25. září 2019 17:06, aktualizováno  19:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Žofín hostí slavnostní připomínku 70 let vzájemných vztahů Číny a Prahy. Na akci dorazil i prezident Zeman

Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva fotbalové Slavie Praha (druhý zleva),... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Tvrdík, předseda představenstva fotbalové Slavie Praha (druhý zleva),... | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA V minulosti se na Žofíně konala pravidelná setkání obětí komunismu. Političtí vězni zde horovali za demokracii a zrušení rudé parlamentní partaje. Ve středu se však na stejném místě koná slavnost v opačném gardu.

Žofínský palác hostí velkolepou připomínku 70 let od navázání diplomatických vztahů Prahy s komunistickou Čínou. Akci se navštívil i prezident Miloš Zeman, který je v Česku hlavním lobbistou za větší obchodní provázání s Pekingem. Za ministerstvo zahraničí se účastní náměstek Martin Tlapa. Šéf diplomacie Tomáš Petříček je totiž s premiérem Andrejem Babišem ve Spojených státech.

Zemanův žofínský restart

Žofín je pro novodobé česko-čínské vztahy symbolický. Právě v paláci na pražském Slovanském ostrově se před třemi a půl lety konal sjezd českých a čínských byznysmenů, který odstartoval masivní pronikání kapitálu z historické Říše středu do střední Evropy. Na jaře 2016 se zde pod dohledem prezidenta Zemana a jeho protějšku Si Ťin-pchinga potkali čínští investoři s českými miliardáři.

Slavnost na Žofíně si nenechal ujít ani poslanec za KSČM Zdeněk Ondráček.
Na slavnost přišel i bývalý premiér Jiří Paroubek.

Akce se tehdy zúčastnili nejbohatší Čech a majitel skupiny PPF Petr Kellner se svým dlouholetým spolupracovníkem Jiřím Šmejcem, uhlobaron Pavel Tykač nebo spolumajitelé finanční skupiny J&T Patrik Tkáč a Dušan Palcr. Dorazil ale také třeba držitel Zlatého míče z roku 2003 Pavel Nedvěd či tehdejší šéf české kopané Miroslav Pelta. „Grande Paolo“ se ostatně stal jednou z tváří čínské fotbalové ligy.

Sliby do větru

Zeman v té době sliboval čínské investice ve výši přesahující 200 miliard korun. Po velikášských slovech ale zbyla spíše pachuť. Jak LN psaly už v dubnu, čínský kapitál v základním jmění českých firem klesá, snížil se i počet domácích firem s vlastníky z východní mocnosti.

Vztahy s Pekingem navíc aktuálně připomínají chůzi po laně nad řekou plnou aligátorů. Koncem loňského roku je negativně zasáhlo varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před technologiemi čínských firem Huawei a ZTE. Úřad je označil za bezpečnostní riziko. Čína podobná tvrzení ostře odmítá.

Komunistické velmoci vadí i úvahy pražského magistrátu, který by ze smlouvy o partnerství s Pekingem rád vypustil odstavec, podle něhož česká metropole souhlasí s politikou jedná Číny. Spor vedl k rušení koncertů českých hudebních těles na území asijského obra.

Škrtání koncertů už kritizovali ministři zahraničí Tomáš Petříček i kultury Lubomír Zaorálek. Za rozumné ho nepovažuje ani prezident Zeman. Chápe jej ale jako legitimní krok čínských politických představitelů.

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...