Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zoo je navštěvovanější než Pražský hrad. Turisté chtějí zábavu a relax

Česko

  16:43
PRAHA - Absolutní jedničkou v návštěvnosti turistických cílů v Česku loni byla pražská zoo s 1,29 milionu návštěvníků, která tak z prvního místa sesadila dlouhá léta vedoucí Pražský hrad. Ten loni navštívilo 1,21 milionu lidí. Z průzkumu agentury CzechTourism dále vyplývá, že návštěvnost u dvacítky nejoblíbenějších turistických cílů byla loni v celkových číslech téměř stejná jako v roce 2008.

Turisté na Karlově mostě. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Třetí pozici v absolutním hodnocení získal za celou Českou republiku Aquapalace Praha a současně se stal i vítězem v kategorii zábavy. V těsném závěsu za ním je Centrum Babylon Liberec. V návštěvnosti hradů a zámků kraloval loni zámek Lednice, který na druhé místo odsunul zámek Český Krumlov. Mezi přírodními atraktivitami jsou opět první jeskyně Moravského krasu. Nejvyhledávanější technickou památkou byla tradičně Petřínská rozhledna. V kategorii muzea a galerie se největší oblibě těšilo Národní muzeum.

"V loňském roce se ve výsledcích návštěvnosti turistických cílů projevily obecné trendy cestovního ruchu, lidé nejvíce vyhledávají zábavu a relax," komentoval loňskou návštěvnost ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška.

Turisty nejvíce baví zoologické zahrady, hrady netáhnou
Nejnavštěvovanější kategorií turistických cílů jsou zoologické zahrady, které v loňském roce zaznamenaly nárůst o dvě procenta. Výrazný nárůst v přílivu návštěvníků u konkrétních turistických atraktivit měla kromě pražské zoo i zoologická a botanická zahrada Plzeň. Počet jejích návštěvníků se zvýšil o 13 procent na téměř 458.000 lidí. Plzeňská zoo uvádí, že nárůst nejvíce ovlivnilo otevření nové expozice Asijská zahrada.

V kategorii "za zábavou" se v roce 2009 nejvíc lidí vydalo do největšího aquaparku ve střední Evropě Aquapalace Praha. Navštívilo jej 760.000 lidí. Velký růst, o více než 20 procent, mělo i liberecké Centrum Babylon, které se s 650.000 návštěvníky umístnilo na druhé pozici.

Návštěvnost hradů a zámků poklesla v loňském roce v průměru o tři procenta.Pokles zaznamenala většina objektů, výraznou výjimkou byl hrad Bouzov, který zaznamenal 16procentní nárůst díky nově zavedeným akcím pro děti či pravidelným vystoupením rytířů.

Skokan roku: Zoo Jihlava
Největším skokanem roku byla loni ZOO Jihlava, která se posunula o sedm příček a umístila se v první dvacítce. Rekordní procentní nárůst návštěvníků dosáhlo Muzeum Vysočiny (o 110 procent), ve kterém se v loňském roce konala Dolnorakouská zemská výstava. Naopak největší propad téměř o 30 procent postihl Národní galerii v Praze. Důvodem poklesu bylo uzavření expozice v Paláci Kinských a v polovině roku také na zámku Zbraslav.

Nejnavštěvovanější turistické cíle v krajích

Praha: ZOO Praha 1,29 milionu 
Středočeský: Aquapalace Praha 760.000
Jihočeský: Státní hrad a zámek Český Krumlov 311.000
Plzeňský: ZOO a botanická zahrada Plzeň 458.000
Karlovarský: Krajské muzeum, Karlovy Vary 94.000
Ústecký: Památník Terezín 417.000
Liberecký: Centrum Babylon 650.000
Královéhradecký: ZOO Dvůr Králové 530.000
Pardubický: skanzen Veselý kopec 73.000
Vysočina: ZOO Jihlava 267.000
Jihomoravský: Státní zámek Lednice 341.000
Zlínský: ZOO Lešná 507.000
Olomoucký: ZOO Olomouc 376.000
Moravskoslezský: Slezskoostravský hrad se Sklepem strašidel a areál zmenšenin světových památek Miniuni 379.000

zdroj: Czechtourism

Autor: