Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Proč jsme vyhráli? Kácení jednoho stromu tu stálo 240 tisíc, říká vítěz na Praze 7

Jan Čižinský, kandidát na starostu Prahy 7. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jan Čižinský, kandidát na starostu Prahy 7. | foto: praha7sobe.cz

PRAHA Byl hlavním iniciátorem referenda, které na Praze 7 zabránilo stavbě radnice za miliardu korun. Teď učitel Jan Čižinský s přehledem zvítězil i ve volbách se sdružením PRAHA 7 SOBĚ a může se stát starostou. „Během kampaně jsme osobně mluvili s 12 tisíci lidmi a asi si nás zapamatovali,“ říká k úspěchu Čižinský.

Lidovky.cz: Vaše hnutí PRAHA 7 SOBĚ drtivě zvítězilo s více než 40 procenty hlasů. Čím to je?
My jsme se snažili maximálně zapojit lidi. Ti nám nejdříve dali přes 4200 podpisů, abychom vůbec mohli kandidovat a poslali nám i peníze na kampaň.

Lidovky.cz: Takže výsledek vás nepřekvapil?
V posledním týdnu jsem měl dobrý pocit až do čtvrtka, kdy jsme udělali poslední předvolební akci. Chtěli jsme se odlišit od ostatních sdružení, která také mají v názvu číslo sedm, a nechali jsme vyrobit tisíc vlaječek s našimi jmény a přes noc jsme je rozvěsili do všech držáků na vlajky, co jsou na činžovních domech vedle vchodů. Ráno pak byla po celé Praze 7 žlutá záplava, akorát se spousta lidí naštvala, protože nebylo v našich silách se pokaždé dovolit. Následně jsem měl naopak dost špatný pocit, jelikož ty reakce byly dost divoké a spousta lidí nás tvrdě kritizovala. Nakonec nás mrzelo, že jsme se nezkusili všech dovolit. Ten den večer jsme zase všechno uklidili a teď se ukazuje, že nám to lidi odpustili.

ČTĚTE TAKÉ:

Lidovky.cz: Co dělá vaše sdružení jinak než ostatní strany a hnutí?
My jdeme opravdu na všechno přes lidi. Jsme parta sousedů, kteří se sešli už u referenda proti stavbě předražené radnice. Během kampaně jsme osobně mluvili s 12 tisíci lidmi a asi si nás zapamatovali. Také viděli, že chceme vyhrát a viděli, že intenzivně pracujeme tři roky. I kdyby to nedopadlo a prohráli bychom, tak jsem strašně rád, že jsme tady získali spoustu nových přátel. Ale teď je to pro nás velká výzva, protože ta očekávání jsou obrovská. Bude to velmi těžké, ale uděláme všechno pro to, abychom nezklamali.

Lidovky.cz: Díky čemu si vás voliči zapamatovali?
Naší největší akcí bylo určitě referendum o miliardové radnici. Potom jsme uceleně zveřejnili společně s Ondřejem Mirovským kauzu, která ukázala, jak se tu kšeftuje s byty. Také jsme sami přenášeli jednání zastupitelstva online, protože to radnice odmítala. A potom jsme kritizovali konkrétní věci, například se tu měl v jedné ulici kácet strom za 240 tisíc korun, což asi každý pochopí, že je absurdní. Máme také transparentní účet, kde si může každý rozkliknout, kdo nám co poslal a kolik co v naší kampani stálo. Celkově jsme do ní dali kolem 250 tisíc korun. Myslím, že i lidé ocenili tu práci, kterou jsme si s tím dali.

Výsledky komunálních voleb

Lidovky.cz: Jste kandidát na starostu, ale nikdy jste podobnou funkci nezastával. Jak vám může vítězství změnit profesní život?
Změní ho asi dramaticky a to tím, že bych musel odejít ze školy, kde jsem učitel, a věnovat se naplno práci starosty. Ale protože je to služba pro obec, tak doufám, že mi ve škole podrží místo, protože bych se tam pak zase rád vrátil.

Lidovky.cz: S kým byste na radnici mohli spolupracovat a s kým určitě ne?
Nejbližší partner pro nás je určitě Koalice PRO 7, což jsou zelení, piráti, SNK ED a nezávislí. Naopak s ODS a komunisty jednání nepřichází v úvahu.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to
NENECHTE SI UJÍT: Výprodeje Gues, CK, O bag a Desigual, které stojí za to

Vánoce jsou za námi, nastává čas výprodejů. Udělejte si radost a oživte svůj šatník novým módním kouskem, který je navíc za zlomek původní ceny. Máme pro vás tipy na ty nejzajímavější značky, které si zamilujete. Jsou módní, stylové a originální. Kde je seženete nejlevněji?