Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zpackaná oprava: 240 kamenů z Karlova mostu bylo zničeno

Česko

  7:00
PRAHA - Zhruba 240 historických kamenů z Karlova mostu se nenávratně změnilo v písek a štěrk. Dělníci totiž v počátcích rekonstrukce jedné z nejcennějších českých památek házeli vyřazené kusy pískovce rovnou do drtičky.

Karlův most v Praze. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Ještě nedávno se spekulovalo, že takto skončilo jen pár kamenů. Podle zjištění Národního památkového ústavu (NPÚ) je ale skutečnost daleko horší.

"Vyžádali jsme si od dodavatele dokumentaci skutečného provedení stavby, jejíž součástí je i evidence jednotlivých kamenů. Z ní vychází, že v první fázi rekonstrukce bylo rozdrceno 240 kamenů," sdělil LN Zdeněk Chudárek z Národního památkového ústavu, který má od loňského léta dohled nad mostem ve své kompetenci.

Chudárek se domnívá, že mezi zlikvidovanými kameny byly i původní kusy z tzv. "pražského pískovce", který se používal na stavbu mostu a na jeho pozdější opravy mezi 14. a 19. stoletím.

Šéf odboru kultury a památkové péče pražského magistrátu Jan Kněžínek kritiku odmítá: "Byly to většinou menší kusy, někdy i velikosti pěsti. Často šlo také o slepence a vždy o kameny ve velmi špatném stavu, prostě takový kšunt."

Sklad kamenů z Karlova mostu

Chudárek namítá, že takové tvrzení lze jen těžko ověřit, protože kameny již neexistují. Podle jeho odhadu ale některé zřejmě zachránit šly a jejich zbrklá výměna snížila památkovou hodnotu mostu. Památkář vychází z úvahy, že kameny se drtily na počátku rekonstrukce, kdežto později se začaly odvážet do úložiště na Šutce v Praze 8.

Krajský úřad v Plzni přitom před deseti dny vyměřil pražskému magistrátu více než třímilionovou pokutu za zpackanou rekonstrukci mostu. Zdůvodnil ji mimo jiné tím, že nejméně 300 kamenů z celkově vyjmutých několika tisíc bloků se dalo do konstrukce Karlova mostu vrátit.

"Předpokládám, že podobně to mohlo být i s těmi rozdrcenými kameny," míní Chudárek.

Více o zfušované opravě Karlova mostu se dočtete v sobotním vydání deníku

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Advantage Consulting, s.r.o.
TAVIČ až 30.000Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 500 - 30 000 Kč

Mohlo by vás zajímat