18. ledna 2010 19:18 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Vědci vyvrátili pověst. Karlův most se nestavěl s vejci v maltě

Karlův most v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karlův most v Praze. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Vědci z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze potvrdili, že při stavbě Karlova mostu nebyla použita vejce. Informovala o tom mluvčí školy Ivana Picková. Popřeli tak svůj předchozí výzkum, ve kterém naopak přítomnost bílkovin z vaječných bílků prokázali.

"Žádná vajíčka v maltě Karlova mostu použita nebyla," uvedla Picková. Vědci z VŠCHT přitom na podzim v roce 2008 tvrdili, že se jim podařilo potvrdit legendu, podle které středověcí stavebníci vejce do mostu přidávali.

Proti tomu se ale již loni postavili někteří vědci. Richard Přikryl z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v květnu řekl, že odborníci podrobili maltu z Karlova mostu průzkumu pomocí infračervené spektroskopie a ta přítomnost organických přísad neprokázala. "Organické přísady nebyly z technologických důvodů do malty přidávány," zdůraznil tehdy Přikryl.

Proti těmto výsledkům se ale na jaře postavila biochemička Štěpánka Kučková z VŠCHT, která se zúčastnila původního výzkumu. Podle ní vědci použili špatné metody, které nemohou odhalit malé množství organických látek.

Vědci také zopakovali, že středověcí stavitelé použili při stavbě Karlova mostu takzvanou římskou maltu. O této technologii se domnívali, že s pádem římské říše její znalost zanikla. Použitá malta měla podle vědců vlastnosti novodobých materiálů, které se používají při stavbě moderních mostů nebo vrtných plošin na ropných polích.

Podle Přikryla vědecký tým zjistil, že původní vnitřní konstrukce Karlova mostu je i přes stáří 650 let ve velmi dobrém stavu a nehrozí jeho nestabilita. Odmítá naopak nápady zazdít dovnitř mostu narušené kameny z lícního zdiva. Takový postup by podle něj středověkou památku výrazně poškodil.

ČTK, Lidovky.cz
Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Karel mi křtil knížku o Heleně Vondráčkové a můj synovec Jonáš se tam... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!