Úterý 28. května 2024, svátek má Vilém
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zpěváka Blytha soud zprostil viny za usmrcení fanouška

USA

  13:14aktualizováno  15:20
PRAHA - Pražský městský soud v úterý zprostil obžaloby amerického zpěváka Randy Blytha, kterého žalobce viní z usmrcení fanouška při pražském koncertu metalové kapely Lamb of God v roce 2010.

zpěvák blythe před soudem foto: ČTK

Mladík tehdy vylezl na pódium, po střetu s Blythem spadl dolů, vážně se zranil na hlavě a později zemřel v nemocnici. Podle soudu ho ale Blythe nezranil úmyslně.

"Poškozený špatně pochopil výzvu k aplausu jako výzvu ke vstupu na podium. Pro angličtináře však tato výzva nebyla nejasná. Došlo především k velmi závažnému pochybení organizátora koncertu. Pokud by splnil smluvní podmínky, k této události by nedošlo," řekl soudce Tomáš Kubovec v odůvodnění rozsudku.

Zmocněnec, strýc poškozeného Daniela se vzdal práva na odvolání, nebude ani požadovat odškodnění - chlapci to prý život nevrátí.

Smutná zkušenost

"Daniel zemřel v den, kdy má jeho otec narozeniny. Ten už je tudíž nikdy neoslaví. Matka odešla z práce, s událostí se dosud nevyrovnala. Na druhou stranu si nemyslím, že by vina byla stoprocentně na straně obžalovaného," dodal zmocněnec.

Blythe ve vazbě:

Za ublížení na zdraví s následkem smrti hrozilo americkému zpěvákovi až deset let vězení. Policie ho zadržela na konci loňského června v Praze, kde měla jeho skupina koncertovat.

Soud nejdříve rozhodl, že může jít na svobodu, pokud zaplatí kauci zhruba čtyři miliony korun. Proti tomuto usnesení se odvolal státní zástupce a případ znovu projednal soud, který stížnost na propuštění sice zamítl, ale zvýšil kauci na přibližně osm milionů korun. Blythe poté peníze složil na účet soudu a na začátku srpna opustil vazbu. Odletěl do USA.

Státní zástupce se odvolal. Ve své závěrečné řeči na adresu Blytha například řekl: "I děti v mateřské škole vědí, že pád z výšky může znamenat úraz."

Blythe u soudu řekl, že toho, co se stalo, lituje. "Byla to pro mě velmi smutná a citlivá zkušenost. Chtěl bych poděkovat Danielovým rodičům, že mě nenapadli v tisku. Je mi moc líto jejich ztráty."

Přestože soud zpěváka viny z ublížení na zdraví zprostil, upozornil, že morální odpovědnost nese.

Autor: