Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zprávy dne podle editora: ruští špioni v Česku, nenávist Nagyové není zločin i ‚zlá‘ Maki

Česko

  19:43
PRAHA - Čínští investoři koupili v Česku Slavii, aerolinky, palác na Hradčanech. Ruští špioni řádí v Česku. Zdraví prezidenta Miloše Zemana. A rozsudek nad Janou Nečasovou. Přinášíme souhrn důležitých zpráv dnešního dne na serveru Lidovky.cz.

Plážová volejbalistka Markéta Sluková. foto:  František Vlček, MAFRA

Eva Outlá

Vyhazov kvůli odmítnutí spoluúčasti na korupci? Nepochybili jsme, hájí se vnitro
Ministerstvo vnitra trvá na tom, že v případě úřednice Evy Outlé nepochybilo. Bývalá vysoká manažerka ústeckých hasičů tvrdí, že čelila bossingu a po tom, co se odmítla podílet na korupci, přišla o práci úplně. Server Lidovky.cz se kvůli případu obrátil na ombudsmanku vnitra, ta však většinu otázek týkajících se případu ponechala bez odpovědi.

‚Nagyová neměla Nečasovou ráda, to není zločin.‘ Stránky, které očistily milence
Stačilo 47 stran a soudkyně Helena Králová smetla ze stolu obžalobu v kauze Jany Nagyové. Uvěřila totiž, že vojenská rozvědka měla na pokyn Petra Nečase chránit jeho tehdejší manželku. Přitom právě větev zneužití služeb zpravodajců byla nejsilnější zbraní státních zástupců. Server Lidovky.cz nyní celý rozsudek zveřejňuje v galerii dokumentů.

„Odposlechy prezentují pouze citové rozpoložení účastníků hovoru a lze připustit závěr, že obžalovaná Jana Nečasová neměla zřejmě kladný vztah k bývalé manželce tehdejšího předsedy vlády, ale dle hodnocení soudu to s trestnou činností nesouvisí,“ uvádí soudkyně. Podle ní se Nagyová, tedy kdyby opravdu chtěla získat informace o Radce Nečasové, mohla jednoduše zeptat přímo Petra Nečase,“ rozhodla soudkyně.

Zeman pod drobnohledem lékařů? Raději přemýšlí než sportuje, říká Holcát
Že Zemana trápí špatný sluch? „Není to nic akutního ani neobvyklého a odpovídá to jeho věku,“ hodnotí šéf prezidentského konzilia lékařů Martin Holcát. Zdravotní stav hlavy státu je podle něj stabilní. Ačkoli ho lékaři neustále sledují, konzilium se nesešlo zhruba dva roky. „Nebylo třeba,“ vysvětluje Holcát s tím, že na dodržování životosprávy nemají lékaři u Zemana žádné páky.

BIS varuje. Rusko si buduje novou Kominternu - světovou síť informátorů
Ruská špionáž se vrací k ideálu sovětské Kominterny a nenápadně buduje mezinárodní síť „spolupracovníků“. Při obraně ruského pohledu na konflikt na Ukrajině pak v Česku využívá jednotlivce a různé webové projekty, kterým nenápadně podsouvá upravené informace. Tvrdí to Bezpečnostní informační služba ve výroční zprávě za loňský rok.

Texty, které jsme dnes vydali k uprchlické krizi:

„Zásadní vliv na české publikum měly a mají české prorusky orientované organizace či jednotlivci a jejich webové projekty, které ruské názory a argumenty českému publiku přetlumočí či podsunou a následně potvrzují kruhem takovým způsobem, že se běžný občan může domnívat, že nepřijímá ruské ideje, nýbrž názory a přesvědčení českých spoluobčanů. České publikum, resp. jeho část, se tak na jedné straně dokáže vzbouřit proti pomníku sovětským okupantům - internacionalistům z roku 1968, avšak na druhé straně bude obhajovat ruské okupanty Krymu a ruské internacionalisty na východní Ukrajině,“ uvádí česká kontrarozvědka ve zprávě.

Saúdská Arábie: nula. Katar: nula. Proč Syřané neprchají do bohatých států Zálivu?
S eskalující krizí kolem syrských uprchlíků, kteří se snaží proniknout do evropských zemí, vyvstávají otázky, proč tito lidé nemíří do bohatých států Perského zálivu, které jsou blíže jejich domovu. Zatímco ti, kteří před krizí prchají, už řadu let přecházejí v obrovských počtech hranice do Libanonu, Jordánska a Turecka, jejich cesty do jiných arabských států - zejména v oblasti Perského zálivu - již nejsou tak přímočaré, píše zpravodajský server BBC.

Další čínský nákup v Česku. Skupina CEFC kupuje Travel Service
Čínská skupina CEFC skupuje Prahu. A to téměř doslova. Kromě majoritního podílu ve fotbalové Slavii, budově bývalé Živnostenské banky a Martinického paláce je podle zdrojů LN připraven také kapitálový vstup Číňanů do letecké společnosti Travel Service. Její dosavadní spolumajitel, miliardář Jiří Šimáně, informace nevyvrátil.

CO SE DĚLO VE SPORTU

Supermarkety nutí zemědělce plýtvat. ‚Křivá‘ zelenina vadí
Zemědělci každý den vyhodí tuny zeleniny. Proč? Protože nesplňují estetická kritéria supermarketů. Pod tlakem obchodních řetězců tak musí zemědělci velkou část úrody zaorávat.

Nestandardní mrkve

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!