Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Výběr zpráv podle editora: umíme pomáhat uprchlíkům, věříme Zemanovi a můžeme si za blbé restaurace

Slovensko

  20:10
PRAHA - Začátek září, zdá se, utnul tropická vedra, avšak hlavní téma se s příchodem nového školního roku nijak nezměnilo. Je jím uprchlická krize. A nejde zdaleka jen o počty lidí zadržených v nočních vlacích či eskortovaných do nově zřízených táborů po celém Česku.

Uprchlíci ze Sýrie v budově vlakového nádraží v Budapešti. foto: Reuters

Server Lidovky.cz se v posledních dnech zaměřil na příběhy, v nichž Češi hrají kladné role a zbědovaným a unaveným utečencům pomáhají; jako třeba sbírka v komunitním centru poliklinika na pražském Žižkově. Zájem pomáhat - rozumějte podělit se o oblečení - byl tak velký, že místnosti nestačily. Chvályhodný počin.

Mezi původní texty, které mapují situaci migrantů, patří srbská reportáž redaktorky LN Ivany Milenkovičové. „A nezdá se, že ani místní obyvatelé by se vůči přicházejícím migrantům nějak zásadně ostře vymezovali. ‚Co mají ti chudáci asi dělat?‘ opáčí Mileva, trhovkyně s ovocem. Kolem jejího stánky denně procházejí stovky těch, o nichž mluví,“ píše Ivana z Bělehradu.

A do třetice autorský text, tentokrát rozhovor o tom, jak pomatené je myslet si, že uzavření hranic před uprchlickou vlnou rovná se vyřešení problému. Na dotazy Magdaleny Slezákové odpovídal expert na organizovaný zločin Tomáš Šmíd. Ano, právě mafie totiž těží z byznysu s neštěstím a beznadějí uprchlíků. Jde o obchod s jednoduchým scénářem a jistými výdělky. „Například v Itálii je celý ten špinavý byznys v rukou kalabrijské ́Ndranghety, sicilské mafie, případně apulijské La SacraCorony Unita. Do obchodování s lidmi se zapojily z logiky věci i africké gangy...“ popisuje Šmíd.

VÍCE K UPRCHLÍKŮM:

V souvislosti s migranty se opakovaně skloňuje i jméno českého prezidenta, lépe řečeno - Miloš Zeman „obohacuje“ debatu o uprchlících silnými výroky namířenými proti lidem hledajícím v Evropě nový domov. Teď ale bude chvíli klid, protože hlava státu (jako jediná ze střední a západní Evropy) vyrazila slavit s čínskými soudruhy. Není žádné tajemství, že jde o Zemanovu milovanou destinaci.

Cena tepláků, které měl Putin na sobě - 1 200 liber.

Tentokrát se v Říši středu setká i s mocným Vladimírem Putinem - patrně nikoli v posilovně (více ZDE). Kdyby se Zeman řídil názorem lidu, neopouštěl by Česko. Právě prezidentovu reprezentaci země v zahraničí vidí lidé jako jeho největší slabinu. Výsledky průzkumu pro PPM factum naopak ukázaly, že hlava státu umí pojmenovat problémy...

Další důležité zprávy krátce

Končí obávaný přerovský exekutor Tomáš Vrána. Teď jde o to, aby po něm slovy Járy Cimrmana nepřišel větší sekáč, který se nezakecá.

Za mřížemi zůstává obrpodvodník Petr Smetka. Bývalý šéf H-Systému si tak nejspíš odsedí celý 12letý trest, chybí mu jeden rok.

Server Neovlivní.cz ukázal na střet zájmů bývalé rozvědčice a nyní starostky Prahy 10 a místopředsedkyně ANO Radmily Kleslové. Ta podle dostupných dokumentů inkasuje každý měsíc 100 tisíc od polostátního energetického gigantu ČEZ. Za co konkrétně se neví. Dříve měla kancelář Kleslové podobné poradenské melouchy i u dalších firem se státní účastí.

Soud začal znovu rozplétat mediálně sledované napadení kadeřnice z Hořic. Totiž: za brutální útok dostal Lukáš Nečesaný 16letý trest, ovšem Nejvyšší soud verdikt zrušil. Kadeřnice ve středu u soudu řekla: „Když jsem ho viděla v televizi, tak jsem ho poznala. Ty vlasy, ten úsměv, ty oči, byl to on.“

Pod tlakem je trojkoaliční náměstek pražské primátorky Matěj Stropnický, kterému rada hlavního města neustále osekává pravomoci. Údajně jde o „technické věci“ (zajímavý termín), které roztomile popsal Stropnického náměstkový kolega z ČSSD Petr Dolínek slovy: „Je to věc rady, nikoli médií.“

DALŠÍ PŮVODNÍ ZPRÁVY SERVERU LIDOVKY.CZ:

Odtajněný protokol z kauzy pošta. Policie Chovance očistila, stačily jí dvě stránky

Hlavním hybatelem úplatkářské kauzy kolem České pošty a ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) je podle policie středočeský sociální demokrat Kamil Choc. V klidu může naopak zůstat Chovanec a vysoká manažerka pošty Barbora Snopková-Haberová. O korupční nabídce dle vyšetřovatelů neměli tušení. (více ZDE)

České dráhy přetlačily O2 v boji o polostátní klenot s datovými sítěmi

Bezmála o deset procent navýšily České dráhy svůj podíl ve společnosti ČD - Telematika, která mimo jiné ovládá strategické optické sítě uložené podél českých kolejí. Díky odkupu akcií od dvou menšinových podílníků upevnil státní dopravce ve firmě svoji majoritu. (dokončení ZDE)

NĚCO PRO VOLNÝ ČAS:

Druhou šanci ano, pak doživotí. Gatlin by měl už jen sedět u televize, říká Mužík

Na dráze byl k nepřehlédnutí nejen díky své bujné a kudrnaté kadeři, Jiří Mužík dokázal mezi absolutní běžeckou špičkou zaujmout i svými výkony. O své zkušenosti z úspěšné kariéry se teď dělí se širokou veřejností i sportovními profesionály z pozice kouče. (pokračování ZDE)

PUNČOCHÁŘ: Vadí vám stereotyp českých restaurací? Můžete si za to sami

U nás i všude na světě jsou dva typy restaurací, co se týče složení menu. První jsou ty, které mají stálý jídelní lístek a několik jídel, které umí skvěle a lidé se za ním vrací. Kupříkladu taková restaurace U Bansethů. Tam všichni jezdí na kachnu, dělají ji tam skvěle a vždy, když si člověk chce pochutnat na kachně, ví, že ho v této restauraci nezklamou. (celý názor najdete ZDE)

Česká modelka si vzala kočku do letadla. Přiletěly kvůli ní stíhačky

Česká modelka Žaneta Hučíková

Česká modelka Žaneta Hučíková se kvůli své kočce dostala do vězení. Trvala totiž na tom, že ji bude mít po celou dobu letu na palubě. (pokračování ZDE)

Autor:

Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...