26. března 2015 21:11 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zprávy dne podle editora: soudce, na kterého spadla postel a silácké řeči Vladimira Putina

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

PRAHA Deník New York Times přinesl po půlnoci překvapivou zprávu, která do vyšetřování úterní tragédie zříceného airbusu vnesla světlo. Celý svět pak nevěřícně kroutil hlavou a kladl si otázku, jak mohl Andreas Lubitz zabít 149 lidí. Tady jsou zprávy dne.

Jeden z vysoce postavených francozských vojenských vyšetřovatelů pod podmínkou anonymity vylíčil pro New York Times, co slyšel na záznamu z kabiny. „Muž mimo kokpit klepe na dveře a nikdo nedpovídá. Pak začne klepat silněji  a zase žádná odpověď,“ líčil vyšetřovatel. „Můžete slyšet, že kapitán do těch dveří opravdu buší.“ Přehled toho, co o průběhu letu víme, jsme pro vás připravili v přehledné časové ose. 

Verzi NY Times v poledne potvrdili vyšetřovatelé na tiskové konferenci. „Stávající interpretace tedy je, že kopilot záměrně odmítl otevřít dveře kabiny,“ uvedl francouzský prokurátor. Kopilot Andreas Lubitz se zřejmě rozhodl ukončit svůj život a zavraždit přitom všechny ostatní na palubě. 

A kdo vůbec byl Lubitz? Bylo mu 28 let a pocházel z města Montabaur, které leží severozápadně od Frankfurtu nad Mohanem. Místní o něm hovoří jako o bezproblémovém, tichém a klidném člověku, jenž prý odmaturoval s vyznamenáním a o kariéře pilota snil už od raného věku. Večer vtrhli do jeho bytů policisté. Kvůli jeho činu už začaly aerolinky měnit pravidla - nyní nesmít být v kokpitu nikdo sám.

Andreas Lubitz
Policista opouští dům, ve kterém Lubitz bydlel

Svět také sledoval dění na Blízkém východě. Zhruba ve stejnou dobu, kdy New York Times publikoval zprávu o Lubitzovi, oznámil saúdský velvyslanec ve Spojených státech Adel Al-Jubeir, že jeho země zaútočila na Jemen. Stalo se tak za podpory dalších zemí, včetně USA. Večer na události zareagoval i ruský prezident Vladimir Putin, který vyzval k okamžitému ukončení bojů

Ještě před tímhle prohlášením stihl Putin další řečnické cvičení, když pravil před vedením tajné služby FSB, že situace země se zlepší jedině v případě, že Rusko nebude ustupovat Západu, ale naopak zvětší svou sílu. Pak pochválil kontrarozvědku za to, že loni polapila tři stovky cizích agentů.

Válčilo se i v Iráku, když koaliční a irácké letouny bombardovaly palácový komplex v Tikrítu. Do paláce se stáhlo vedení radikálů z Islámského státu (IS) a podle agentury Reuters se v něm nacházejí i sklady zbraní a munice.

Miloš Zeman v roli předsedy sociální demokracie odpovídá na dotazy novinářů.

Miloš Zeman v roli předsedy sociální demokracie odpovídá na dotazy novinářů.

Ale zpět k Putinovi. S ním souvisí i dnešní první domácí zpráva. Miloš Zeman se toiž 9. května za Putinem vydá, aby spolu oslavili výročí konce druhé světové války. Přitom ostatní světoví státníci tuhle slávu s Kim Čong-unem ignorují. Zeman však tvrdí, že kdyby se nezúčastnil,  urazil by 150 tisíc ruských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa.

Ten samý Miloš Zeman však pře čtvrtstoletím označil 9. květen za historickou falsifikaci či fikci stalinské historiografie.

S blížící se nedělí - tedy dnem, kdy do česka dorazí americký vojenský konvoj - je tohle téma čím dál tím víc diskutovanější. My jsme oslovili některé české osobnosti a zeptali jsme se jich na jejich názor. „Konvoj je samozřejmě principiálně špatně. Nechci jen konvoj, chceme minimálně jednu stálou americkou základu. Ale radši více. Myslím, že nejstrašidelnější na tom je, jak se putino-kagébácká propaganda snaží všemi perversními silami tuto standardní akci NATO zneužít. A zdejší postkomunisti asi věří, že do nich zase KGB napumpuje peníze, jako je Moskva pumpovala do volby rusofila na Hradě a do kampaně proti americkému radaru,“ řekl nám třeba výtvarník David Černý.

grafika konvoj

Přinesli jsme také zprávu, co je všechno možné v českém soudnictví. Na hlavní líčení přišel soudce Roman Čonka pozdě tolikrát, že si státní zástupci vymínili, aby jim volal až ve chvíli, kdy míří do soudní síně. Do práce běžně chodil kolem poledne a zaspal, i když nadřízení jeho docházku kontrolovali. Nejvyšší správní soud soudce šestého pražského obvodu kvůli neúnosným průtahům, ale především manipulaci se spisem zbavil taláru. „Během závěrečné porady kárného senátu zavolal, že se nemůže dostavit k nařízenému jednání, neboť na něj údajně spadla postel, a žádal o odročení jednání. Kárný senát tuto omluvu nepovažoval za věrohodnou.“

Náladu si můžete zvednout i nádhernou fotogalerii z islandského ledovce. Snad vám v pátek přineseme pozitivnější zprávy.

Vojtěch Gibiš

Autor

Vojtěch Gibišvojtech.gibis@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz