Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Zeman vzor 1990: 9. květen je stalinská fikce. O 25 let později jej oslaví s Kimem

Evropa

  9:00
V květnu 1990 označil Miloš Zeman svátek 9. května slovy: historická falsifikace či fikce stalinské historiografie. Ten samý Zeman nyní 9. květen oslaví v Moskvě po boku Vladimíra Putina či Kim Čong-una. Nechce totiž podle svých slov urazit 150 tisíc ruských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa.

Prezident Miloš Zeman ve společnosti německé kancléřky Angely Merkelové a ruského prezidenta Vladimíra Putina. foto: ČTK

V úterý 8. května 1990 se ve Federálním shromáždění krátce po deváté hodině ráno postavil za řečnický pultík poslanec Sněmovny národů Miloš Zeman. Běžela právě debata o zákonu č. 93/1951 Sb., o státním svátku a dnech pracovního klidu a o památných a významných dnech...

... „Pane předsedo, pane předsedající, vážené Federální shromáždění, předkládám jediný pozměňovací návrh, který zní: „V § 2 bod d) nahradit datum 9. května datem 8. května,“ zahájil poslanec Zeman svou řeč. V ní v několika bodech popsal, proč 9. květen nemůžeme v Československu oslavovat jako státní svátek. Při argumentaci mimo jiné zmínil, že většina civilizovaných zemí (vyjma Francie) slaví konec války právě 8. května. „Naproti tomu Sovětský svaz a jeho satelité z prestižních důvodů a z důvodů historické falsifikace tento svátek vždy slavily 9. května,“ zdůraznil v projevu, jehož citace se aktuálně objevují na sociálních sítích, Zeman.

Stalinská fikce

Zmínil také fakt, že nebýt mocenských čachrů, byla by Praha osvobozená americkou armádou již 6. května a připomněl, že velitelé Pražského povstání byli v 50. letech perzekvováni. 

„Vážené Federální shromáždění, domnívám se, že je naší povinností odstranit fikci stalinské historiografie,“ apeloval na poslance v závěru Zeman. Důkaz o jeho militantním postoji k 9. květnu leží v parlamentní knihovně Poslanecké sněmovny.

V přímém přenosu tak nyní můžeme sledovat jeden ze Zemanových názorových veletočů. „Neúčast na oslavě 9.5. v Moskvě by pan prezident považoval za urážku 150 tisíc ruských vojáků, kteří položili životy při osvobozování ČSR,“ hájí hradní mluvčí Jiří Ovčáček květnovou cestu Miloše Zemana do Moskvy. K rozporu v Zemanových postojích pak pro server Lidovky.cz dodal: „Právě proto se pan prezident zúčastní připomínky 70. výročí osvobození ČSR dne 8. května 2015 na pražském Vítkově.“

Osamocený Zeman

Pro připomenutí: před 25 lety Zeman zmínil, že kvůli Stalinovu přání, aby Prahu osvobodila sovětská armáda, Pražané zbytečně trpěli o několik dní déle. „Došlo - i když v mikroměřítcích - k opakování Varšavského povstání, kdy nekomunistická opozice byla určena k likvidaci německými vojsky,“ vypočítal v květnu 1990 Zeman.

Miloš Zeman pojede do Moskvy i přesto, že ostatní prezidenti EU akci bojkotují. S odkazem na ruskou anexi Krymu a podporu proruských separatistů na východě Ukrajiny účast odmítla třeba německá kancléřka Angela Merkelová. Kromě české hlavy státu naopak na oslavu pořádanou Putinem dorazí také severokorejský vůdce Kim Čong-un, pro kterého to bude vůbec první zahraniční cesta po třech letech od nástupu do čela KLDR. Zeman už avizoval, že severokorejskému vůdci „ruku nepodá“.

CELÝ PROJEV MILOŠE ZEMANA Z 8. KVĚTNA 1990:

Poslanec SN M. Zeman: Pane předsedo, pane předsedající, vážené Federální shromáždění, předkládám jediný pozměňovací návrh, který zní: "V § 2 bod d) nahradit datum 9. května datem 8. května."

Zdůvodnění: Původní název státního svátku zněl "Den osvobození Československa Sovětskou armádou". Nový název je "Den osvobození Československa od fašismu". Z hlediska obsahu je podle mého názoru tento nový název správný, z hlediska datace nikoliv. Každý národ, každý stát, má slavit svátek svého osvobození v době, kdy k němu skutečně došlo. Historicky se stalo, že v Československu bylo jako poslední od fašismu osvobozeno jeho hlavní město. Pokud známe historická fakta, víme, že se tak stalo 8. května, kdy německá armáda, vedená generálem Tovissantem složila kapitulaci do rukou České národní rady. Tento kapitulační akt Česká národní rada komentovala ještě 11. května téhož roku, kdy sdělovala tehdejší vládě, že Praha se osvobodila sama.

Fakt č. 2: Kapitulace německých vojsk byla podepsána v Remeši 7. května a vstoupila v platnost 8. května. Většina civilizovaných národů slaví právě tento den jako den ukončení 2. světové války a tedy jako den osvobození od fašismu. Výjimkou je Francie, která jej slaví již 7. května, patrně proto, že Remeš je na francouzské půdě. Naproti tomu Sovětský svaz a jeho satelité z prestižních důvodů a z důvodů historické falsifikace tento svátek vždy slavily 9. května.

Fakt č. 3: Americká armáda mohla osvobodit Prahu podle vyjádření generála Pattona již 6. května a pouze z politických, nikoliv vojenských důvodů, k tomu nedošlo, na přímý zásah Sovětského svazu, neboť Stalin si přál, aby Praha byla osvobozena Sovětskou armádou a k tomu došlo 9. května. Tím bylo zbytečně prodlužováno utrpení lidí v bojující Praze a došlo - i když v mikroměřítcích - k opakování Varšavského povstání, kdy nekomunistická opozice byla určena k likvidaci německými vojsky.

Fakt č. 4: Vojenští a političtí velitelé Pražského povstání byli počátkem 50. let právě proto, že toto povstání zvítězilo vlastními silami, i když samozřejmě v rámci obecné kapitulace, perzekuováni. Vojenský velitel Pražského povstání byl odsouzen k doživotnímu vězení, řada jeho spolupracovníků byla popravena a ostatní dostali dlouholeté tresty. Totéž se týkalo osudu tehdejší ČNR.

Vážené Federální shromáždění, domnívám se, že je naší povinností odstranit fikci stalinské historiografie. Každý národ má právo na své dějiny. Santajána kdysi napsal, že národ, který svoji minulost zapomíná, je odsouzen k tomu prožít ji znovu. Máme-li povinnost vůči lidem, kteří se účastnili Pražského povstání, vrátit jim čest, pak jim tuto čest vrátíme právě tím, když autentické datum osvobození Prahy, a to je 8. květen, vyhlásíme v zákoně o státních svátcích dnem osvobození od fašismu. Kromě toho se tímto datem začleníme do data obdobně slaveného civilizovanými evropskými státy, což je malý, ale přece jen krok k našemu návratu do Evropy. Děkuji vám za pozornost. (Potlesk.)

Více najdete ZDE.

Zdroj: www.psp.cz 

Autor: