Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zřícení lanovky policie vyšetřuje pro usmrcení z nedbalosti

Česko

  17:15
ŠPINDLERŮV MLÝN - Páteční zřícení nákladní lanovky ve Špindlerově Mlýně policie vyšetřuje pro podezření z usmrcení z nedbalosti a ublížení na zdraví z nedbalosti. V případu zatím policie nikoho neobvinila, řekl mluvčí trutnovské policie Udo Ertner. Při havárii zahynul muž, další čtyři lidé, dvě děti a dvě ženy, byli zraněni.

Přetržené lano způsobilo v pátek večer tragický pád nákladní lanovky v Přední Labské u Špindlerova mlýna na Trutnovsku. foto: MAFRA: Michal Klíma

Policie bude zjišťovat, zda lanovka, kterou se přepravovaly lyže a materiál, měla příslušná povolení a revize. Kriminalisté budou spolupracovat také s Drážní inspekcí. Důležitá bude i výpověď poškozených. 

ČTĚTE VÍCE:

K ní budou moci policisté přistoupit, až to zdravotní stav zraněných dovolí, uvedl Ertner. Dodal, že například expertiza přetrženého lana může trvat i několik měsíců.

Povolení k provozu

Inspektoři Drážní inspekce přímo na místě ve Špindlerově Mlýně zjišťovali okolnosti tragédie. Podle mluvčího Drážní inspekce Martina Drápala měla lanovka k chatě Bumbálka stavební povolení z roku 1980 a také kolaudaci. Zatím však inspektoři nerozhodli, zda zařízení spadá do režimu zákona o drahách, a tedy do jejich kompetence.

Pokud by lanovka měla takzvané úřední povolení provozu a podléhala zákonu o drahách, zahájila by inspekce vlastní vyšetřování havárie jako mimořádné události. Majiteli lanovky by pak například mohla udělit pokutu až deset milionů korun. Úřední povolení však inspekce zatím nenalezla.

Tajemník špindlerovské radnice Jan Klimenta nevyloučil, že úřad bude muset prozkoumat archiv odboru výstavby, který ve výkonu státní správy vykonává i kompetenci drážního úřadu. Klimenta potvrdil, že lanovka byla kolaudována. "Kolaudace byla jen pro přepravu materiálu. Ne osob," řekl. Úřad podle něj bude na případu spolupracovat s Drážní inspekcí a policií. Ve Špindlerově Mlýně je nyní pět lanovek evidovaných úřady, všechny slouží lyžařům místního Skiareálu.

Rodina s dětmi pro dopravu na chatu využila lanovku. Dole nastoupili do korby, načež se po krátké době z dosud nezjištěných příčin přetrhlo tažné lano. Korba i s lidmi se z až 20 metrů zřítila do příkrého svahu směrem k Labi. Lanovka měla ovládání u horní stanice u chaty.

Šok při pádu

Zraněné děti v pondělí lékaři Fakultní nemocnice Hradec Králové přeložili z JIP na standardní pokoj. Jedno z dětí má zlomenou ruku, druhé nohu. Zhoršení jejich stavu lékaři neočekávají. "Děti však zažily při pádu šok a do budoucna budou zcela jistě potřebovat psychologickou pomoc," řekl náměstek pro lékařskou péči hradecké nemocnice Zdeněk Tušl.

Ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života je i žena, která při pádu utrpěla zlomeninu bérce a poranění oka. "Žena je při vědomí s pomocným dýcháním," řekl Tušl. Druhá žena, která utrpěla středně těžké zranění hlavy, byla převezena z nemocnice v Jilemnici do nemocnice v Liberci.

Lanovka pro přepravu materiálu

Zřícená lanovka nebyla v Krkonoších ojedinělým zařízením. Znalec Krkonoš Pavel Klimeš řekl, že podobných nákladních lanovek funguje v Krkonoších několik, například v Dolní Malé Úpě či Temném Dole. "Vím asi o čtyřech či pěti. Je to na místech, kde k chalupám v prudkém svahu není pořádná cesta," řekl Klimeš. Zarážející podle něj je, že na lanovku určenou pouze pro přepravu materiálu nastoupili lidé. "V životě jsem nikdy nikoho na nákladní lanovce neviděl jet, nevím jak je to mohlo napadnout," řekl Klimeš.

Nákladní lanovky většinou vznikaly před desítkami let jako přibližovadla nákladu k hůře dostupným boudám. "Dnes se již vše dopravuje rolbami a skútry, které dříve pro boudaře moc dostupné nebyly," řekl bývalý špindlerovský starosta Oldřich Šimek. Kromě lanovek s lanem nad zemí se lze ještě setkat s rumpálem, kterým si boudaři přitahují náklad do kopce uložený na saních.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat