Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Zrod Lisabonské smlouvy

Česko

Češi na summitu žádali o příslib snazšího rušení evropských zákonů

LISABON (od zvláštní zpravodajky LN) Včerejšek přinesl dlouho očekávaný začátek konce - konce sedmileté ságy, během níž evropské státy hledaly shodu na novém základním textu. V mezičase je zastavila euroústava, teď se vrátily ke smlouvě. Nynější schůzka v Lisabonu, která pokračuje i dnes, má přinést poslední úpravy budoucí „Lisabonské smlouvy“ a konečné politické razítko.

Před začátkem nikdo nešetřil optimismem, že dohoda je blízko. Několik neznámých nicméně zůstávalo. Největší znamenali -opět - Poláci. Polsko přišlo se dvěma hlavními požadavky: zisk generálního advokáta Evropského soudu a zjednodušení blokace evropských zákonů - obojí má posílit polskou kontrolu nad bruselskou legislativou.

S generálním advokátem mohla Varšava dopředu víceméně počítat, druhý požadavek jistý neměla. Poláci chtějí blokaci vpravit přímo do textu smlouvy a prodloužit platnost nástroje, Portugalci se tomu bránili.

„Řešíme nejtěžší otázky a polský požadavek mezi ně patří; všichni okolo stolu ale vyjadřují vůli neodejít bez dohody. Věříme, že k ní dospějeme co nejdříve,“ řekl po první debatě včera v jedenáct hodin večer portugalský ministr zahraničí Luís Amado.

Kromě Poláků přinesli vzrušení na schůzku Italové. Itálii se hrubě nelíbí návrh přerozdělení křesel v Evropském parlamentu po volbách v roce 2009. Premiér Romano Prodi prohlásil, že nebude mít problém „říct smlouvě ne,“ pokud by Itálie neuspěla se svou variantou.

Ta je jednoduchá: zachovat rovnost v počtu europoslanců mezi Itálií, Francií a Británií. Itálie se jí těší od počátku existence eurosněmu, návrh modelu po roce 2009 s ní ale nepočítá - protože Italů je méně než Britů a Francouzů.

Italské drama bylo první, které se přiblížilo rozluštění. Portugalci nabídli Italům jednoho poslance navíc - 73 místo 72 -, čímž dosáhli paritu alespoň s Brity. Komplikaci s tím, že strop počtu europoslanců tím byl o jedno místo překročen, Portugalci vyřešili klasicky šalamounským unijním způsobem: šéf parlamentu se nebude počítat, takže se zachová celkový počet 750.

Tajemství slibovali Češi. Premiér Mirek Topolánek avizoval, že se pokusí „vylepšit“ českou žádost o navracení pravomocí národním státům, respektive rušení zákonů z oblasti vnitřního trhu. Tak se i stalo.

Hned na úvod Topolánek představil slovy Amada „jiný návrh“ než ten, s nímž Češi vyrukovali na začátku týdne - tehdy chtěli, aby komise a poslanci měli povinnost zrušit zákon, pokud je o to většina národních vlád požádá. Reakce členských zemí ale byla kategorické NE.

Nová podoba českého požadavku nebyla včera známa a Amado ji nechtěl příliš komentovat. „Česká delegace představila jiný návrh... musíme ho nyní s Evropskou komisí zhodnotit a zjistit, jestli bude či nebude akceptovatelný pro ostatní státy,“ prohlásil jen portugalský ministr.

Autor: