Pátek 6. prosince 2019svátek má Mikuláš -4 °C polojasno Předplatné LN
22. června 2014 18:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zrůda je lékařský termín, brání studenti univerzity Miroslava Mitlöhnera

JUDr. Miroslav Mitlöhner, CSc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy JUDr. Miroslav Mitlöhner, CSc. | foto: Pdf.uhk.cz

PRAHA „Dr. Mitlöhner má diskuzi rád a dovedu si představit, že je rád i za takovou pozornost.“ Za Miroslava Mitlöhnera, autora kontroverzního článku o tzv. těžce malformovaných dětech, se postavili někteří studenti a absolventi Ústavu sociální práce na Univerzitě Hradec Králové. Pro server Lidovky.cz uvedli, že srovnávání Mitlöhnera s doktorem Mengelem je nepřípustné. Je prý výborným učitelem a své žáky nutí přemýšlet, shodují se další na sociální síti.

Miroslav Mitlöhner se v textu pro Časopis zdravotnického práva a bioetiky zaměřil na právní a etické problémy při narození těžce postižených dětí, tzv. těžce malformovaných jedinců, kteří nemají naději na zlepšení stavu. Podle jeho tvrzení by měly matky povinně absolvovat potrat, a to s ohledem na „prioritu zájmu společnosti na zdravé populaci“. Pokud se takový jedinec přece jen narodí, měl by o jeho dalším osudu rozhodnout lékař.

Vybrané pasáže z textu M. Mitlöhnera

  • Nápadnost a mnohdy bizarnost těchto bytostí nesčetněkrát vedla k otázce, zda je zrůda vůbec lidskou bytostí a jak s ní tedy nakládat.
  • Tak Aristoteles tvrdil, že v otázce odstraňování či vychovávání novorozenců musí právo zamezit výchově znetvořených dětí. Římské právo považovalo usmrcení zrůdy za beztrestné, ve středověku byly zrůdy považovány za bytosti nadpřirozené nebo za zplozence ďábla a často spolu s matkou končily svůj život na hranici.
  • Teprve v 19. století právní doktrína přiznává zrůdě právní ochranu. V současnosti se tyto bytosti, opuštěné vlastními rodiči, izolují v uzavřených ústavech, stranou od ostatních členů společnosti.
  • Současné přístupy k možnosti ukončení života těžce malformovaného jedince bezprostředně po porodu jsou zbytečně opatrné a jedinou racionální námitkou proti bezbolestnému ukončení života bytosti, která je zřejmou zrůdou ve smyslu odedávných názorů, by mohly být těžkosti s vymezením, od jakého momentu zrůdnost začíná.
  • Nemá přece smysl prodlužovat život novorozence, který přišel na svět jako monstrum a je přeurčen ještě před svým narozením k smrti.

Zdroj: Časopis zdravotnického práva a bioetiky

Kontroverzní text, který vyvolal bouřlivé reakce na akademické půdě i mezi veřejností, se ale podle některých studentů i absolventů setkal s nepochopením. „Etická dilemata určitě patří na vědeckou půdu a pan Mitlohner měl plné právo publikovat cokoliv a vyvolat tím nějakou diskuzi,“ píše v diskuzi na stránce Klub studentů, absolventů a přátel ÚSP UHK na sociální síti Facebook Gabriela Chalupníková. Pro Lidovky.cz ale dodala, že celá kauza je pro UHK velkou ránou. "Pan docent je špička ve svém oboru a pro Ústav sociální práce odvádí skvělou práci,“ dodala.  

Také podle Ivany Velčovské je dobře, že text rozpoutal tak velkou diskuzi. „Dr. Mitlöhner má rád diskuzi a dovedu si představit, že je rád za takovou pozornost. Dalo by se polemizovat, zda je v rozporu v demokracii publikovat cokoli. A je otázkou, který „odborný“ text je užitečnější, jestli ten, který vyvolá emoce, nebo ten, který si přečetl pouze jeho autor,“ myslí si. Podle ní vypadá vždy hezky, když se někdo zastává slabších, ale když někdo řekne něco „natvrdo“, reakce je vždy opačná.

Problém nevidí někteří diskutující není v tom, že Mitlöhner hovoří o postižených jako o zrůdách či dokonce monstrech. „Termín monstrum či zrůda se v medicíně běžně užívá právě v souvislosti s těžkou malformací plodu, např. monstrum simplex, přijde mi poněkud nešťastné nazývat autora článku duševní zrůdou za jejich používání,“ obhajuje Mitlöhnera v diskuzi absolventka Pavlína Hynková. Podle ní je důležité respektovat, když má někdo opačný názor, i když s Mitlöhnerem v některých věcech nesouhlasí. „S výroky pana doktora nesouhlasím, rodiče mají mít právo na rozhodnutí o životě svých nenarozených dětí. Ale nelíbí se mi černobílé reakce některých lidí na jeho článek,“ uvedla pro server Lidovky.cz.

JUDr. Miroslav Mitlöhner, CSc.

  • Na pozici ředitele Ústavu sociální práce UHK působil od roku 2011, předtím byl v letech 2003 až 2010 vedoucím Katedry sociální práce a sociální politiky na Pedagogické fakultě UHK.
  • Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze (titul JUDr. a CSc.)
  • Působil také jako odborný pracovník Ústavu státu a práva Akademie věd České republiky, v letech 1975 až 1985 pracoval jako odborný poradce a vedoucí oddělení všeobecné legislativy Ministerstva spravedlnosti České republiky.

A autora se zastávají i další diskutující, podle kterých je Mitlöhner dobrým pedagogem, který nutí studenty hlavně přemýšlet. „Za to dík!“ píše Jana Machová a dodává, že přednášky Dr. Mitlöhnera zažila a je hrdá na to, že je absolventkou Univerzity v Hradci Králové.

Jestli se ale diskutující nad něčím pozastavovali, pak to byla skutečnost, že Mitlöhner kontroverzní text publikoval již před lety, a to konkrétně v roce 1986. Nyní ho však uvedl jako výstup současného evropského projektu. „Jeho původní vědecká práce je z osmdesátých let a je samozřejmě překonaná, jak věděcky, tak jazykově. Je tu spousta etických otázek a pohledů na věc. Osobně mně vadí, že pan docent se nedržel pravidel, která by měla být pro každého studenta alfou omegou - obzvláště na UHK Hradec Králové. Nedodržovat citační normy, autorský zákon, nedostatečné parafráze se považují za důvod nepokračování ve studiu,“ řekla pro Lidovky.cz Chalupníková.

„Přijde mi to hodně „plzeňsky právnický“ a myslím, že se s tím sveze spousta dobrého, co bylo pro školu a školou vykonáno,“ dodává.

Celý text Miroslava Mitlöhnera si můžete přečíst ZDE

Časopis zdravotnického práva a bioetiky
hmHana Mazancová
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Pohlreich: My Češi jsme rasisti. Ukrajincům bychom měli líbat zadek

Zdeněk Pohlreich je známý šéfkuchař, jehož proslavila nejen jeho gastronomická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po deseti letech odešel z pořadu, který z něj v padesáti letech udělal bez nadsázky superstar. Ačkoli radit méně...