Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Odebrané děti: Sobotka tlačí na premiérku Norska, poslankyně zvažuje žalobu

Na snímku jsou (zleva) předseda vlády Bohumil Sobotka a ministr vnitra Milan... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na snímku jsou (zleva) předseda vlády Bohumil Sobotka a ministr vnitra Milan... | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se obrátil na norskou premiérku se žádostí o důkladné posouzení případu bratrů Michalákových, které norské úřady odebraly jejich matce. Do případu se vložila i poslankyně Jitka Chalánková, ta žádá o osobní setkání s norskou velvyslankyní a o vysvětlení, v čem Michaláková dezinformuje česká média, jak ambasáda tvrdí.

„Česká vláda a úřady jsou připraveny podniknout všechny kroky, abychom garantovali dostatečnou péči v případě, že by děti byly svěřeny do České republiky,“ uvedl Sobotka. Velvyslankyni předal dopis adresovaný norské premiérce. „Obrátil jsem se na premiérku s žádostí, aby věc sourozenců Michalákových byla důkladně a objektivně posouzena, aby norské soudy rozhodovaly objektivně s ohledem na zájmy dětí, na zájmy biologické rodiny,“ řekl předseda vlády.

Podle něj norská strana začala nyní „aktivně reagovat“. Norské velvyslanectví vydalo v úterý prohlášení, velvyslankyně dnes Sobotkovi předala nótu norského ministerstva zahraničí. „Je zájem z norské strany, aby došlo k přímému kontaktu mezi norským krajským sociálním výborem a brněnským úřadem pro mezinárodně právní ochranu dětí, k přímému propojení a předání informací,“ dodal Sobotka.

Poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09) oznámila, požádá velvyslankyni Norska o osobní setkání. Chce si s ní vyjasnit obvinění namířená proti Michalákové. Norská ambasáda v úterý prohlásila, že Michaláková dává médiím neúplné a zavádějící informace. To potvrdila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová - Tominová.

Neopodstatněná obvinění

„Současně ji požádám o informaci, proč děti Michalákovy žijí již čtvrtým rokem odděleně u dvou pěstounských rodin a z jakého důvodu jsou jejich kontakty s vlastní matkou postupně utlumovány,“ píše Chalánková ve svém středečním prohlášení. 

„Dotaz na důvody setrvání dětí v pěstounské péči je zcela legitimní, nelze jej považovat za zásah do nezávislosti norských soudů a norské úřady musí být schopny dát na tyto otázky odpověď bez ohledu na to, že paní Michaláková zahájila v Norsku nové řízení,“ píše Chalánková a dodává, že předchozí obvinění vůči Michalákové, týkající se například sexuálního zneužívání, byla odložena nebo ani nebylo podáno trestní oznámení.

Velvyslanectví se brání zuby nehty

Velvyslanectví tvrdí, že odebrání dětí nebylo bezdůvodné. „Matka dala českým institucím jen neúplné informace,“ uvedlo v prohlášení. Detaily případu, které by věc objasnily, ale prý nemůže s ohledem na ochranu soukromí hochů a rodičů zveřejnit. Situaci dětí také nemůže podrobněji komentovat.

PSALI JSME:

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD) ale České televizi řekla, že může potvrdit informace norské ambasády. „I já jsem měla možnost seznámit se s částí toho spisu, které jsou přeloženy, a jsou tam věci, které jsou v souladu s tím, co dnes řekla norská ambasáda,“ uvedla ministryně s tím, že jde o velmi intimní věci, které by neměla zveřejňovat ani matka chlapců.

Zděšení a mezinárodní žaloba

Chalánková uvádí, že se svého setkání s úředníky Barnevernu (norský Úřad na ochranu dětí - pozn. red.) byla zděšená. Úřad Michalákové neumožnil navýšení počtu jejích schůzek s dětmi v tomto roce, přestože v rozporu se svým dřívějším rozhodnutím neumožnil dvě schůzky v roce loňském. Také matce pohrozil jejich adopcí, pokud nevydá jejich pasy. Na opakované výzvy státních zástupců, dožadujících se vysvětlení, úřad nereaguje.

„Postup Barnevernu podle mého názoru porušuje všechny mezinárodní normy ochrany práv dětí. Norové zcela očividně postupnými a cílenými kroky vytěsňují matku ze života obou chlapců. Usilují o to, aby mohli být natrvalo adoptováni norskými rodinami. Takový postup je nepřijatelný i v lidské rovině. Je krutý a bezcitný,“ dodává Chalánková a hrozí, že navrhne sněmovně zvážení mezistátní žaloby na Norsko.

Norská sociální služba odebrala Michalákové a jejímu tehdejšímu manželovi syny v květnu 2011 po udání z mateřské školy pro podezření z užití násilí a z pohlavního zneužívání. Vyšetřování se ale zastavilo a obvinění nepadla. Matka přiznala, že syny výchovně plácla. V Norsku na rozdíl od Česka tělesné trestání dětí úplně zakazuje zákon. I norská policie podle ní však uvedla, že to není důvod pro odebrání dětí. Každý z bratrů teď žije v jiné pěstounské rodině.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...

Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN
Postarejte se o svou fyzičku i během léta. Soutěžte s pečivem Fit den o hodinky GARMIN

Načerpejte energii díky chlebům Penam Fit den, které jsou určené pro každého, kdo chce být fit. Díky vysokému obsahu vlákniny vás zasytí na delší...