Pondělí 22. dubna 2024, svátek má Evženie
130 let

Lidovky.cz

Esprit

Sklo je zrcadlo doby. Baví mě, jak krásně uchovává náhodu, říká mladá designérka Anna Jožová

Anna Jožová ve svém ateliéru | foto: Tereza Valnerová Lidovky.cz

Premium
Obtížně byste v českém sklářském rybníčku hledali někoho, kdo mluví za svou generaci tak výrazně jako Anna Jožová (27). Její tvorba na pomezí umění a designu reflektuje klimatickou změnu, s ní související úbytek biodiverzity, ale i znečištění oceánů. „Myslím, že mnoho mladých lidí se stejně jako já vypořádává se splínem z nejisté budoucnosti. Já jsem ho přetavila do skla,“ říká.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Že je český svět umění a designu malý, jistě pochopil každý, kdo čte magazín Esprit pravidelně. Jak moc se nám ukázalo právě při návštěvě v žižkovském showroomu Anny Jožové.

S fotografkou Terezou Valnerovou jsme ji navštívili jednoho šedivého prosincového odpoledne, tentýž den předtím jsme zvládly ještě návštěvu smíchovského Gabriela Loci, kde sídlí umělkyně Lucie Králík Rosická.

Tu jsme o několik hodin později potkali ve dveřích právě u sklářské designérky a umělkyně Anny Jožové. „Tak to je fakt velká náhoda,“ směje se později ve svém ateliéru, kde popisuje, že s umělkyní původem z Olomouce mají rozjetý společný projekt a obě kromě toho čeká také umělecká rezidence v Karlových Varech, kterou pořádá J&T Banka.

Ateliér Anny Jožové se nachází v nenápadném činžovním domě. Nenašli bychom ho – jako to u některých českých designérů a umělců bývá – v obýváku jejího bytu, ale v atypických suterénních prostorách domu.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se