Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Esprit

Advent je v plném proudu. Milovníci vánočních světýlek, pokochejte se instalací Dior v New Yorku

Abyste mohli obdivovat instalaci na fasádě a výkladní skříně, které si pro předvánoční a vánoční čas připravila francouzská značka Christian Dior, budete se muset vydat do New Yorku. foto: Archiv značkyLidovky.cz

Značka Christian Dior až do 5. ledna příštího roku ozdobila newyorský obchodní dům Saks Fifth Avenue. Barevná světelná instalace, využívající symbolů módní značky, se jmenuje Carousel of Dreams (Kolotoč snů) at Saks.
  10:00

Předvánoční čas je plný světel, velkolepě ozdobených stromků na náměstích a samozřejmě také plný nákupů vánočních dárků. Velké, ale i ty menší značky se doslova předcházejí ve vánočních výkladních skříních, které mají svou pestrostí nalákat zákazníky právě k nim. A zapomeňte na jehličí a barevné ozdoby. Realita je mnohdy velkolepější, než by vás napadlo.

Abyste mohli obdivovat instalaci na fasádě a výkladní skříně, které si pro předvánoční a vánoční čas připravila francouzská značka Christian Dior, budete se muset vydat do New Yorku (nebo si alespoň prohlédnout fotografie na Lidovkách.cz).

Značka Dior ozdobila legendární obchodní dům na Manhattanu Saks Fifth Avenue,...

Ozdobila totiž legendární obchodní dům na Manhattanu Saks Fifth Avenue, jenž byl na stejném místě otevřen už v roce 1924, tedy v době, kdy Christiana Diora ještě ani nenapadlo, že za 22 let otevře butik se svou módou na pařížské 30 avenue Montaigne.

Andrew Saks pocházející ze židovsko-německé rodiny však otevřel svůj první obchod s pánskou módou ve Washingtonu mnohem dříve - už v roce 1867, pouhé dva roky po skončení občanské války Severu proti Jihu, v době doznívajícího chaosu ze zrušení otroctví na americkém Jihu.

Každý večer od půl páté do půl jedenácté se kolo štěstěny promění v unikátní...

I Christian Dior založil svoji značku v poválečných časech, v době nedostatku, kdy ještě například ve Velké Británii stále platil přídělový systém. I proto byla jeho kolekce, představená v únoru 1947 a překřtěná šéfredaktorkou amerického Harper´s Bazaaru Carmel Snow na New Look, přijata na jedné straně s velkým nadšením, na straně druhé s rozpaky.

Na sukně, které měly připomínat okvětní lístky, totiž využil módní návrhář metry a metry v té době nedostatkové látky. A byly to hlavně americké zákaznice, které si nový vzhled od Christiana Diora oblíbily a jež u něj nakupovaly. Christian Dior se za nimi osobně vypravil do New Yorku hned v září 1947.

Velké, ale i ty menší značky se předcházejí ve vánočních výkladních skříních,...

Poctu dlouholetým vztahům s jedním z nejdůležitějších trhů s luxusním zbožím nyní vzdává Christian Dior pod vedením kreativní ředitelky dámské módy Marie Grazie Chiuri právě instalací Carousel of Dreams at Saks na fasádě legendárního newyorského obchodního domu. Kolo štěstěny využívá například znamení zvěrokruhu a další symboly, které byly blízké Christianu Diorovi, známém svou zálibou v astrologii.

Kolo štěstěny, vysoké přes 35 metrů, znovu interpretuje motivy, použité v kolekci Dior cruise 2024 od současného italského umělce Pietra Ruffa, který se proslavil například svou prací coby terapeut s dětmi po beslanském masakru v čečenské škole v roce 2005. V roce 2006 pak představil umělecké dílo Beslan Doppia Mappatura, které zachycuje přeživší děti i zničené školní třídy.

Poctu dlouholetým vztahům s jedním z nejdůležitějších trhů s luxusním zbožím...

Ale zpět k veselejším záležitostem: každý večer od půl páté do půl jedenácté se kolo štěstěny promění v unikátní světelnou show. Značka též připravila dekoraci kolotoče, který je umístěn v přízemí obchodního domu, a také speciální kolekce, která je k prodeji právě v obchodě Saks Fifth Avenue.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!