Pátek 23. února 2024, svátek má Svatopluk
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Esprit

O víkendu proběhne v Praze festival hodinářských mikrobrandů. Na jaké značky se můžete těšit?

Mikrobrand Timeless založil Maël Oberkampf. Letos byl nominován na prestižní hodinářské ceny GPHG. Budete si jej moci, spolu s 35 dalšími značkami, prohlédnout i v Praze 2. a 3. prosince na festivalu Micro Praha. foto: Archiv značkyLidovky.cz

Micro Praha se bude konat o víkendu 2. a 3. prosince v pražském hotelu Kings Court, zúčastní se ho 36 značek ze 14 zemí světa včetně známějších jmen jako například Dumoreau a Elka.
  10:00

Ondřej Vislocký je známý fotograf hodinek. Bhanu Chopra pak šéfredaktor americké edice hodinkového časopisu Revolution, který žije se svou rodinou v Praze. Před rokem se oba rozhodli pořádat pravidelná setkání hodinářských nadšenců RedBar, která jsou populární zejména v USA. Letos svou myšlenku dovedli ještě dál a jali se zorganizovat festival malých hodinářských značek, takzvaných mikrobrandů.

Micro Praha se bude konat o víkendu 2. a 3. prosince v pražském hotelu Kings Court, zúčastní se ho 36 značek ze 14 zemí světa včetně známějších jmen jako například Dumoreau a Elka. Půjde o svátek, který rozhodně nikdo z vás nemůže minout. Už z toho důvodu, že většina zakladatelů vystavujících mikrobrandů – designérů, architektů, sběratelů či hodinářů – bude na místě. Hodinky si budete moci vyzkoušet a v některých případech i koupit. Pět šťastlivců též v tombole některé z časomír vyhraje!

Malých hodinářských značek si stále častěji všímají nejen zákazníci, kterým jsou sympatické pro nižší ceny, neotřelý design a celkový koncept, ale i spíše uzavřený švýcarský hodinářský průmysl. O tom svědčí letošní nominace na Oscary hodinářského světa, listopadové ceny Grand Prix d’Horlogerie de Geneve neboli GPHG. Kromě známých velkých jmen tu v nejužším výběru naleznete i mikrobrandy jako Kurono Tokyo, Massena LAB, Studio Underd0g, Habring2 nebo Timeless Swiss Watch (kategorie Challenge).

Posledně jmenovanou značku navíc uvidíte také v Praze na festivalu Micro Praha, což je zajisté skvělá zpráva. Založil ji Maël Oberkampf a i on festival navštíví. Hodinky navrhuje ve švýcarském městečku Vevey, které je víc než s hodinářstvím spjato s čokoládou – byla tu založena firma Nestlé – a Fjodor Michajlovič Dostojevskij tu napsal slavný román Idiot.

Nikdy jsem nekoupil hodinky jen proto, že jsou dobrou investicí, říká jeden z největších sběratelů značky Breitling

Právě na tomto vskutku malebném místě si Maël Oberkampf položil otázku. „Proč je originální, zajímavý design tak drahý? A proč jsou levné hodinky tak nudné, bez nápadu a obyčejné?“ Rozhodl se situaci změnit díky vlastní značce, která nabízí kvalitu, tradici švýcarského hodinářství i poutavý design za cenu pod 50 000 korun.

Hodinky Timeless jsou nadčasové, nečekejte žádnou extravaganci, ale propojení kvalitního řemesla, jako je třeba gilošovaný střed číselníku, a současného designu, který ztělesňuje zajímavý font arabských číslic na zkoseném obvodu číselníku či datumovka na pozici 6. Hodinky s rozměrem pouzdra 41,5 mm jsou vybaveny švýcarským strojkem a vyrobeny z oceli a růžového zlata.