Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Velký návrat Chiffre Rouge. Na nové modely hodinek Dior se můžeme těšit v průběhu celého roku

Značka Dior dvacet let od uvedení kolekce Chiffre Rouge představila nové modely. Na obrázku 38mm tříručky s datumovkou. Sportovně-elegantní ocelové hodinky nesou designové prvky typické pro módní dům, jako je vyplétaný vzor cannage foto: Archiv Dior, Eva Hlinovská,  Lidové noviny

Francouzský dům Dior představil v lednu v Paříži nové pánské hodinky z kolekce Chiffre Rouge, která byla poprvé uvedena na trh před dvaceti lety. Výročí oslavuje černým matem s doteky červené i využitím tradičního vyplétaného vzoru cannage. Pracoval s ním sám zakladatel značky Christian Dior.
  10:00

Proniknout do seriózního světa švýcarské hodinařiny není snadná záležitost. Vždyť jen vývoj vlastního nového strojku se počítá na roky a nutností jsou nejen zkušení hodináři a inženýři, ale i stroje, které dokáží jednotlivé součástky vyrobit, nemluvě o testovacích laboratořích. Zkrátka jde o velmi náročný běh na dlouhou trať, neskutečně drahý a s poměrně nejistým výsledkem.

Ale. Odvážným štěstí přeje a odvaha nechybí zejména velkým módním domům. V hodinkách vidí potenciál stejně jako kdysi v prodejích parfémů, kosmetiky, doplňků či šperků.

Zvláště v době, která zaznamenává velký zájem o mechanické hodinky, ne nesrovnatelný s jejich návratem v 90. letech minulého století. A tak značky jako Louis Vuitton či Gucci a Chanel dávají jasně najevo, že chtějí být součástí nejen módního, ale i hodinářského světa.

Christian Dior byl navíc jednou z prvních módních značek, která začala hodinky vyrábět, a to už v polovině 70. let. Když nástup chytrých telefonů módní hodinky s quartzovými strojky odsunul na druhou kolej, značka – kromě dámských šperkových hodinek, které vynikají zejména nádherně zdobenými číselníky – v roce 2004 pod taktovkou tehdejšího kreativního ředitele pánských kolekcí Hediho Slimaneho představila první pánské hodinky s automatickým strojkem.

Značka Dior dvacet let od uvedení kolekce Chiffre Rouge představila nové modely: jedním z nich jsou 38mm tříručky s datumovkou. Sportovně-elegantní ocelové hodinky nesou designové prvky typické pro módní dům, jako je vyplétaný vzor cannage

Hedi Slimane se podílel i na jejich designu, jenž si pohrával zejména s asymetrií. Pánské hodinky nesly jméno Chiffre Rouge a značka je vyráběla v různých variantách více než deset let, například i s automatickým kalibrem Dior Inversé, který má rotor na přední straně a značka jej – viditelný na číselníku a nádherně zdobený - využívá též pro šperkové hodinky.

Oslava výročí

Nyní – po dvaceti letech od prvního uvedení – Dior přichází s novými modely Chiffre Rouge, které bude odhalovat v průběhu celého roku. V lednu značka představila trojici prvních hodinek – dva 38mm ocelové modely s datumovkou (jeden z nich má lunetu vykládanou černými diamanty), které pohání automatický kalibr Sellita, a 41mm chronograf se strojkem CD.001 – jde o El Primero od značky Zenith.

Ta spadá stejně jako Dior do koncernu LVMH nejbohatšího muže planety Bernarda Arnaulta. V červnu budou představeny hodinky s tourbillonem, jejichž strojek zase sestavila ženevská hodinářská manufaktura Louis Vuitton Fabrique du Temps.

Trojici novinek umně propojují společné designové prvky: je to zejména černá barva číselníku i pouzdra, model s diamanty má jednu jeho boční stranu z růžového zlata. Pouzdro i luneta hodinek jsou vyrobeny z oceli s černou povrchovou úpravou DLC. Pouzdro je voděodolné do 100 metrů.

Elegantní a nadčasovou černou barvu designéři Dior rozjasnili doteky červené: červené kruhy neotřele rámují kulaté okénko s datem na pozici 4, červeně je zvýrazněn i osmý den v měsíci, protože osmička bylo šťastné číslo Christiana Diora, známého svou zálibou v astrologii a výkladu karet.

hodinky dior
Značka Dior dvacet let od uvedení kolekce Chiffre Rouge představila nové...

Značka Dior dvacet let od uvedení kolekce Chiffre Rouge představila nové modely: jedním z nich je 41mm chronograf

Červenou barvu získala i sekundovka a centrální sekundová ručka chronografu. Červený kroužek naleznete na výrazné korunce hodinek asymetricky umístěné na pozici 4. Ručky 30minutového a hodinového sčítače chronografu též září červenou barvou, jeho minostředná sekundovka na pozici 9 zůstává v jemné holubičí šedi. Hodinky tak díky jasně červené barvě získávají sportovnější nádech.

Zvýraznění čísla osm v okénku s datem není jediným odkazem na historii módního domu Dior. Na originalitě hodinkám dodává použití dekoru cannage, známého vyplétaného vzoru, který je jedním ze symbolů značky.

Cannage zdobí jak číselník, tak rotor automatického strojku, který je vidět skrze safírové dýnko. Cannage zaujímá své místo i na černém pryžovém pásku hodinek. Nicméně lze jej díky snadnému systému výměny řemínků nahradit luxusnější verzí – černým řemínkem z aligátora.

Nové hodinky Chiffre Rouge – na ty unikátnější si musíme ještě chvíli počkat, ale snad můžeme prozradit, že nás nemine model s lunetou nádherně vykládanou drahokamy v barvách duhy – nepřinášejí zásadní technologické inovace.

Ale ty ani od hodinek módního domu nečekáme. Zato znamenají nový svěží vítr do kolekcí hodinek značky a naznačují, že Dior podobně jako například Louis Vuitton nelze v hodinářství zcela opomíjet.

Příběh s dobrým koncem

Hodinky Zenith

Jen jeden je první. Ve sportu i v hodinařině. Jako první představila chronograf se samonátahem v lednu 1969, tedy před 55 lety, švýcarská značka Zenith. Nový strojek, poslední zásadní hodinářská inovace na poli chronografů, zabral dlouhých sedm let vývoje. Značka jej pojmenovala El Primero (španělsky První). Nešlo jen o to, že hodinky s El Primerem byly díky automatickému nátahu uživatelsky příjemnější než chronografy s ručním nátahem, ale šlo zároveň i o velmi přesný kalibr.

Pro úplnost je nutné dodat, že Zenith byl sice první, ale své verze automatických chronografů představila v tom samém roce též japonská značka Seiko (pouze pro japonský trh) a konsorcium Chronomatic Group, kam patřily značky Heuer, Dubois-Dépraz, Breitling a Hamilton-Buren. Jejich nový kalibr nesl název Calibre 11 (Chronomatic).

Rok 1969 s sebou zároveň nesl předzvěst těžkých časů švýcarského hodinářství, kterému v průběhu 70. let někteří předvídali naprostý konec. V prosinci totiž japonské Seiko uvedlo první sériově vyráběné hodinky s quartzovým pohonem Astron: strojky s baterií byly mnohem přesnější než mechanické kalibry. Nepotřebovaly seřizovat ani natahovat, když jste hodinky nenosili, protože zkrátka běžely do té doby, než skončila výdrž baterie.

O švýcarské hodinky náhle nebyl zájem. I vedení značky Zenith tehdy vsadilo na quartz a výrobu automatického chronografu zastavilo.

Jenže ne každý sdílel stejný názor. Hodinář Charles Vermont, pracující v Zenithu, El Primeru věřil. Se svolením značky zaarchivoval všechny nástroje potřebné pro jeho výrobu i technické výkresy, bez nichž by se strojek nedal vyrobit, v podkroví budovy 8 švýcarské manufaktury. To se stalo v roce 1976. Když se pak značka Rolex rozhodla v roce 1988 redesignovat vlastní chronograf Daytona, jenž byl stále vybaven strojkem s manuálním nátahem, nový automatický kalibr 4030 postavila na základech El Primera. Hodinky přezdívané „Zenith Daytona“ vyráběla do roku 2000.

V roce 1994 vzkřísila El Primero i značka Zenith: představila modelovou řadu Chronomaster, která se vyrábí dodnes, a do pouzder jejích hodinek ukládá právě El Primero.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!