Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Láska si vás najde

Esprit

  8:10
Michael Třeštík už starý nábytek nerestauruje. Jak sběratel a vydavatel encyklopedie Who is who čekal na jeden kubistický stůl celých deset let.

Michael Třeštík se svou sbírkou keramiky z Kostelce nad Černými lesy foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Ta váza je celá černá s tyrkysovými abstraktními ornamenty. Další je zase tyrkysová s vínovými stylizovanými lístky. Ve vitríně se jich vyjímá několik desítek. A odhaduji, že laik nic podobného neviděl. Jde o sbírku kostelecké keramiky ze 40. let Michaela Třeštíka, vydavatele a spolumajitele internetového obchodu eAntik.

"Rád se na sbírku podívám, ale už nemám to nadšení. Je víceméně završená," říká manžel dokumentaristky Heleny Třeštíkové, "sběratelství je jako láska. Sama si vás najde. Většinou nefunguje nějaký racionální kalkul." Třeba keramiku vyrobenou v dílnách v Kostelci nad Černými lesy objevil díky tomu, že má chalupu v nedaleké obci Vyžlovka. Kvůli sbírce prolézal snad všechny bazary v širokém okolí, ptal se v rodinách i dražil na aukcích.

Dnes už ho ale – i proto, že o této keramice vydal spolu s Janem Svatošem knížku – nějaká ta kostelecká vázička nerozhodí. "Jestli díky mé sbírce stoupla cena keramiky? Jenom vůči mně – lidé si říkají, to je ten blázen, ten za to zaplatí cokoliv," usmívá se Michael Třeštík, šedovlasý elegantní muž, ve svém minimalistickém půdním bytě. Vzpomínám si, že jsem v něm kdysi obdivovala unikátní sbírku kubistického porcelánu. Pan Třeštík keramiku prodal.

Celý článek čtěte v nejnovějším vydání magazínu Esprit Lidových novin

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!