130 let

Značka Rolex byla sponzorem britské výpravy do Himalájí v roce 1953. Horolezce vybavila modely Oyster Perpetual. Hned v roce 1953 coby poctu úspěšnému výstupu na Mount Everest Sira Edmunda Hillaryho a šerpy Tenzinga Norgaye uvedla hodinky Oyster Perpetual Explorer, jež se vyrábí dodnes (loňský model má 40mm ocelové pouzdro). | foto: Archiv Rolex

Hodinky, které nosil Edmund Hillary. Značka Rolex je s dobytím Mount Everestu nerozlučně spjatá

Esprit
  •   13:00
Loni 29. května tomu bylo sedmdesát let, kdy horolezec Edmund Hillary s nepálským šerpou Tenzingem Norgayem jako první lidé na planetě Zemi zdolali nejvyšší vrchol planety Mount Everest, vysoký 8848 metrů. Během expedice do Himalájí s sebou britská výprava vedená Johnem Huntem, kam Novozélanďan Hillary patřil, měla samozřejmě mechanické hodinky.

Už od 30. let minulého století majitel švýcarské značky Rolex Hans Wilsdorf půjčoval hodinky Oyster na nejrůznější výpravy do Himajájí: důvod byl prostý – pouzdro Oyster, uvedené v roce 1926, bylo voděodolné, časomíry byly navíc vybaveny strojkem s velmi pohodlným samonátahem.

Dobrodruzi a objevitelé nehostinných končin tak mohli svědčit o kvalitě a trvanlivosti hodinek. V té době ještě díky dopisům a svědectvím (ostatně od té doby značka pro své ambasadory používá výraz testimonee, tedy svědek). Samozřejmě že popsané zkušenosti značka využívala v inzerátech propagujících hodinky, případně knihách.

Vyznáte se v luxusních a legendárních hodinkách? Otestujte své znalosti

Dodnes se spekuluje, zda byly hodinky Oyster Perpetual od Rolexu přímo na vrcholu hory a navíc do nehostinných Himalájí se s expedicí v roce 1953 podívala i další hodinářská značka, britská Smith´s (v současné době panuje názor, že Hillary měl hodinky Rolex na zápěstí a Smith´s v kapse).

Rolex je však s dobytím Mount Everestu spjat nerozlučně. A to i z toho důvodu, že hned po návratu úspěšných horolezců švýcarská manufaktura uvedla model Explorer s hladkou lunetou a pouzdrem o velikosti 36 mm, který se vyrábí dodnes a který patří do kategorie profesionálních hodinek (vedle potápek Submariner a hodinek s ukazatelem druhé časové zóny GMT-Master). Značku takzvané tool watches proslavily. Ostatně v jednom z inzerátů z roku 1964 stojí: „Vytvořili jsme hodinky Explorer proto, že na vrcholu Matterhornu není žádná hodinářská opravna.“

First Explorer, 1953

Oyster Perpetual Explorer 40

Loni Rolex uvedl ocelový model s černým číselníkem Explorer 40, s pouzdrem Oyster, voděodolným do 100 metrů. Uvnitř pouzdra je uložen automatický strojek 3230 uvedený v roce 2020 s rezervou chodu přibližně 70 hodin a s certifikací Superlative Chronometer, která zaručuje odchylku chodu pouhých -2/+2 sekund za den.

Rolex skrze svou iniciativu Perpetual Planet podporuje výzkum méně probádaných končin dodnes, je též podporovatelem nadace šerpy Tenzinga Norgaye, jež pomáhá místním komunitám a také ochraně životního prostředí Himalájí.

Původní hodinky s hladkou lunetou Oyster Perpetual, které s sebou oba horolezci v Himalájích měli a které byly vyrobeny v roce 1950, jsou nyní uloženy v curyšském muzeu Beyer Watch and Clock Museum.

Autor: Eva Hlinovská