Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Poklady z Faustova domu

Esprit

aktualizováno  7. října 8:11
K Richardu Maderovi jezdí hudebníci z celého světa. V jeho dejvickém studiu totiž nenajdou jen špičkovou nahrávací techniku, ale ještě něco navíc. Něco, co má ducha...

Richard Mader foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Pro lidi, jako jsem já, je sběratelství nástrojů a té další vintage techniky naprosto praktická záležitost. Netvořím muzeum, pro mě je důležité, že všechny věci jsou funkční. Slovo ‚vintage‘ má ale v muzice trošku jiný význam než jinde. Hodně to souvisí s vývojem technologií. Dvacet let starý analogový syntezátor JUNO 106 je třeba legendární záležitost, zatímco například u houslí není padesát let žádná míra," říká Richard Mader, hudebník, restituent a majitel nahrávacího studia Faust Records.
Jeho největším miláčkem je Fender Jazzmaster z roku 1963. "Ty kytary se dělí na ty vyrobené do doby, než Fender změnil majitele, a pozdější. Čili se rozlišují pre-CBS modely a CBS. Ty pre-CBS jsou samozřejmě více ceněny a tahle právě patří do té kategorie, dokud ještě Fender fungoval jako rodinná firma. Je nejen zajímavý konstrukčně, má například oboustrannou tremolo páku, ale hlavně má ducha. Proto jsou tyhle nástroje vyhledávané – ne snad kvůli snobismu nebo pouhé barvě zvuku… Jde z nich určitá energie, která inspiruje." Svou nejoblíbenější kytaru ovšem Richard, kterému nikdo z okolí neřekne jinak než Faust, nekoupil. "V 80. letech jsem ji vyměnil s jedním kytaristou z Ostravy za něco jiného."
Další Faustův oblíbený kousek je dvanáctistrunná elektrická kytara Rickenbacker. "Není tak stará, je z roku 1991, ale jedná se o signovaný model Tom Petty. Pak mám taky několik skvělých českých kytar ze 60. let, například Futuramu 3, to je jeden z prvních modelů, který firma Selmer distribuovala po světě. Byly skvělé a levné, začínala na ní spousta muzikantů – Jimmy Page z Led Zeppelin nebo George Harrison."
Tak jako jiné staré věci, dají se i nástroje sehnat přes internet. Ale lepší je prolézat zastavárny a vetešnictví, obzvlášť na maloměstech. "Když mě přítelkyně vidí vcházet do podobných prostor, děsí se, s čím zas přijdu. Zrovna nedávno jsem ale takhle v Českém Krumlově narazil na gibsonku ze 40. let!"