Středa 1. května 2024, Svátek práce
130 let

Lidovky.cz

Esprit

Příběh nejslavnějšího chronografu světa. Proč se hodinkový underdog stal alfa samcem švýcarského hodinářství?

Posledním přírůstkem do kolekce Cosmograph Daytona je chronograf z bílého zlata ke stému výročí 24hodinového závodu v Le Mans, jehož je značka Rolex sponzorem. V pouzdře je uložen nový strojek 4132, který umožňuje využívat chronograf 24 hodin místo obvyklých 12. foto: Archiv RolexLidovky.cz

Doporučujeme
Čtvrt století to byl outsider. Zkrátka hodinky, co se rozhodně nevyhřívaly na výsluní zájmu sběratelů. Jenže situace se koncem 80. let začala radikálně měnit a letos šedesátiletý chronograf Rolex Oyster Perpetual Cosmograph Daytona patří k ceněným skvostům každé sbírky.
  10:00

Chronografy jsou hodinky velmi těsně spjaté s motoristickým sportem. Nejenže dokáží změřit jednotlivé časové úseky, ale na tachymetrické stupnici lze spočítat také rychlost vozu. Což v době, kdy byly časomíry důležitým nástrojem potřebným každý den, mělo svůj nezastupitelný význam.

S rozvojem automobilismu hodinářské značky samozřejmě chtěly zařadit chronografy do svého portfolia, a získat tak nové zákazníky. Pozornost se na sebe snažily připoutat i sponzorováním nejrůznějších velkých sportovních klání. Pro náš příběh jsou zásadní dva velké a slavné závody - francouzský 24 Heures du Mans a floridský 24 Hours at Daytona (od roku 1992 Rolex 24 at Daytona), jejichž partnerem je značka Rolex.

Letošní rok by se dal bezpochyby charakterizovat jako „rok chronografů“. Velké výročí – a to šedesát let od uvedení na trh – slaví jak hrdina našeho příběhu Rolex Oyster Perpetual Cosmograph Daytona, tak TAG Heurer Carrera, což dozajista pozorným čtenářům Espritu neuniklo. A na letošním hodinářském veletrhu Watches & Wondres v Ženevě by se daly na prstech jedné ruky spočítat značky, které nové chronografy nezařadily do své nabídky novinek.

Pohledy všech návštěvníků jarního veletrhu se však upíraly na jediný stánek: stánek ozdobený velkým zeleným nápisem Rolex a žlutou královskou korunou. Zvědavost i otázky byly na místě: Jak si jedna z nejslavnějších manufaktur světa poradí s výročím modelu Cosmograph Daytona, který byl představený v roce 1963?

Co nového ukáže sběratelům v případě hodinek, na něž se čeká několik let a jejichž ceny jsou na sekundárním trhu stále ještě astronomické? Co vnese nového do chronografu, který byl v roce 2017 vydražen v New Yorku za 17,8 milionů dolarů, a stal se tak nejdražšími náramkovými hodinkami vůbec? A mimo jiné spustil doslova lavinu zájmu o ocelové daytony s černo-bílými číselníky.

Samozřejmě že na závratné sumě měl podíl i slavný majitel hodinek. Šlo totiž o ocelový model s kontrastním „panda“ číselníkem herce Paula Newmana. Darovala mu ho jeho manželka Joanne Woodward v roce 1969 před začátkem natáčení snímku Vítězství (Winning), který se částečně natáčel na už zmíněném floridském okruhu v Daytoně.

Historické modely nejslavnějšího chronografu světa Rolex Oyster Perpetual Cosmpograph Daytona. První ocelový model z roku 1963.

Nový design, nový strojek

Manufaktura s královskou korunou ve znaku své sběratele a nadšence do hodinek letos rozhodně nezklamala. Ostatně významu svého chronografu si je vědoma a nové daytony prezentovala jako první ze všech svých letošních novinek.

Nové modely Rolex Oyster Perpetual Cosmograph Daytona prošly drobnými, ale významnými designovými změnami číselníku, jako jsou například užší obruby sčítačů chronografu na pozicích 3 a 9 i průběžné sekundovky na pozici 6.

Číselník 40mm hodinek tak působí modernějším, jemnějším dojmem a všechny údaje na něm zachycené jsou vybalancovány do dokonalé harmonie. Úpravy doznalo i pouzdro Oyster, voděodolné do 100 metrů, a modely s keramickou lunetou z materiálu Cerachrom mají její okraj vyrobený ze stejného kovu jako pouzdro.

Novinky pohání nový strojek 4131 s chronografem s krokovým ústrojím Chronergy a rezervou chodu 72 hodin. Důraz byl poprvé položen i na zdobení součástek strojku – můstky jsou dekorovány vzorem Rolex Côtes de Genève, vlastní variací značky na slavný dekor švýcarského hodinářství, takzvané ženevské pruhy.

Keith Richards, Pierce Brosnan nebo Madonna. Jak si hodinky Panthère de Cartier podmanily svět celebrit

Platinový model s ledově modrým číselníkem a oříškově hnědou keramickou lunetou je vybaven safírovým dýnkem a jeho rotor je vyroben ze žlutého zlata. Další modely mají keramickou lunetu z materiálu Cerachrom v černé barvě s údaji tachymetrické stupnice potaženými tenoučkou vrstvou platiny nebo žlutého zlata. Hodinky doplňuje náramek Oyster se třemi řadami článků (prostřední je leštěná), časomíra ze žlutého zlata s číselníkem ze stejného materiálu je vybavena náramkem Oysterflex, jehož pružný kovový vnitřek je potažen černým elastomerem.

Kromě zmíněného platinového modelu a hodinek ze žlutého zlata s černým náramkem Oysterflex značka připravila i ocelový chronograf s černou keramickou lunetou a bílým lakovaným číselníkem, jehož tři subčíselníky jsou orámovány černou barvou.

K mání je též bi-color varianta s bílým lakovaným číselníkem a pouzdrem z oceli s lunetou ze žlutého zlata Rolesor, zlatými obrubami subčíselníků a zlatou střední řadou článků náramku. Poslední ženevskou novinkou je model z růžového zlata Everose se zlatou lunetou, černým číselníkem s efektem slunečních paprsků a sčítači v barvě připomínající šedozlatý prach.

Letos v červnu Rolex uvedl ještě jeden výjimečný model, a to u příležitosti stého výročí závodu 24 Heures du Mans. Značka je jeho oficiální časomírou od roku 2001. Nejnovější Cosmograph Daytona je vyroben z bílého zlata s černou keramickou lunetou Cerachrom. Na její tachymetrické stupnici je číslo 100 vyvedeno červenou barvou coby připomínka stého výročí závodu v Le Mans.

Hodinky s černým číselníkem s bílými sčítači patří díky své barevné kombinaci k nejžádanějším daytonám vůbec. 40mm pouzdro má safírové dýnko a hodinky doplňuje tříčlánkový náramek Oyster. V pouzdře je uložen kalibr 4132, který vychází z letos představeného strojku s chronografem 4131. Díky němu je možné využívat chronograf 24 hodin (subčíselník na pozici 9) místo obvyklých dvanácti.

I tato novinka stejně jako všechny předchozí nese označení Superlative Chronometer, což znamená odchylku chodu pouhých -2/+2 sekundy za den.

Celozlaté hodinky z roku 2000, kdy značka Rolex svůj emblematický chronograf vybavila vlastním strojkem 4130.

Význam lunety

Hans Wilsdorf, zakladatel značky Rolex, si byl vědom, že své technické inovace (voděodolné pouzdro Oyster z roku 1926 a strojek se samonátahem Perpetual z roku 1931) musí podpořit i jinak, než jen inzeráty v časopisech. Proto vybíral výjimečné osobnosti, jimž daroval hodinky Rolex.

První ambasadoři (značka používá výraz testimonees) tak mohli svědčit o jejich trvanlivosti a užitečnosti. Voděodolné pouzdro například ocenila britská plavkyně Mercedes Gleitze, která měla na zápěstí hodinky Rolex v roce 1927 během svého životního výkonu, kdy přeplavala Lamanšský průliv mezi Francií a Velkou Británií.

Dvacátá a třicátá léta znamenala pro značku Rolex i první chronografy. Pro toto partnerství si Hans Wildsdorf nevybral nikoho menšího než Sira Malcolma Campbella, automobilového závodníka a vítěze závodu na floridské pláži Daytona.

Nicméně první chronografy od Rolexu nebyly nikdy masově vyráběny, byť další z nich značka uvedla na trh v roce 1950, tedy ještě dříve než trojici slavných profesionálních hodinek z 50. let (tool watches), jimiž jsou modely Submariner, Explorer a GMT-Master.

Ani chronografy v 50. letech nezískaly takovou popularitu jako zmíněné profesionální časomíry od Rolex, a to mimo jiné kvůli vysoké ceně (přibližně o čtvrtinu vyšší), způsobené náročnější výrobou strojku s komplikací chronografu.

Bez ocelových hodinek ani ránu. Louis Vuitton představil nový model Tambour a ambasadora Bradleyho Coopera

První velký přelom v historii chronografů Rolex znamenal rok 1963. Značka nové hodinky pojmenovala Cosmograph (nápis Daytona podle závodu, jehož byl Rolex partnerem, byl na některých modelech přítomný, jinde chyběl).

Nový model odlišila od předchozích chronografů takzvané „pre-Daytona éry“ jednou zdánlivou maličkostí, která však měla ohromný význam pro čitelnost údajů na číselníku: tachymetrickou stupnici z okraje číselníku, kde obvykle bývá, vyvedla na lunetu hodinek. 36mm model byl vybaven strojkem s ručním nátahem, založeným na kalibru Valjoux 72.

Hned o dva roky později značka představila velmi významnou inovaci svého nového chronografu. Šlo o šroubovací tlačítka, díky nimž mohly být hodinky stejně jako submarinery, explorery a GMT-Mastery vybaveny pouzdrem Oyster voděodolným do 100 metrů. Mimochodem šroubovací tlačítka stejně jako korunka zůstaly na hodinkách až do roku 1988. Další inovací byla též pryskyřicová luneta Plexiglas, přítomná na některých modelech.

Jak šel čas…

Sedmdesátá léta ustálila například na číselníku nápis Daytona, který kopíruje tvar nezávislé sekundovky na pozici 6. Přinesla i jeden z nejslavnějších designů modelu Cosmograph Daytona – šlo o černý nebo bílý číselník se sčítači v kontrastní bílé (respektive černé) barvě. Světlo světa spatřily počátkem 80. let i chronografy s diamanty nebo vyrobené ze zlata. Paradoxem této doby zůstává, že chronografy od Rolexu se prodávaly mnohem hůře než ostatní hodinky značky.

Například modely nazývané sběrateli „Big Red“ (mají nápis Daytona v červené barvě) vyrobené v roce 1982 bylo možné sehnat u prodejců ještě o šest let později. Žádná sláva, řeklo by se. Důvodem mohlo být i to, že Rolex měl svůj chronograf stále vybaven strojkem s ručním nátahem, kdežto automatické kalibry s chronografem jako El Primero od Zenith nebo Calibre 11 od TAG Heuer byly představeny už v roce 1969.

Značce tak bylo jasné, že její vlajkový chronograf bude muset doznat vcelku zásadních změn. Ty přišly v roce 1988 se slavnou referencí 16520. Značce se podařilo představit design, který je pro Cosmograph Daytona charakteristický dodnes a který konečně přinesl zásadnější komerční úspěch.

Pouzdro se zvětšilo z původních 36 mm na 40 mm, číselník dostal lakovanou povrchovou úpravu. První modely byly k dispozici s černým, bílým nebo takzvaným porcelánovým číselníkem. Prostřední řada článků náramku Oyster získala leštěný povrch, aby hodinky působily luxusnějším dojmem.

A co je nejdůležitější: uvnitř pouzder byl uložen kalibr 4030, založený na automatickém chronografu El Primero, byť Rolex vyměnil polovinu jeho součástek a provedl na 200 modifikací výjimečného strojku od značky Zenith. Rezerva chodu se zvětšila na 72 hodin z původních 50. Hodinky přezdívané „Zenith Daytona“ se vyráběly do roku 2000 v nejrůznějších verzích včetně modelů s řemínkem z exotických kůží.

S příchodem nového milénia, tedy v roce 2000, značka představila hodinky s vlastním strojkem 4130. Rok 2011 přinesl další změnu: keramickou lunetu z materiálu Cerachrom (od roku 1988 se hodinky vyráběly pouze s kovovou lunetou). V roce 2013, kdy Cosmograph Daytona slavil padesátku, značka překvapila sběratele platinovým modelem přezdívaným „Platona“.

Rok 2016 znamenal oblíbenou černo-bílou kombinaci číselníku, která spustila doslova sběratelské šílenství podpořené ještě zmíněným aukčním rekordem o rok později. Waiting listy se začaly plnit nebývalou rychlostí a bez nich nesežene nejslavnější chronograf světa ani dnes.

Hodinky, které se zrodily jako model pro několik automobilových nadšenců, se v průběhu let – a to vcelku dlouhých let – staly vyhledávanou ikonou. Jejich vývoj zachycuje, jak značka Rolex přistupuje ke všem svým časomírám a svému dědictví. A naznačuje též, jak dobrodružné mohou být investice do hodinek.

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...