Na první pohled si všimnete poněkud zašlých šateček, jež mají ty panny na sobě. Na druhý pohled se trochu leknete – některé ze starožitných panenek (většina z nich byla vyrobena na počátku 20. století) Lucie Šustkové mají výraz, který by vyděsil i gangstera. "I mě některé děsí," říká Lucie, dlouhovlasá mladá dáma, absolventka evropských studií na metropolitní univerzitě, jež pracovala jako fotografka v aukčním domě v Mnichově, "některá panenka vás nabije energií, jiná vám ji vysaje."
Lucie pochází ze známé pražské starožitnické rodiny a na svou sbírku zhruba dvaceti pannen (většina z nich má porcelánové obličeje, některé jsou vyrobeny z celuloidu) je patřičně hrdá. Přesto ji doplnila o plyšáky. I když i tyto hračky mají do dnešní přeslazené roztomilosti hodně daleko, tak hrůzostrašně jako některé panenky nepůsobí. "V aukcích jsou plyšáci dražší. Nedochovalo se jich tolik," vysvětluje Lucie. Starožitné panenky stojí zhruba od 500 eur; v katalogu jsem ale objevila skvost za 55 500 eur.
Děsivá překvapení nekončí. Panny totiž mají oddělitelnou horní půlku hlavy. Pod vlasy se skrývá značka firmy, která panenku kdysi vyrobila. "Vzácnější a dražší jsou ty francouzské. K nám proudily hlavně hračky německé," vysvětluje Lucie, "při aukcích se panence prosvěcuje hlava, aby se zjistilo, zda ji nemá prasklou či zda nejde o padělek."
Celý článek si přečtěte v aktuálním vydání magazín Esprit Lidových novin