8. prosince 2008 17:40 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU chce zakázat tradiční žárovky

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 160Diskuse
Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Objev amerických vědců může poslat klasickou žárovku do muzea. | foto: Reprofoto

BRUSEL Evropská unie směřuje k zákazu neúsporných žárovek od roku 2012. Shodli se na tom takzvaní národní experti, kteří působí v rámci Evropské komise. K nařízení, které by mělo postupně v domovech Evropanů tradiční vakuové žárovky nahradit jejich ekologičtějšími alternativami, se nyní budou vyjadřovat členské státy a Evropský parlament.

Pokud nebudou proti, návrh může být schválen ve zkrácené proceduře v březnu příštího roku. Nové opatření by mělo platit možná již od druhé poloviny roku 2009, kdy by z trhu měly zmizet žárovky o výkonu 100 wattů. Podmínkou ovšem je, aby nové žárovky, které ty neúsporné nahradí, měly stejný poměr ceny k výkonu jako tradiční žárovky. Zároveň by měly být stejně spolehlivé a vydržet stejné zacházení.

Slibují si značnou úsporu energie
"Toto přelomové rozhodnutí podává jasnou zprávu o úsilí, které Evropská unie věnuje dosažení svých cílů ohledně energetické účinnosti a ochraně klimatu. Nahradíme světla z minulého století výkonnějšími technologiemi a evropské domácnosti přitom budou mít stejnou kvalitu osvětlení, to ale bude úsporné vůči energii, CO2 i peněžence," uvedl evropský komisař pro
energetiku Andris Piebalgs.

Podle ekologické organizace WWF záměr unie představuje důležitý krok při úsilí o snížení spotřeby energie v členských zemích. Běžné žárovky prý spotřebují třikrát až pětkrát více elektřiny než jejich úspornější alternativy. Členské státy si od opatření, které je součástí řady dalších kroků týkajících se neúsporných spotřebičů, slibují značné úspory energie. Například v Česku by podle Střediska pro efektivní využívání energie (SEVEn) úsporné zdroje světla mohly snížit spotřebu elektřiny až o 5,7 procenta na asi 57 TWh. 

V Česku by byla taková úspora zanedbatelná
Odhady podílu osvětlení na celkové spotřebě se ale různí. Podle společnosti ČEZ se osvětlení podílí v Česku na celkové spotřebě pouze čtyřmi procenty. "Masové zavádění úsporných zdrojů světla by se tedy v celkových úsporách projevilo do výše maximálně jednoho procenta," sdělil již dříve  mluvčí ČEZ Martin Schreier.

Mezinárodní energetická agentura však odhaduje, že se osvětlení podílí na celkové spotřebě elektřiny v zemích OECD 19 procenty. Komise již přitom nedávno představila nařízení, které zavede úspornější světla v pouličních lampách, kancelářích nebo průmyslových závodech. Nové nařízení by mohlo snížit jejich odběr energie až o 15 procent. Roční úspora by mohla činit až 38 terawatthodin, což je zhruba tolik energie, kolik ročně spotřebuje Rumunsko.
Lidovky.cz
  • 160Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.