19. listopadu 2008 15:31 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU: Ovoce a zeleninu do škol zdarma

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 118Diskuse
Ovoce a zeleninu by měly mít děti ve školách zdarma. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ovoce a zeleninu by měly mít děti ve školách zdarma. | foto: Lidové noviny

BRUSEL Od příštího školního roku budou moci děti ve školách v Evropské unii dostávat zdarma ovoce a zeleninu. Dohodli se na tom v Bruselu ministři zemědělství zemí 27členného bloku. Bezplatné rozdávání zdravé výživy ale nebude od podzimu 2009 povinné pro všechny státy. Bude na jednotlivých zemích, zda se do programu zapojí či ne. Český kabinet dosud nebyl nápadu příliš nakloněn.

Unie pro tento účel hodlá poskytnout 90 milionů eur (2,3 miliardy korun) ročně, což ale podle některých odhadů odpovídá asi jednomu až dvěma kusům ovoce týdně. To kritizovali europoslanci i některé státy.

Bezplatné rozdávání zdravé výživy nebude od podzimu 2009 povinné pro všechny státy. Bude na jednotlivých zemích, zda se do programu zapojí či ne a zda budou chtít, aby se finančně podíleli i rodiče. Český kabinet nápadu od počátku nebyl příliš nakloněn, nakonec se ale ČR zřejmě zapojí, i když od rodičů bude zřejmě spoluúčast požadovat.

Záleží i na spoluúčasti rodičů
Na ČR podle ministra zemědělství Petra Gandaloviče připadnou zhruba dva miliony eur (přes 51 milionů korun) ze zmiňovaných 90 milionů eur. Podle odhadů ministerstva by v ČR mělo být do programu zahrnuto téměř půl milionu dětí ze základních i mateřských škol. Počítá se s tím, že ovoce by především bylo určeno pro děti ve věku šesti až deseti let, členské státy však budou mít možnost si věkové skupiny zvolit.

Zmiňované unijní prostředky by měly být doplňovány vnitrostátními a soukromými penězi. V ČR se předpokládá 27procentní spolufinancování z národních zdrojů. Země si také mohou zvolit, jestli budou chtít příspěvek od rodičů. Gandalovič naznačil, že ČR to bude prosazovat.

"Předpokládáme, že to budou řádově dva kusy ovoce týdně nebo nějakého takového produktu. Bude záležet na tom, jak se nastaví spoluúčast rodičů, jaký bude poměr finančních prostředků z EU, ze státního rozpočtu, a případně jakou cenu budou platit sami radiče," podotkl ministr. Řekl také, že jemu by se líbila zhruba třetinová spoluúčast rodičů. 

Každý desátý český žák je obézní
S nápadem na bezplatné rozdělování jablek, pomerančů či dalších druhů ovoce a zeleniny před časem přišla Evropská komise, tedy výkonný orgán "sedmadvacítky". Svůj krok zdůvodnila potřebou řešit stále palčivější problém unie - nadváhu malých Evropanů. Podle dat komise má v unii nadváhu asi 22 milionů dětí. Více než pět milionů z nich je pak obézních.

V ČR zhruba každý desátý žák ve věku od šesti do 12 let trpí obezitou a asi čtvrtina má problém s kily navíc. Hlavními důvody jsou nadměrná konzumace mastných, sladkých nebo příliš slaných výrobků.

"Poskytnout dětem správné návyky v raném věku je velmi důležité... Hodně našich dětí jí příliš málo ovoce a zeleniny a často ani nevědí, jak mohou být chutné," řekla v reakci na dohodu eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischerová-Boelová. "Abychom si uvědomili, jak vážným problémem je nadváha dětí, stačí se projít jakoukoli hlavní třídou v Evropě. A teď s tím můžeme něco udělat," dodala v prohlášení.

Europoslanci chtěli víc
Česko bylo od počátku k projektu dost rezervované, kvůli administrativní složitosti i kvůli tomu, že odpovědnost za stravování dětí by měli prý mít rodiče. Když převážil názor dát programu zelenou, snažilo se Česko prosadit, aby státy měly volné ruce, pokud jde o distribuci ovoce. Češi tak chtějí, aby výrobky byly rozdělovány prostřednictvím školních jídelen.

Usilují i o to, aby se program nevztahoval jen na ovoce a zeleninu, nýbrž i na protlaky či ovocné koncentráty bez přísad. "Nemyslím si, že je něco špatného na čerstvém ovoci. Je to asi to nejlepší. Na druhé straně z hlediska trvanlivosti, distribuce a i sezonnosti je lepší, aby tam bylo umožněno distribuovat i produkty, jako jsou právě například ovocné koncentráty," prohlásil ministr.

Rozdávání ovoce a zeleniny ve školách zdarma v úterý podpořil i Evropský parlament, který však měl v tomto směru pouze konzultační roli. Europoslanci poznamenali, že by bylo záhodno poskytnout víc peněz. Návrh komise ale nakonec zůstal nezměněn.

"Vzhledem k tomu, že tato částka (90 milionů eur) by umožnila nakoupit jeden kus ovoce týdně pro děti od šesti do deseti let věku po dobu 30 týdnů, domnívají se poslanci, že tento rozpočet je nedostačující," uvádí se ve stanovisku parlamentu. Europoslanci žádali, aby unie přispěla zhruba 500 miliony eur (asi 12,5 miliardy korun).

Lidovky.cz, ČTK
  • 118Diskuse