26. listopadu 2008 19:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Euroskeptická strana je na obzoru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 355Diskuse
Václav Klaus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus | foto: Lidové noviny

PRAHA Spory o postoj k Lisabonské smlouvě a o další směřování ODS mohou mít nečekané vyústění. Především mezi pravicovými politiky se totiž živě diskutuje o možnosti vzniku nové pravicové a euroskeptické strany, která by se mohla zúčastnit už voleb do Evropského parlamentu v příštím roce. Podle informací LN se nová strana s pracovním názvem Libertas.cz rodí mezi lidmi okolo prezidenta Václava Klause.

Strana by úzce spolupracovala s Libertas irského pana NE Declana Ganleye.

„Že vzniká něco jako Libertas.cz pod jakousi záštitou prezidenta, lidí okolo něj a CEP (výzkumný institut založený Klausem – pozn. red.), o tom se mluví, šušká. Nic bližšího o tom ale nevím,“ potvrdil LN europoslanec ODS Jan Zahradil.

Podle kuloárních informací se na přípravě nové strany podílejí lidé jako například Petr Hájek, Petr Havlík, Michal Petřík, David Matouš či Petr Mach. Ti všichni s Klausem úzce spolupracují nebo spolupracovali. Všichni jmenovaní ovšem vznik strany popírají. Nejotevřeněji včera hovořil bývalý Klausův asistent Petr Havlík. „Zatím to není k žádnému veřejnému vyjadřování. Ale logicky vzato se teď na pravici otevřel prostor. Ta úvaha je tedy celkem logická,“ uvedl. Osobní účast na projektu ale nepotvrdil.

„Jestli jste slyšel skloňovat mé jméno nebo jméno někoho jiného... Tak by to byl někdo jiný. Je to logická reakce na spontánní poptávku,“ podotkl Havlík.

„Myslím, že to jsou předčasné úvahy. Možná je to takový produkt bezmoci, kterou dnes ODS prožívá. Mluví se o různých alternativách, o různých scénářích, ale zatím není nic konkrétního,“ dodal.

Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek však podle svých slov pro LN se vznikem nové pravicové strany okolo Klausových spolupracovníků počítá. 

„Libertas je euroskeptická platforma, o jejímž etablování výše jmenovaní sní už delší dobu. Hra o Lisabonskou smlouvu je součástí,“ reagoval včera premiér Topolánek na dotaz LN, zda slyšel, že Klausovi spolupracovníci připravují novou euroskeptickou pravicovou stranu. Ti ovšem své angažmá vehementně popírají. „Slyšel jsem o tom, potkal jsem se s Declanem Ganleyem a bavili jsme se i o možnosti vzniku Libertas v České republice. Ale já osobně nebudu ani kandidovat do Evropského parlamentu, ani v tom nijak figurovat,“ řekl šéf CEP Petr Mach. Kdyby strana skutečně vznikla, mohla by lovit i mezi nespokojenci z řad ODS.

„Zaznamenal jsem, že něco takového vzniká, ale jsou to zatím jen úvahy,“ řekl poslanec Juraj Raninec, který odešel z klubu ODS a odmítá přijetí Lisabonské smlouvy. „Pokud by se ODS nadále rozkračovala do středu a doleva, nebylo by v ní pro mě místo,“ dodal. Hnutí Libertas Declana Ganleye, se kterým se Václav Klaus nedávno setkal, se rozhodující měrou podílelo na odmítnutí Lisabonské smlouvy v Irsku. Ganley nedávno LN řekl, že projekt zakládání organizací Libertas v zemích EU pokračuje „velmi dobře“.  • 355Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!