Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Evropa se topí v dluzích. I s Českem

Česko

Rozpočtový deficit celé EU vloni narostl na rekordních 6,8 procenta z předloňských 2,3 procenta

PRAHA Stav veřejných financí Česka je kritický, samotná EU i eurozóna jsou ale na tom ještě hůře.

Podle informací, které včera zveřejnil statistický úřad Eurostat, u většiny zemí unie narostly za loňský rok rozpočtové schodky na rekordní úroveň. Současně hrozivě narostlo také celkové zadlužení mnoha členských zemí.

Zatímco ještě v roce 2008 vykázala celá Evropská unie rozpočtový deficit na hrubém domácím produktu ve výši 2,3 procenta, vloni tento ukazatel narostl na rekordních 6,8 procenta. Samotná eurozóna je na tom jen o trochu lépe, její rozpočtový deficit vloni dosáhl 6,3 procenta HDP, narostl ale ze dvou procent. V obou případech došlo k největšímu růstu schodků za celou historii.

Podle unijních pravidel by ale rozpočtový deficit neměl překročit tři procenta HDP. Vrátit se zpátky pod tuto úroveň nebude vůbec jednoduché. Fiskální disciplína se totiž stala problémem většiny zemí Evropské unie.

Ruku v ruce s rozpočtovými schodky narůstá i celkové zadlužení. Přestože by podíl dluhu na HDP neměl překročit 60 procent, u řady zemí tento ukazatel narostl do obludných rozměrů přesahujících dokonce sto procent. Celá EU za loňský rok vykázala zadlužení ve výši 73,6 procenta, o rok dříve to bylo ještě 61,6 procenta. V eurozóně loni vzrostl podíl dluhů dokonce na 78,7 procenta.

Kdo je nejhorší Z hlediska zadlužení zemí EU jsou nejvíce zmiňované dvě země – Řecko a Itálie. Země Apeninského poloostrova je nejzadluženějším členským státem vůbec. Podíl jejích dluhů na HDP dosáhl neuvěřitelných 115,8 procenta. Jen těsně za ní je Řecko s hodnotou 115,1 procenta. To se kvůli vysokému zadlužení letos ocitlo na hranici bankrotu. Eurostat navíc upozornil, že za řeckou statistiku nemůže kvůli podvodům v Řecku ručit a jen u celkového dluhu může být odchylka od reality až sedm procent HDP.

Řecká ekonomika „dominuje“ také v ukazateli rozpočtového schodku a s hodnotou 13,6 procenta HDP je druhá nejhorší v unii. Horší je jen Irsko, které vloni vykázalo deficit veřejných financí ve výši 14,3 procenta HDP. V případě Řecka může podle Eurostatu činit statistická chyba až 0,5 procenta HDP.

U Řecka se přitom původně očekával deficit ve výši 12,7 procenta. Evropský statistický úřad tento údaj revidoval, což je jen další důkaz, že situace veřejných financí v zemi může být podstatně horší, než Atény v současnosti uvádí.

Areakce na sebe nenechala dlouho čekat. „Řecko musí zvážit své další setrvání v eurozóně,“ uvedl včera ekonomickému listu Handelsblatt německý politik Frank Schäffler. Jeho svobodní demokraté (FDP) jsou v koalici s konzervativci (CDU) kancléřky Angely Merkelové. „Jestliže Řecko nebude schopno prosadit plán úsporných opatření, musí se dobrovolně rozhodnout pro odchod z eurozóny,“ uvedl Schäffler.

Kvůli revizi řeckého schodku veřejných financí na horší hodnoty včera snížila rating země i agentura Moody's. Dosavadní stupeň A2 snížila na A3.

Ze včerejších výsledků Eurostatu také vyplývá, že žádná z unijních zemí loni nezaznamenala rozpočtový přebytek. Nejblíže k němu mělo Švédsko s deficitem 0,5 procenta HDP a Lucembursko s 0,7 procenta HDP. V zadlužení nejlepší hodnoty zase vykazuje Estonsko, kde celkový dluh dosahuje pouze sedmi procent HDP.

Česko trápí deficit Podíl dluhů na HDP v případě Česka činí 35,4 procenta, což je šesté nejlepší místo mezi 27 členskými zeměmi EU. Těsně za Čechy se drží Slováci s 35,6 procenta HDP.

Problémem Česka je ale narůstající deficit státního rozpočtu. Ten vloni dosáhl 5,9 procenta HDP. Právě na to poukazovala studie, kterou v Praze nedávno představil šéf Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Základním úkolem je podle něj deficit co nejrychleji dostat pod hranici tří procent. Současně ale uvedl, že je hodně nepravděpodobné, že to Česko zvládne dříve než v roce 2013.

***

Evropské dluhy

Rozpočtové schodky členských zemí EU v procentech HDP

Podle unijních rozpočtových pravidel by rozpočtové deficity členských států neměly překročit 3 procenta HDP

Eurohříšníci

ŘECKO

Země se kvůli katastrofálnímu stavu veřejných financí ocitla na hranici bankrotu. Za loňský rok dosáhl schodek 13,6 procenta HDP. Dluh se vyšplhal na 115,1 procenta HDP. V obou případech jde o druhý nejhorší výsledek v unii.

ITÁLIE

Země Apeninského poloostrova se může „pochlubit“ největšími dluhy ve srovnání s hrubým domácím produktem v celé Evropské unii. Za loňský rok země vykázala zadlužení ve výši 115,8 procenta HDP. Pravidla unie přitom povolují jen 60 procent.

IRSKO

Irsko za loňský rok získalo primát v nejvyšším deficitu k hrubému domácímu produktu. Přestože Maastrichtská kritéria dovolují jen tři procenta, Irsko nakonec vykázalo 14,3 procenta HDP, což je nejvíce ze všech zemí EU.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!