Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Česká policie zadrženého ponižovala, rozhodl Evropský soud

Česko

  12:20aktualizováno  13:52
PRAHA - Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku minulý týden odsoudil vůbec poprvé Českou republiku za nelidské a ponižující zacházení se zadrženým na policejní služebně. Osmapadesátiletého muže z Aše policisté v roce 2010 bezdůvodně zavřeli do cely a bolestivým způsobem spoutali, řekla novinářům právní ředitelka Ligy lidských práv Zuzana Candigliota. Podle právníka poškozeného ČR porušila právo nebýt mučen a podroben krutému a ponižujícímu zacházení, které zaručuje evropská úmluva o lidských právech. Verdikt zatím není pravomocný.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. foto: wikimedia.org

Podle Candiglioty policisté Vladimíra K. zadrželi a chtěli jej zavřít do cely, tomu se však muž začal slovně bránit. Proto mu policisté zkroutili ruku za záda a v cele mu ji připoutali k úchytu ve stěně. "Po krátké době mu připoutali i druhou ruku, spoutali nohy a nechali ho bolestivě viset za ruce," popsala žena počínání mužů zákona. Policisté prý muže také bili pěstmi do hlavy, zad i hrudníku. Zranění v těchto oblastech potvrdila lékařská zpráva.

na postup policie si stažovala i dcera Jany NAGYOVÉ

  • napsala dopis Jiřímu Čunkovi na senátní podvýbor pro lidská práva
  • podle ní policie v procesu s bývalou ředitelkou kabinetu premiéra vědomě a cíleně porušuje základní lidská práva
  • "Zcela zjevně se jednalo o vědomé kroky Policie ČR, které měly mou matku ponížit, potupit a zadupat její důstojnost, aby se zlomila a vyhověla policistům a státním zástupcům," píše v dopise Nikola Nagyová
  • policisté prý Nagyovou začali zastrašovat hned při zatýkání
  • ozbrojenci v kuklách údajně téměř nenechali Nagyovou otevřít dveře a rovnou použili hever k jejich vypáčení
  • Nagyová se prý v prvních 48 hodinách vazby kvůli domovní prohlídce a častému převážení nemohla vyspat
  • první dva dny po zatčení byla Nagyová podle dcery držena v cele předběžného zadržení, kde jí policisté neumožnili se umýt nebo si vyčistit zuby
  • vyměnit oblečení si mohla prý až po několika dnech
  • VÍCE ZDE

Sám poškozený dnes novinářům řekl, že jej hlídka městské policie žádala o prokázání totožnosti asi 50 metrů od domova, když se vracel z baru, přestože ho strážníci osobně znali. Muž neměl občanský průkaz u sebe, a proto ho městská policie odvezla na služebnu, kde si jej vyzvedli státní policisté, kteří ho umístili do cely. "Podrazil mě nohy, začal mě bouchat do spánků, byl jsem téměř v bezvědomí," vylíčil praktiky policistů napadený. Po několika desítkách minut jej prý policisté odpoutali a pustili domů.

Poškozený muž podal trestní oznámení, obrátil se také na Ústavní soud, za pravdu mu dal ale po více než dvou letech až soud ve Štrasburku. "Jediný, kdo konstatoval pochybení, byl ombudsman Pavel Varvařovský," uvedla Candigliota.

ČTĚTE TAKÉ:

Varvařovský v tiskové zprávě napsal, že už samo umístění do cely bylo problematické, protože z policejních záznamů není zřejmý důvod. "Nelze tak dospět k jinému závěru, než že pan K. byl do policejní cely umístěn z jakýchsi 'výchovných' důvodů, jako trest za projevy v podnapilém stavu," uvedl ombudsman. Podle něho policisté pochybili i v tom, že muže spoutali nebo tím, že nezavolali lékaře. "Skoro by se mi chtělo říct, že chyběl už jen roubík," dodal Varvařovský.

Podle Candiglioty byla policejní inspekce nečinná a podezření řádně nevyšetřila. "Například policisty vyslechla inspekce až po třech měsících," dodala právnička. Doplnila, že nezávislé vyšetřování nezajistila ani Generální inspekce bezpečnostních sborů, která vznikla jako samostatný útvar v roce 2012 a která není jako dřívější policejní inspekce podřízena ministerstvu vnitra. "Podle našich poznatků se nezměnilo personální obsazení ani metody nové inspekce, a ta nadále kryje nepřiměřené násilí policistů," zdůraznila právnička.

Muž se domáhá odškodnění 100.000 korun. Evropský soud však zatím žádné peníze muži nepřiznal, protože tuto žalobu projednává český soud. Podle právníka poškozeného muže Davida Netušila bude rozhodnutí pravomocné za tři měsíce, pokud se proti němu ČR neodvolá. "Štrasburský soud trvá také na tom, aby byla věc řádné vyšetřena," podotkl advokát.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!