Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav

Fandové Komety ukázali dvě tváře

PRAHA Sedíte-li uprostřed té bílomodré laviny a necháte se unášet její silou... Vnímáte-li každý její organizovaný pohyb, každou hlasivku z tisíců roztančených lidí... Cítíteli to elektrizující chvění...

Co říct? Co napsat?

Můžete si myslet, že se hokejové Brno skutečně pyšní nejlepšími fanoušky v extralize. Avšak přibrzděte trochu s tímhle míněním – je trochu matoucí. Kometa totiž včera proti Slavii ukázala v hledišti dvě tváře. První? Bujaré organizované chorály, víra a oddanost do poslední minuty. „Vždyť já na ledě ani neslyšel spoluhráče,“ přiznal po utkání domácí gólman Stanislav Neruda. Ta druhá je smutnější: hosté sice měli mezi diváky převahu, jenže jejich jedinci se neumějí chovat. Někteří totiž neunesli porážku v nadějně rozjetém zápase a situace se v závěru místy vymkla kontrole.

V hledišti totiž došlo k pěstním potyčkám mezi pořadateli. I k napadením slávistů na střídačce.

Ti sice prohrávali už 0:3 a 2:4, ovšem v třetí třetině otočili utkání na 6:4 ve svůj prospěch.

Pár minut před koncem přilétla plastová lahev a trefila nepřipraveného útočníka Jiřího Doležala do hlavy. „Dostal jsem pořádně přes ucho, bolelo to,“ svěřil se v šatně.

Pokud se někdy slávisté necítili úplně doma, pak to bylo přesně včera. Nováček sice nevyhrál ani svůj osmý zápas v extralize, ale do Prahy ho z Brna přijelo podpořit skoro pět tisíc lidí. Ti, co se nevešli do 16 autobusů, vypravili se po vlastní ose nebo vlakovými spoji. Slavia kvůli nim otevřela i místa v horním prstenci hlediště, což jindy nedělá. Pořádná enkláva. „Zaplavíme Prahu,“ sliboval už před týdnem fanklub hostů a svá slova dodržel. Nedostál však už jinému příslibu: že za to budou Brňané po celou dobu poslušní.

Během incidentu s Doležalem totiž došlo také ke slovní přestřelce s domácím trenérem Vladimírem Růžičkou. „To se stává, vášně přicházejí. To k tomu patří,“ hájil své fandy Václav Baďouček, asistent kouče hostujícího týmu. Týmu, který včera například dokázal vstřelit dvě branky v oslabení a ještě v třetí třetině byl blízko senzačnímu výsledku. Jenže jeho fanoušci si nedali pokoj ani po bitvě. A tu pěstní znovu rozpoutali po zápase.

***

Souboj fanoušků

Kometa Brno

Převaha Z téměř osmi tisíc diváků bylo těch z Brna odhadem kolem pěti tisíc. Hlučnost Skandování Brňanů bylo slyšet snad až do centra Prahy. Slušnost Hosté neudrželi nervy na pochodu. V závěru létaly předměty. Vtipnost „Nejdůležitější stavba v Brně? Výpadovka na Prahu,“ psalo se na transparentu Moravanů.