Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Díky aplikaci vypátrala ukradený iPhone, policie zloděje ani mobil stejně nenašla

Česko

  5:00
PRAHA - Pětadvacetileté Monice Palušákové a její příbuzné počátkem listopadu někdo odcizil z bytu věci za zhruba sto tisíc korun. Ukradený iPhone a MacBook se jim posléze díky mobilní aplikaci podařilo vypátrat. Policisté ale proti zloději stejně nemohli zakročit, neměli prý dostatek informací.

Policie, ilustrační foto. foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Incident se odehrál první listopadovou neděli. Když se Monika Palušáková se svou sestřenicí kolem půl deváté ráno vracely z večírku do bytu na pražském Žižkově, překvapily je otevřené dveře.

V tu chvíli již tušily, že je něco v nepořádku. Při podrobnějším ohledání bytu posléze zjistily, že postrádají mimo jiné tři notebooky, mobil a hotovost. Dohromady jim zloděj odcizil věci za zhruba sto tisíc korun. Okamžitě proto zalarmovaly policii.

Používáme tlumiče, jelikož na tento zvuk nejsou divoká prasata zvyklá, říká policejní snajpr

„Policisté nás začali přesvědčovat, že jsme nezamkly, protože jsme byly v party náladě, a ačkoliv jsme je ujišťovaly o opaku, trvali na tom stále,“ líčí studentka. Tím, že před odchodem zavřela a klíčkem skutečně otočila, si je více než jistá.

„Když jsme kolem jedenácté večer odcházely, byly v celém domě vyhozené pojistky. Sestřenice mi ještě svítila, abych zámek viděla,“ popisuje s tím, že na zámku je navíc dodnes patrná rýha, která tam dříve nebyla.

Její sestřenice vzápětí pomocí mobilní aplikace Find My iPhone (v překladu Najdi svůj iPhone, pozn. red.) vypátrala svůj počítač. Aplikace totiž majitelům elektroniky od společnosti Apple umožňuje na mapě zobrazit polohu jednotlivých zařízení, pokud jsou zapnutá.

Aplikace Find My iPhone. V mobilu Moniky Palušákové lze vidět i odcizený iPhone.

Notebook se podle studentky měl tou dobou vyskytovat v Praze 5. Informovala policii, která na místo zaslala hlídku. „Zjistili, že na místě není žádný bazar ani veřejný objekt, ale bytový dům, a tím pádem tam nemůžou jít, protože by to bylo proti pravidlům,“ vypráví Palušáková. „Kdybych se ale dozvěděla cokoliv nového, mám se jim ozvat.“ 

Policie: konali jsme, adresa nebyla podrobná

O den později se na totožné adrese rozsvítil i její mobil, ačkoliv jej někdo již stihl v síti přejmenovat. „Ať mi nikdo neříká, že to je náhoda.“

Na dálku přitom stále měla přehled, co se v jejím telefonu děje. Seznam přehraných videí na YouTube, jenž obsahoval výhradně ruské písničky, a název mobilu v azbuce ji navedl na myšlenku, že pachatelem je nejspíš rusky hovořící člověk.

Jelikož zmiňovaná aplikace umožňuje rovněž vyhledat přístroj pomocí zvuku, napadlo ji se k odcizené elektronice dostat ještě touto cestou. „Chtěla jsem, aby se na adrese podívali, jestli tam nebydlí nějací Rusové, nebo šli se mnou a já bych přes aplikaci přehrála ten zvuk, pak by to bylo jasné,“ zmiňuje Monika Palušáková.

Strážci zákona jí ale měli sdělit, že neznají-li konkrétní adresu a jméno potenciálního pachatele, zakročit nemohou.

Aplikace Find My iPhone.

Pražská policie se proti verzi Moniky Palušákové striktně ohradila. Odmítá, že by policisté nekonali či nemohli ze zákona zasáhnout. „Poškozená kriminalisty informovala o přibližné poloze, kde by se podle zmiňované aplikace odcizený počítač mohl nacházet. Jelikož byly uvedeny dvě adresy v jedné ulici, nebylo možno určit přesnou polohu počítače,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Napište nám

Máte podobnou zkušenost a chcete se o ni podělit? Napište nám na: editori.web@lidovky.cz.

Policisté podle jeho slov na místě prověřili několik bytů, provozoven a osob. A ačkoliv se zloděje dosud nepodařilo vypátrat, kriminalisté na případu nadále pracují.

„Následné prošetřování ukáže, jestli například tato informace o přibližném místě výskytu odcizeného počítače povede ke zdárnému objasnění případu,“ dodal Daněk.

Podle Palušákové jsou nyní obě zařízení již vypnuta, tudíž dalšími informacemi o jejich výskytu nedisponuje.

Sledoval ukradený notebook, roky čelí soudům

Podobnou situaci jako ona zažil před lety i Lukáš Kuzmiak. V červnu 2011 mu kdosi vyloupil byt v Praze, přičemž mu odcizil také notebook. Jako IT specialista posléze zjistil, že přístroj je aktivní v Příbrami. Informaci sdělil policii a do počítače na dálku nainstaloval software, který přes webovou kameru dokáže pořídit snímky toho, co se právě děje před ním.

Kuzmiak tak získal snímky lidí, kteří jeho laptop používali, a opět informoval policii. Ta s tím ale podle jeho slov nechtěla nic dělat. Fotky proto společně se svými zápisky sdílel na blogu, k němuž měli přístup jen zvaní. Dotyční se následně v médiích poznali, a to i přesto, že měli pásky přes oči. Notebook, který koupili z druhé ruky, posléze odnesli na policii.

Fotografie ale později kolovaly po internetu, čímž se „noví majitelé“ cítili poškozeni a Kuzmiaka zažalovali kvůli ochraně osobnosti. Případ stále řeší soudy. Pražský vrchní soud počátkem letošního října nepravomocně odmítl požadavek žalobců na statisícové odškodnění, omluvě se ale Kuzmiak pravděpodobně nevyhne. Za jeho vyloupený byt z roku 2011 nebyl nikdo potrestán, policie případ odložila.

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...