Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Putinův dar Česku? I kdyby se jednalo o originální rukopis, neměl by výraznou cenu, míní historička

Česko

  6:00
PRAHA - Ruský prezident Vladimir Putin obdaroval Česko spisem Obnoveného zřízení zemského z roku 1627. Mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček mluvil o „mimořádném daru“. Podle historiků se ale o zvlášť cennou památku nejedná.

Obnovené zřízení zemské, které Česko dostalo, je jedinou kompletní verzí. foto: Twitter.com/@PREZIDENTmluvci

Putin daroval Česku vzácný tisk ze 17. století. Jedná se o jedinou kompletní verzi

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý během schůzky s českým prezidentem Milošem Zemanem obdaroval Česko. „Jde o jediné kompletní Obnovené zřízení zemské z roku 1627. Ve Strahovském klášteře je druhý exemplář, tomu ale chybí šest stran,“ napsal prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček na twitteru s tím, že jde o mimořádný dar.

Obnovené zřízení zemské je název pro zemské ústavy Čech (1627 a Moravy (1628). Nechal je vydat z pozice českého krále a moravského markraběte římský císař Ferdinand II. Habsburský bez souhlasu sněmu a ustanovil v něm vládu absolutismu. První vytištěné exempláře byly vydány německy, úřední překlad do češtiny zůstal nedokončen. Vznikala ale i řada opisů díla. 

21.listopadu 2017 v 14:22, příspěvek archivován: 22.listopadu 2017 v 14:35

Mimořádný dar České republice od prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. Originál Obnoveného zřízení zemského z roku 1627. https://t.co/lBvGLIBaHV

Putin podle fotografií daroval Česku rukopis v češtině, na němž je napsaný letopočet 1627. Jde o originální rukopisný překlad do češtiny, nebo o pozdější opis? To se na dálku nedá určit.

„I kdyby se jednalo o originální rukopis, neměl by nijak výraznou cenu. Má sice historickou hodnotu, ale že by byla nějak obrovská jako u středověkých rukopisů, tak to nejspíš ne,“ odhaduje odbornice strahovské knihovny Hedvika Kuchařová.

Obnovené zřízení zemské vyhlašovalo:

- Vládu absolutismu místo rozhodování stavů.

- Dědičnost českého trůnu v habsburském rodě. 

- Katolictví jako jediné povolené náboženství.

- Duchovní stav dostal na zemském sněmu první místo, teprve po něm byl stav panský, rytířský a nakonec královská města (dostala pouze jeden hlas).

- Nadřazenost němčiny nad češtinou.

- Stavům bylo ponecháno povolování, rozvrhování a vybírání daní.

- Zemské úředníky mohl jmenovat pouze panovník (a jemu byli odpovědní).

- Ústní řízení bylo nahrazeno písemným.

Tištěná verze Obnoveného zřízení zemského totiž byla v minulosti vydávána ve velkonákladu. Dílo prý bylo součástí knihovny v každém zemském úřadu a podle historiků se mohly vytisknout i tisíce exemplářů.

Tištěné verze historického dokumentu se také opisovaly. „Když v některém zemském úřadě kniha chyběla, tamní písaři ji mohli opsat,“ popisuje Kuchařová.

„Tištěná verze napřed měla podobu německou, přibližně z května 1627. Český překlad nevyšel celý, protože touto ústavou byla češtině určena podřadná role, paralelní vydání české bylo tedy nepotřebné,“ řekl serveru Týden.cz historik Petr Voit.

Do Ruska se exemplář prý dostal od německého sběratele

Jak se vlastně historický spis do Ruska dostal? Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka získala ruská strana dokument od sběratele z německé Spolkové republiky. Čím vším si ale spis během čtyř století prošel, historici zatím netuší. „Abychom se mohli více vyjádřit k jeho původu, museli bychom ho prozkoumat a zjistit, jestli v dokumentu nejsou úřední potvrzení, poznámky nebo nějaké razítko,“ popisuje Kuchařová.

V minulosti bylo zvykem, že se tištěné i rukopisné exempláře knihy opisovaly. „Jestli se do dnešního dne zachovalo zhruba 40 exemplářů tištěné, české nedokončené verze, tak stejné množství, možná i víc, je možné předpokládat i u opisů,“ uvedl Voit. Odhaduje, že by se v Národním archivu nebo v pražském městském archivu mohlo nacházet až deset exemplářů. Přesné množství by bylo možné zjistit jedině rešerší ve veřejných sbírkách.

Podle Ovčáčka bude dokument po návratu české delegace z Ruska předán hradním archivářům k přezkoumání. Co se se spisem stane poté, jisté není. Prezident ho poté může nechat v péči Hradu, nebo věnovat do některé knihovny.

„Úředníci nejprve musí zjistit, kde by se takto starý dokument mohl uchovat a tam ho poté darují. Předpokládám, že ho prezident věnuje fondu Národní knihovny. V 50. letech zde skončilo mnoho státnických darů,“ popisuje odborník na historické rukopisy David Mach. Není ale vyloučeno, že spis může skončit také ve Strahovské knihovně nebo Akademii věd.

Obnovené zřízení zemské vydal 10. května 1627 český král Ferdinand II. Habsburský. Jedná se v podstatě o zemskou státní ústavu, Čechy tehdy ztratily svou formální samostatnost. Dokument byl vydán po porážce českého stavovského povstání na Bílé hoře a po popravě vůdců českých stavů. O rok později byl stejný dokument vydán i pro Moravu a poté i další země Koruny české.

Spis se dotýkal všech oblastí státního práva. Asi nejvýznamnějším ustanovením bylo, že Čechy byly prohlášeny za dědičné království habsburské dynastie, a to jak po mužské, tak i ženské linii. Dále byla například posílena moc panovníka, kterému příslušela výhradní zákonodárná pravomoc. Katolictví se také stalo jediným dovoleným náboženství, všechna ostatní byla zakázána.

Autor: