16. prosince 2008 11:52 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Iráckého hrdinu zajali povstalci i Američané

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 145Diskuse
Iráčané protestují proti návštěvě George Bushe a za osvobození novináře, který po americkém prezidentovi hodil botou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Iráčané protestují proti návštěvě George Bushe a za osvobození novináře, který po americkém prezidentovi hodil botou. | foto: ČTK

BAGDÁD Irácký novinář, který v neděli na tiskové konferenci hodil botu na amerického prezidenta George Bushe, byl v minulosti v Iráku unesen a pak také krátce zadržován americkými vojáky. Příbuzní sdělili, že Muntadar Zajdí hluboce nenávidí USA za okupaci Iráku a Írán za jeho vměšování do záležitostí jeho vlasti. Informovala o tom agentura AP.

Podle ní je Zajdí osmadvacetiletý svobodný šíita. Pracuje pro televizní stanici Al-Bagdadíja a v očích mnoha Iráčanů a dalších Arabů je hrdina. Teď ho ve vazbě vyslýchá irácká policie. V pondělí se v Bagdádu a dalších městech konaly demonstrace a jejich účastníci žádali Zajdího propuštění. Zajdí vystudoval komunikace a v televizi pracuje od roku 2005. Loni ho zajali ozbrojenci v sunnitské čtvrti severního Bagdádu, ale na výzvu televize ho po třech dnech pustili. Letos v lednu ho při razii v jeho domě zatkli američtí vojáci a druhý den ho s omluvou propustili.Fotografie průběhu útoku iráckého novináře na amerického prezidenta Bushe.

Hrozí mu obvinění z urážky zahraničního politika a iráckého premiéra, který
stál v době incidentu vedle Bushe. Podle AP by novinář mohl být odsouzen k dvouletému trestu nebo menší pokutě. Právníci prý ale přísný trest nečekají právě proto, jaký zájem je o případ v arabském světě.

Fotografie průběhu útoku iráckého novináře na amerického prezidenta Bushe.Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Robert Wood řekl, že Zajdí jednal sám a jeho motivem bylo připoutat na sebe pozornost. Irácká vláda čin označila za hanebný a požádala Zajdího zaměstnavatele, aby se omluvil. Bush stačil před letící obuví včas uhnout. Jediný, kdo byl zraněn, byla jeho mluvčí Dana Perinová, kterou v nastalém zmatku zasáhl do oka padající mikrofon.

Zajdí se dle agentur stává nezadržitelně hrdinou. Jedna učitelka bagdádské základní školy se ptala svých žáků, zda viděli záznam incidentu. "Všichni Iráčané by na toho statečného Muntadara měli být pyšní. Dějiny si ho budou pamatovat jako hrdinu," řekla. Zajdího sestra a tři bratři se v pondělí vydali do novinářovy garsonky a vyzdobili ji plakáty Che Guevary. Bush si z incidentu dělal legraci, když v jednom z rozhovorů řekl novinářům, že ukázal, že "je v uhýbání stejně dobrý jako mnozí" z nich.

ČTK
  • 145Diskuse
Najdete na Lidovky.cz