11. ledna 2010 14:54 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Izraelský ministr k Hamasu: Zklidněte své radikály, jinak budete litovat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Izraelští vojáci zadržují po potyčce Palestince. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Izraelští vojáci zadržují po potyčce Palestince. | foto: Reuters

JERUZALÉM Izraelský ministr obrany Ehud Barak doporučil palestinskému radikálnímu hnutí Hamas, vládnoucímu v pásmu Gazy, aby zklidnil radikálnější skupiny z pásma, jinak bude litovat. Extremisté v minulých dnech na Izrael vypálili 20 raket, na což Izrael v neděli reagoval náletem, při němž zahynuli tři Palestinci.

Hamas v minulých měsících dodržoval nevyhlášené příměří proti Izraeli a od izraelské ofenzívy do Gazy na přelomu let 2008 a 2009 téměř zastavil raketovou palbu. To, že byla v minulých dnech obnovena, izraelští experti přičítají tomu, že Hamas ztrácí v pásmu Gazy hlavní slovo a sílí tam proti němu odpor.

"Važte své kroky, jinak budete plakat krokodýlí slzy, jestliže Izrael přinutíte reagovat," řekl Barak na adresu Hamasu. Podle ministra Hamas pozbývá vliv na menší skupiny radikálů, které se pokoušejí o destabilizaci.

Izrael minulý týden s úspěchem vyzkoušel obranný systém proti raketám krátkého doletu používaných odpůrci z Gazy a také z území Libanonu. Rozmístění těchto baterií u hranic ale bude trvat několik let.

Izraelský tisk dnes upozornil na to, že nedělní útok a smrt tří Palestinců nevyvolal obvyklé hrozby radikálních skupin a téměř bez povšimnutí prošel také sdělovacími prostředky v arabském světě. Je to prý zřejmě důsledek toho, že se Arabové zapojili do usmiřování Hamasu s méně radikálním Fatahem, ovládajícím západní břeh Jordánu.

Dobré ploty dělají dobré přátele
Ve čtvrtek se kvůli tomu v Rijádu sejdou saúdskoarabský král Abdalláh a syrský prezident Bašár Asad. Nevylučuje se, že summitu se zúčastní také egyptský prezident Husní Mubarak.

Izrael v neděli schválil výstavbu plotu kolem téměř třistakilometrového úseku hranice s Egyptem. Má to Izrael chránit před nelegálními uprchlíky a teroristy. Káhira to dnes označila za vnitřní izraelskou věc a Barak to dnes komentoval slovy: "Dobré ploty dělají dobré přátele." Plot má stát 1,5 miliardy dolarů (27 miliard korun). Izrael z bezpečnostních důvodů obehnal bariérou také velkou část hranice se západním břehem Jordánu.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz