6. září 2010 17:36 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jacksona už na Letné nechce ani Praha 7. Povolení však už socha má

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Bude mít Michael Jackson an letné sochu? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bude mít Michael Jackson an letné sochu? |

PRAHA Sochu Michaela Jacksona na Letné už nechce ani sedmá pražská městská část, pod kterou Letná spadá. Devátého září v 18 hodin se navíc v parku sejdou odpůrci sochy.

Před týdnem sochu odsoudila rada Prahy 7, dnes zastupitelstvo. "Výsledkem toho je dopis panu primátorovi, kde Praha 7 zohledňuje všechny důvody proti soše, veřejný ohlas, negativní podněty od občanů, také veřejný průzkum ukázal, že 85 procent lidí, kteří bydlí na Praze 7 sochu nechtějí," řekl serveru Lidovky.cz mluvčí radnice Martin Vokuš.

ČTĚTE TAKÉ:

Na letenské pláni za metronomem se 9. září v 18 hodin sejdou facebookoví odpůrci sochy. Na internetu se ke skupině Nechci sochu Michaela Jacksona na Letné přihlásilo přes 14 tisíc lidí, podle organizátora akce Dominika Boumy jich na Letnou přijde přes stovku.

"Mělo by to být takové završení té naší snahy, založili jsme skupinu na Facebooku, uspořádali petici a teď protest. Chceme ukázat, že jsme normální lidé, žádní extremisti," řekl Dominik Bouma.


Socha Michaela Jacksona:

Autorkou téměř dvoumetrového pomníku Michaela Jacksona je výtvarnice Daniela Kartáková. Památník, inspirovaný oslavnými sloupy starověkých římských císařů, je vyrobený z pryskyřice s povrchovou úpravou imitující bronz. Dolní část je vyzdobena reliéfy znázorňujícími významné momenty zpěvákova života, horní polovinu tvoří Jacksonova busta.

Památník má připomínat zpěvákův koncert na Letné z roku 1996, kterým zahájil své poslední světové turné.

Protest by měl fungovat jako recese. Informační leták totiž vyzývá zájemce, aby si s sebou na Letnou donesli maketu sochy svého hrdiny. 'Pavle, my chcem taky', tak zní protestní heslo. Socha měla být odhalena už 29. srpna, v den Jacksonových 52. narozenin. Nakonec ale Helena Babická, organizátorka projektu sochy Michaela Jacksona na Letné, datum na neurčito posunula. Chce totiž počkat, až odezní odpor proti soše. Tomu se Bouma směje. "To, že sochu neodhalili, bereme jako dílčí úspěch," dodal Bouma.

Dominik Bouma očekává, že podzimní volby pomůžou tomu, že socha na Letné stát nebude.. "Pokud nejsou politici hloupí, tak se teď před volbami mají šanci od toho očistit. Zelení se k nám přidali velmi ochotně a aktivně se účastní," řekl Bouma.

ČTĚTE TAKÉ:

Protesty proti soše podporují i senátor Jaromír Štětina nebo Petr Gandalovič, akce 9. září se ale nezúčastní. "Možná přemluvím Davida Černého, mého kamaráda, aby s sebou přinesl nějakou sochu. Údajně našemu snažení vyjádřil podporu i Václav Havel. Ten se ale z protestu omluvil ze zdravotních důvodů. My naše setkání ale nechceme stavět na známých tvářích," dodal Bouma.Michaela Kabátová

Autor

Michaela Kabátovámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky


Najdete na Lidovky.cz