Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Jak si nastavit domácí barometr

Česko

Změny počasí jsou často provázeny změnami tlaku vzduchu, a proto si lidé občas opatřují barometr, poměrně dostupný přístroj umožňující sledovat tyto změny i bez asistence sdělovacích prostředků.

Někteří lidé si barometr koupí sami, jiní ho dostanou jako dárek, třeba k Vánocům, narozeninám, jmeninám nebo svatbě. Většina lidí je pak postavena před problém, jak barometr seřídit tak, aby ukazoval správné údaje.

Tlak vzduchu je závislý také na teplotě Je známo, že tlak vzduchu je v podstatě hydrostatický tlak vzduchového sloupce nad námi. Při jakékoli změně výšky se mění sloupec vzduchu nad pozorovatelem a tím i tlak, a to dost výrazně, přibližně o jeden hektopascal na osm metrů. Takže údaj na barometru je odlišný už například v přízemí a v posledním patře panelového domu. A proto barometr v prodejně ukazuje zcela jiný tlak než u výrobce, a úplně jiný tlak pak ukáže u vás doma.

Při nastavování barometru je zapotřebí vědět, zda chcete, aby vám ukazoval tlak přepočtený na hladinu moře, nebo skutečný tlak v místě měření. Lze říci, že zhruba 90 procent majitelů barometrů potřebuje tlak přepočtený na hladinu moře.

Skutečný tlak v místě potřebují například velkoodběratelé plynu nebo někteří vysokohorští turisté. Pro seřízení barometru potřebujete tlak přepočtený na hladinu moře. Ten se pak dá porovnávat s přepočteným tlakem z jiných míst a taky teoreticky odpovídá slovnímu označení na barometru „Krásně – Proměnlivo – Déšť“.

Při nastavování barometru použijte tlak přepočtený na hladinu moře na nejbližší meteorologické stanici. Můžete si jej zjistit například z internetu nebo ze sdělovacích prostředků. Na tento tlak si svůj barometr nastavte a měl by nadále ukazovat tlak přepočtený na hladinu moře. Pozor však na jednu věc. Přesný přepočet tlaku na hladinu moře závisí na teplotě vzduchu. Zatímco při teplotě kolem nuly klesá tlak o jeden hektopascal na osm metrů, při teplotě kolem 30 °C je změna o jeden hPa již na 8,8 metru. Bydlíte-li v nížině, není to pro pokojový barometr rozhodující. Bydlíteli však ve výšce 400 metrů a nastavíte si barometr za zimního mrazu, bude vám pak za letního vedra ukazovat tlak o více než pět hPa vyšší, než budou udávat okolní meteorologické stanice.

Nastavení tlakoměru na skutečný (nepřepočtený) tlak je trošičku složitější. Jedna možnost je znát přesně svoji nadmořskou výšku, zjistit si skutečný tlak vzduchu na blízké meteorologické stanici a její nadmořskou výšku a přepočítat si tlak na svoji aktuální nadmořskou výšku. Druhá možnost je dostavit se osobně i s tlakoměrem na meteorologickou stanici, zeptat se na aktuální skutečný tlak a podle něj si tlakoměr nastavit.

Důležitá je rovněž výška Ještě je nutno nastavit výškoměr. Před vynálezem GPS se výška měřila pomocí tlakoměru na základě závislosti tlaku na výšce.

Výškoměr pak je normální tlakoměr, ocejchovaný ne v jednotkách tlaku, ale v metrech. Protože se však tlak mění nejen s výškou, ale i v čase, je nutno si výškoměr nastavit vždy před odchodem například na výlet, a pokud možno i během cesty kontrolovat na místech se spolehlivě známou výškou.

Autor: