Neděle 5. května 2024, svátek má Klaudie
130 let

Lidovky.cz

Jak správně připravit čínské kung pao

Česko

Kung pao se řadí mezi nejznámější čínská jídla s oblibou konzumovaná v Evropě. Tento tradiční pokrm dnes nabízí mnoho restaurantů a téměř všechny čínské „fast foody“, které si v našich podmínkách vydobyly své místo na trhu.

Když si však kung pao objednáte, jen velmi zřídka dostanete tradiční čínský pokrm. „V restauracích často do kung paa přidají cibuli, barevnou papriku i česnek. Nic z toho tam však nepatří. Kuchaři přidávají tyto ingredience ve snaze ušetřit kuřecí maso. Vedle kuřecího patří do kung paa pouze arašídy,“ vysvětluje Tchang Ju-ling Rusková, autorka několika čínských kuchařek publikovaných v českých nakladatelstvích. Číňanka je také zakladatelkou Krajanského sdružení Číňanů žijících v ČR. Přípravu tradičního kung paa ukázala spolu s čínským kuchařem Jianem Guo Zhengem.

Kung pao si mezi strávníky získalo tak velkou oblibu, že vznikla i jeho vegetariánská verze. Kuřecí maso se nahrazuje cuketou.

POSTUP:

Kuřecí prsíčka nakrájíme na kostičky o velikosti zhruba 2 cm. Do nakrájeného masa přidáme jeden vaječný bílek a lžičku solamylu, vše promícháme.

Solamyl přidáváme podle potřeby tak, aby byla konzistence správně hustá. Nakonec pokrm ochutíme sušenými papričkami podle toho, jak máte rádi jídlo ostré.

Na předem hodně rozpálenou pánvičku nalejeme kapku olivového oleje a vložíme na ni směs (kuřecí, solamyl, papričky). Sůl, pepř a sušený slepičí vývar přidáme až během smažení. Můžeme dochutit ještě kapkou olivového oleje. Za stálého míchání (i v této fázi můžete využít praktičnosti hůlek) smažíme směs 5 až 10 minut. V průběhu přípravy pokrmu přidáme rýžové víno.

Rozehřejeme druhou pánvičku, přidáme kapku olivového oleje a osmahneme oloupané arašídy, smažení netrvá déle než 5 minut. Nakonec přimícháme arašídy do směsi kuřecího a kung pao je hotové. Vůně hotového pokrmu je skutečně vábivá, málokdo ji odolá.

POTŘEBUJEME:

200 g kuřecích prsíček 1 bílek 150 g loupaných arašídů 1–3 lžičky bramborového solamylu sušené chilli papričky 1–3 lžičky olivového oleje špetka soli lžička rýžového vína špetka mletého jamajského pepře lžička sušeného slepičího vývaru

***

JAK SPRÁVNĚ NA ČÍNU

Nejdůležitější náčiní Pro přípravu nejen kung paa, ale i většiny jiných čínských jídel, je tradiční nářadí čínského kuchaře pánev wok, dnes hodně používaná i v Evropě. Čínské pánve jsou tepané z oceli, musí být dostatečně tlusté, aby vydržely vysokou teplotu, kterou si pokrmy vyžadují. Díky povrchovému materiálu, na který se pokrm nepřichytává, nám v jídle zůstane více vitaminů.

Nebojte se hůlek!

Pro promíchání směsi se doporučuje použít dřevěné čínské hůlky, které jsou šetrnější než vidlička i hliníková lžička. Hůlky jsou dlouhé a nemají žádné záhyby navíc, které by vám překážely. Jejich užívání není tak těžké.

Slepená rýže Z čínských stravoven a restaurantů je nám nejznámější forma „slepené“ rýže, kdy zrníčka u sebe drží v jakýchsi chumáčích (to proto, že Číňané upřednostňují konzumaci hůlkami a rýže se takto lépe nabírá). Vzhledem k chuti kung paa je výběr druhu rýže libovolný.

Kung pao jinak Pokud se vám už omrzelo kuřecí a jen kvůli tradici ho do pokrmu dáváte, pak zkuste jinou úpravu kung paa.

Zajímavé chuťové variace poznáte, použijete-li vepřové, hovězí nebo rybí maso.

Autor:

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...