• Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Diskuze

Jediná alternativa k 15. březnu 1939: Mobilizace a obrana v roce 1938

Existují i jiná možná historická vysvětlení a souvislosti okupace nacistickým Německem. Juraj Václavík polemizuje s Romanem Jochem.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
ZM

28. 3. 2014 1:17
pár z těch, co zůstali jsem zažil
jako dítě. I moji rodiče (za babku) koupili chalupu v později známé "herecké" Kytlici. Když si zpětně promítám, bylo to trapné. Režimní kultůra si piglovala chalupy, dodnes se pochvaluje, že díky tomu (!) se zachovaly. Zpočátku pražáci,vesměs herci Armádního (Vinohradského) divadla , rabovali opuštěné domy, zbytky za pár let pohltila tráva. Naše zahrada neměla nic, jen jednu planou růži. Prý zde bývalo rosarium. Pražáci periodicky domorodcům vyjedli chleba a jediný konzum. Mezi domorodci pak zvláštní vrstva lidí druhé kategorie, byli takoví divní, mluvili češtinou s přízvukem, špatné šaty, nikdo z nich neměl auto, ani černé, předválečné (pražáci barevné Spartaky, Simky,varťáky...) . Nikdo s nima nemluvil a oni také ne. Vesničané čeští (náplava) pražákům nadávali a ničili koupaliště. Němci ani to. Když jsme táhli koledovat, Češi nás posílali hlasitě do hajzlu, Němci se stáhli. Bydleli v rozbitém, neměli na kýbl vápna. Místní poštmistr- nejbohatší člověk v obci. Zadržoval a vykrádal Němcům léta balíky, tušili to, netroufli si. Jedinkrát jsem viděl že se jich pár shluklo - když se odstřelila opuštěná sklárna. Nebýt odsunu, po r.89 by to byla Němců již druhá, třetí generace. Přesto myslím, že v 90. letech - privatizace, by kradli méně.
0 0
možnosti
C

Cermans

28. 3. 2014 5:29
Kytlici znám jen jako turista. V Horním Jiřetíně měli pražské
podniky rekreační střediska. Pane Meisnere hezky to popisujete, promiňte ten závěr pro mě nejasný. Nestuduji co bylo napsáno o historii Sudet moc se ale nemluví o následujícím co vím z našeho kraje. V 47 přišli dosídlit Sudety Slováci z Kysuce. V 58 když bylo nařízené všichni do JZD slováci se bouřili a bylo zaděláno na národnostní roztřžku. Komunisti nebyli zase tak blbí ,jak se dnes traduje. Vyřešili to hravě , vznikla jakási dohoda mezi vládou ČSR /tehdy ještě ne CSSR/a SNR, že se slováci za výhodných podmínek mohou vrátit domů. Mezitím už na Oravě byla Tesla a v Martině se dělali tanky, takže práce bylo dost. V 58 byli u nás Sudety zase prázné, využívali jsme je s děvčaty jako skvoty/paráda/. V 60 ty baráky prodával MNV za 1000 až 2000 Kč /jeden až dva platy/. Domácí to nechtěli /na jedny chalupě se už dřeli/ schlamstli to " chytrý pražáci" pražáci , za 15 let se to zhodnotilo 100krát.Dále o čem se moc nepíše okolo roku 62 byla dohoda mezi již ČSSR a NSR o slučování rodin. V tu dobu se moje spolužačka legálně vystěhovala do Norinberku. V 68 přijela s klukem v bílém mercedesu a ukázala nám co je německý "socialismus", proti ruskému. Na téhle okolnosti zbohatlo Slezko konkrétně Kravaře a okoli, moc lidí se vystěhovalo a pak podporovalo domácí. I Kravařské JZD byli druhé slušovice protože prodávali do NSR, zcela legálně/samozřejmě přez pražskou PZ takže pražáci zkrátka nepřišli/. A tohle všechno co píšu je příčinou toho, že názory na období socialismu jsou velmi rozporuplné stejně jako na protektorát. Byli lidi kteří se marně snažili bojovat proti režimu a StB je šikanovala, a byli lidé kteří podnikali v rámci možností socialismu a StB od nich vybírala jen desátky a dokonce si je pěstovala protože tabulkové platy StBáků zase tak vysoké nebyli. No a tihle socialističtí podnikatelé se nejvíce zapřičinili o 89 a to co následovalo/zprasená privatizace/. Havel a disidenti byli jen užiteční idioti. Vím, že mnohým se to bude těžko číst, ale takový je život, ten se nečte, ten se žije. Rád uslyším od někoho vzdělanějšího o té dohodě SNR a vlády ČSR a o tom slučování rodin v cca 62 roce, dík!!!
0 0
možnosti