Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

'Všeználek' s uznáním od Husáka. Kdo je rozvědčík, jenž nařkl Corbyna a Babiše?

Česko

  6:12
PRAHA - Minulý týden přišel s tvrzeními, že předseda britských labouristů Jeremy Corbyn a český premiér Andrej Babiš vědomě spolupracovali s komunistickou Státní bezpečností. Bývalý příslušník československé tajné policie Ján Sarkocy upoutal svými slovy, jež Corbynův mluvčí i Babiš označili za lživá, pozornost tuzemských i zahraničních médií. Kdo je muž, který najednou po téměř 30 letech od revoluce promluvil?

Jeremy Corbyn. foto: Reuters

Sarkocy, krycím jménem Dymič, se narodil 4. listopadu 1953 v Trenčíně do dělnické rodiny. Po Střední průmyslové škole elektrotechnické v Piešťanech vystudoval Elektrotechnickou fakultu bratislavské SVŠT, obor experimentální elektrofyzika, jak vyplývá z jeho personálního spisu.

Corbyn vědomě spolupracoval s StB, tvrdí její bývalý příslušník. Archiv to popírá

Na veřejném dění se Sarkocy aktivně podílel již v mládí. V roce 1970, v necelých sedmnácti letech, spoluzakládal na střední škole tamní organizaci Socialistického svazu mládeže. Jeho politickou činnost později ocenil i tehdejší prezident republiky Gustav Husák.

„V roce 1976 byla naše ZO SSM (základní organizace socialistického svazu mládeže) vyhodnocená jako nejlepší ZO na vysokých školách v ČSSR a při příležitosti 15. sjezdu KSČ, na návrh ÚV SSM, jsme obdrželi vyznamenání od soudruha Husáka. Toto vyznamenání poznamenalo moji další aktivitu,“ líčí Sarkocy ve svém životopisu zařazeném ve spisu, sepsaném počátkem prosince 1984. Právě na doporučení SSM byl v červenci 1980 přijat do KSČ.

„Obětavý, ctižádostivý a schopný riskovat“

V říjnu téhož roku byl původním povoláním výzkumný pracovník zařazen do důstojnického internátního kurzu I. správy SNB (komunistické rozvědky). Dokončil jej 26. března 1982, přičemž důstojnickou zkoušku vykonal s prospěchem velmi dobrým. Vedení školy hodnotilo jeho přístup k plnění úkolů jako aktivní a systematický.

Část spisu ze složky, kterou vedla StB v souvislosti s Jeremym Corbynem.

„Po stránce osobní lze soudruha Sarkocyho hodnotit jako otevřeného a vyrovnaného soudruha se smyslem pro kolektivní práci. Jeho vystupování je přirozené a v kolektivu je oblíben. Pracuje bez ohledu na čas a jeho charakterové rysy jsou obětavost, realismus, zdravá ctižádostivost a schopnost riskovat,“ stojí v Dymičově služebním hodnocení.

Babiš od začátku spolupracoval vědomě, říká bývalý příslušník StB. Podle šéfa ANO lže

Po přijetí k SNB byl Sarkozy zařazen do oblastního odboru StB v Bratislavě. Tam pracoval až do května 1984, kdy byl jako „mladý, schopný a perspektivní pracovník“ převeden k 26. odboru SNB, tedy zahraniční kontrarozvědce.

„Ihned po nástupu byl zařazen na analyticko-operativní úsek, kde prokázal svoje teoretické a praktické zkušenosti při zpracovávání konkrétních úkolů, za jejichž splnění byl výtečně hodnocen,“ píše se ve spisu s tím, že Sarkocy pevně stál na zásadách marxismu-leninismu a obhajoval politiku strany.

Podle tehdejšího náčelníka zahraniční kontrarozvědky, získal Sarkocy během svého dosavadního působení u bezpečnostního orgánu zkušenosti z agenturní operativní práce v oblasti typování, vyhledávání, získávání a řízení agentury i ideoagentury na území ČSSR. I proto se jej poté SNB rozhodla vyslat do Velké Británie, kde od roku 1986 působil na ambasádě v Londýně jako třetí tajemník velvyslanectví.

Setkání s labouristou Corbynem

Jak vyplývá z dalších záznamů Stb, právě při svém diplomatickém pobytu na ostrovech navázal Sarkocy kontakt s Jeremy Corbynem. S labouristickým poslancem se sešel poprvé 25. listopadu 1986 v prostorách britského parlamentu. Podle jeho slov šlo o zdvořilostní setkání, které zprostředkovali aktivisté Tony Gilbert a Sandra Hodgsononová z krajně levicového hnutí Liberation.

„Corbyn projevil zájem o další setkání. Patří do skupiny 22 labouristických poslanců, v relativně mladém věku je velmi považovaný v řadách mírového a národně osvobozovacího hnutí. Z titulu národně osvobozovacího hnutí je velmi dobře informovaný o WACL (Světové protikomunistické lize - pozn. red.), jako o osobách, které se stýkají s antikomunistickými centrálami,“ uvedl Dymič ve svém zápisu z konce listopadu 1986. Dodal, že se chce s Corbynem stýkat i nadále, neboť se mu jeví jako vhodná osoba k „nárazovému plnění úloh po linii info“.

Jeremy Corbyn na konferenci o alternativních modelech vlastnictví v Londýně. V ruce drží lístek z tomboly.

Společně se střetli ještě dvakrát. Nejprve 3. července 1987 v prostorách Corbynova úřadu na londýnské Seven Sisters Road, kdy dle Dymiče došlo k prohloubení vzájemné důvěry.

Následně se potkali 24. října 1987 v Dolní sněmovně Parlamentu, kde měli vést rozhovor na téma problematiky národně osvobozovacího hnutí a postoje Velké Británie a USA k situaci v Perském zálivu.

Corbyna si StB ‚kultivovala‘. Britskými médii stále hýbe aféra šéfa labouristů

„Poznatky nebylo možné zužitkovat do info, byly pouze všeobecného charakteru,“ hodnotil Sarkocy třetí schůzku. Osobně chtěl v navazování kontaktu pokračovat, vždy jednou měsíčně. Podle archivních dokumentů ale již k dalšímu setkání mezi oběma muži nedošlo.

Jenže Sarkocy minulý týden v Bratislavě novinářům řekl, že Corbyn spolupracoval s StB vědomě a dokonce za to dostával peníze. Corbynův mluvčí to označil za pomluvu. A Sarkocyho slova zpochybnila i ředitelka Archivu bezpečnostních složek Světlana Ptáčníková, podle níž šéf britských labouristů patrně neměl tušení, že se stýká s rozvědčíkem.

Babiš: Sarkocy lže, je to nedůvěryhodná osoba

Sarkocy na dotaz, zda Corbyn věděl, že mluví nejen s diplomatem, ale zároveň příslušníkem StB, odpověděl, že v té době nebylo pochyb, že českoslovenští diplomaté pracují pro StB.

Sarkocy před zástupci médií rovněž uvedl, že současný český premiér v demisi Andrej Babiš byl vědomým spolupracovníkem StB a jeho archivní svazek nebyl zfalšován. Babiš reagoval prohlášením, že Sarkocy lže. Později dodal, že bývalý rozvědčík před pěti lety kontaktoval jeho slovenského právníka kvůli žalobě, kterou Babiš podal na slovenský Ústav paměti národa.

„Pan Sarkocy mému právníkovi sliboval, že vystoupí u soudu a bude vypovídat v můj prospěch, že dokonce umí ovlivnit rozhodnutí soudu,“ uvedl Babiš.  „Je to naprosto nedůvěryhodná osoba a jsem v šoku, že ho česká média berou jako relevantní zdroj informací,“ podotkl na adresu Sarkocyho. Jeho právník jej prý odmítl a nikdy už s ním nekomunikoval.

Hvězda a všeználek

Dymičův pobyt ve Velké Británii před rokem 1989 podle všeho doprovázely také interní spory. „Vzhledem ke groskému – nadřazenému jednání, kdy skrytou nebo méně skrytou formou dává najevo, že pouze on je ‚hvězda’ a všeználek, se prý kapitán Dymič dostal do izolace na rezidentuře a prý je neoblíben i u československé kolonie,“ píše se v personálním spisu. Sarkocy měl například údajně vynášet detaily, které se řešily na poradách rezidentury v zabezpečených místnostech.

V Londýně nakonec setrval do roku 1989, kdy jej tamní ministerstvo zahraničí společně s dalšími dvěma Čechoslováky vyhostilo. Svůj krok odůvodnilo tím, že se dopustili činnosti neslučitelné s jednáním diplomatů.

Podle Ptáčníkové se tak stalo v souvislosti s přeběhnutím Vlastimila Ludvíka, příslušníka československé rozvědky, jenž koncem roku 1988 „zmizel“ československým úřadům v Indii. Záhy se ukázalo, že si ho převzala britská tajná služba. Kvůli jeho znalostem tak byly ohroženy desítky československých agentů v řadě zemích.

Z londýnské rezidentury odjel Sarkocy 8. června. Následujícího dne se již hlásil na pražské centrále. Ze svého působení u StB měl Sarkocy podle svých slov dobrý pocit. Uvedl také, že práce ho naplňovala.

Po revoluci byl podle informací ze slovenského obchodního rejstříku šéfem společnosti Venus Project Slovakia, která se zabývala mimo jiné nákupem zbraní a střeliva. Se Sarkocym se ale na žádném z uvedených telefonních čísel nepodařilo spojit.

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...