Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Jezte sóju. Sníží vám tlak

Česko

Sója zařazená do jídelníčku pomáhá také jako prevence proti žlučovým kamenům nebo třeba proti rakovině prsu. Nadměrná konzumace této luštěniny ale může naopak poškodit štítnou žlázu.

To, že jsou luštěniny zdravé, není žádným tajemstvím. Nejvíce se u nich vyzdvihuje skutečnost, že obsahují velké množství vlákniny. Ne každý ale ví, že nejvíce jí obsahuje sója. Kromě vlákniny také obsahuje řadu dalších látek, které mají na naše zdraví pozitivní vliv.

Mezi ně patří například nenasycené mastné kyseliny obsažené v tuku této luštěniny. Ty pomáhají účinně snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku a chrání tím tak před cévními chorobami, infarktem či mrtvicí.

Fytoestrogeny pomáhají proti rakovině prsu Důležitou součástí sóji a produktů z ní vyrobených, jako je tofu, tempeh, sójový nápoj či například sójový olej, jsou ale také fytoestrogeny. Jsou to přírodní látky, které se svou chemickou strukturou podobají estrogenům. Dokážou obsadit některé estrogenní receptory a znemožnit tak navázání ostatních estrogenů, čímž ostatní estrogeny vytlačují.

Je-li hladina estrogenů nízká, fungují jako estrogen, je-li naopak příliš vysoká, působí jako antiestrogen. Vyrovnávají tedy v těle hladinu estrogenů a zajišťují potřebnou hormonální rovnováhu.

Podle vědců díky této schopnosti snižují riziko vzniku rakoviny prsu. Mnozí lékaři odkazují na významný rozdíl ve výskytu tohoto onemocnění u Asijek a Američanek. V okamžiku, kdy ale Asijka začne konzumovat stejnou stravu jako Američanka, která produktů ze sóji jí v průměru mnohonásobně méně, hrozí jí stejné riziko.

Fytoestrogeny jsou také důvodem, proč se sója doporučuje ženám v menopauze. Nejenom že mohou zmírnit hormonální výkyvy a s nimi spojené problémy, ale chrání také před vznikem osteoporózy. Často se také uvádí, že sója působí preventivně proti žlučovým kamenům. Nízký obsah sodíku a vysoký obsah draslíku, hořčíku a vápníku, nízký obsah látek vytvářejících kyselinu močovou předurčují sóju jako vynikající základní stravu při dně a ledvinových nemocech, včetně ledvinových kamenů.

Na druhou stranu ale může mít sója i negativní účinky. U některých lidí vyvolává alergické reakce.

Odvrácená tvář sójových bobů Vědci nedávno zjistili, že vysoký obsah fytoestrogenů může narušit menstruační cyklus, způsobit poškození štítné žlázy a v těhotenství narušit vývoj nervového systému nenarozeného dítěte. Sporné začíná být také použití sóji na výrobu náhradní kojenecké výživy. Vědci spočítali, že obsahuje tolik estrogenů, že po přepočtu na jejich tělesnou hmotnost spořádají kojenci množství odpovídající až pěti antikoncepčním pilulkám,“ varuje nutriční terapeutka z Poradenského centra Výživa dětí Jitka Rusková.

Neznamená to však, že je sója pro nás nevhodná. Jen bychom ji měli konzumovat v přiměřené míře - maximálně třikrát týdně. Podle odborníků by navíc sója neměla zcela nahradit mléčné výrobky a maso.

Děti bychom sójou měli krmit jen v malém množství a platí, že čím jsou menší, tím méně sóji je vhodné. „Sója sice obsahuje velké množství kvalitních bílkovin, vitaminy skupiny B, vitamin E, kyselinu listovou a řadu minerálních látek, ale obsahuje také takzvané antinutriční látky. Ty se svou strukturou podobají některým vitaminům či enzymům, ale nemají jejich funkci. Pokud se navážou na receptor pro konkrétní vitamin, tento vitamin se už nemá kam navázat a odchází z těla bez užitku,“ říká Margareta Iliopulosová, nutriční terapeutka z Informační linky zdravého životního stylu.

Kyselina fytová obsažená v sóji se může ve střevech vázat s vápníkem, železem a zinkem, což negativně ovlivňuje jejich vstřebání. Proto je současně dobré jíst větší množství těchto minerálních látek, jinak tělo může trpět projevy jejich nedostatku. Přestože zájem lidí o sóju v posledních letech roste, stále ji mnozí z nás zcela odmítají konzumovat. Svůj podíl na tom nepochybně má její, pro většinu lidí nevýrazná, chuť. Problém spočívá v tom, že ji neumějí připravit tak, aby si na ní pochutnali. Přitom existuje spousta variant a receptů, jak sóju upravovat.

„Sójové maso je dobré před samotnou úpravou namočit v připravené marinádě, sójové boby ve vodě s kořením. Sójové maso je vhodné zkombinovat s jiným druhem masa, například kuřecím, krůtím nebo libovým hovězím. Pokud jej chceme zamaskovat, můžeme ho přidat do číny nebo ho zapéci s bramborami či těstovinami a zeleninou,“ radí Jitka Rusková.

Sójové boby ale můžete připravovat podobně jako ostatní druhy luštěnin, můžete je použít jako přílohu k hlavnímu jídlu, součást polévky, omáčky či salátu. „Pokud se chceme úplně vyhnout specifické chuti sóji, a přesto z ní přijímat zdraví prospěšné látky, můžeme používat například sójový olej nebo sójovou mouku,“ říká Iliopulosová.

Další možností je sójové mléko, které se prodává také v sušené formě a které obsahuje i lecitin nutný pro správnou činnost mozku. Je ale třeba počítat s tím, že má nižší obsah vápníku než mléko kravské. Tofu si můžete koupit ve dvou variantách. Měkké se hodí pro přípravu omáček, polévek, zmrzlin nebo koláčů. Tvrdé je možné dusit, smažit, opékat, grilovat i nakládat. Tempeh neboli fermentované sójové boby ve formě placek se přidává do polévek, špaget a hlavních chodů. Může být marinován i smažen.

Obecně se doporučuje konzumovat sóju tepelně upravenou, neboť za syrova může způsobit nadýmání.

Autor: