20. května 2009 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jim Carrey si zahrál starého skrblíka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
A Christmas Carol (2009) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy A Christmas Carol (2009) | foto: Reprofoto

CANNES Hollywoodský komik Jim Carrey a režisér Robert Zemeckis představili na filmovém festivalu ve francouzském Cannes první ukázku z připravovaného filmu Vánoční koleda. V animovaném snímku na motivy povídky anglického spisovatele Charlese Dickense namluvil Carrey hned několik postav.

Film vznikal pomocí složité digitální technologie, kterou Zemeckis použil i u svých předchozích děl Polární expres a Beowulf. Pohyby herců jsou zachyceny desítkami infračervených kamer, zatímco pozadí, rekvizity, kostýmy a další efekty jsou vytvořeny dodatečně jako počítačová animace. Osmiminutová ukázka představená v Cannes zaujala především detailními záběry viktoriánského Londýna, umocněnými navíc použitím 3D formátu.

Definitivní verze, která do kin po celém světě vstoupí v listopadu a prosinci, však bude uvedena i ve standardní dvojrozměrné podobě. Vánoční koleda je příběhem o přátelství a lásce, která neodmyslitelně k vánočním svátkům patří, a současně i karikaturou lakoty a zaslepenosti vůči vlastnímu bohatství.

Skrblík i duchové
Carrey hraje hlavního hrdinu Ebenzera Scrooge, starého skrblíka opovrhujícího Vánocemi. Kromě této role ztvárnil i duchy minulých, současných a budoucích Vánoc, kteří zatrpklého a bezcitného Scrooge o Štědrém večeru pronásledují, aby ho přinutili se polepšit.

"Koleda" již byla předtím několikrát zfilmována. Podle Zemeckise však tyto adaptace nikdy přesně předlohu nevystihly. "Neměli jsme tehdy filmařské prostředky, které by mohly příběh vylíčit tak, jak byl napsán," prohlásil Zemeckis v Cannes.

"Ducha minulých vánoc hrála obvykle žena oblečená do svatebních šatů. Pokud si ale přečtete, co Dickens skutečně napsal, je to zvláštní, podivná postava, podobná té, kterou jsme přivedli na plátno," dodal oscarový režisér.

Dalšími slavnými herci, kteří snímku propůjčili své hlasy, jsou vedle Carreyho i Gary Oldman, Colin Firth či Bob Hoskins.

A Christmas Carol (první obrázky; neoficiální video)

ČTK
  • 0Diskuse