7. prosince 2008 21:04 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jsem praktický člověk, říká Vodrážka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 90Diskuse
David Vodrážka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Vodrážka | foto: ČTK

PRAHA Prvním místopředsedou ODS se stal dosud nepříliš známý starosta Prahy 13 David Vodrážka. Hlasovalo pro něj 333 delegátů kongresu ODS. Do povědomí veřejnosti se dostal jako autor označení návrhu nové budovy Národní knihovny architekta Jana Kaplického za "chrchel". V rozhovoru pro LN mluví o své budoucí spolupráci s Topolánkem.

LN: Před dvěma měsíci se vám asi ani nezdálo, že byste mohl být ve vedení, natož druhým mužem Občanské demokratické strany, že?
Máte pravdu, to určitě ne. To byla úplně jiná situace. Před dvěma měsíci jsem o ničem takovém ani nepřemýšlel. Ale došlo k souboji mezi Mirkem Topolánkem a Pavlem Bémem a v tom souboji byla Praha neúspěšná. Takže jsme hledali možnost, aby měla Praha zastoupení ve vedení ODS a volba padla na mě.

Mirek Topolánek se svým novým týmem, s řadovými místopředsedy a prvním místopředsedouLN: Už před více než rokem jste proti Pavlu Bémovi kandidoval na post šéfa pražské ODS. Tehdy jste měl velkou šanci vyhrát, ale nakonec jste Bémovi ustoupil a vzdal se kandidatury. Od té doby jste brán jako primátorův oponent. Nyní jste na kongresu uspěl, on ne. Jaký teď bude váš vztah? Jak budete spolupracovat?
Každý se s tím musíme nějakým způsobem vyrovnat. To, že jsme proti sobě kandidovali v Praze, bývá často vnímáno, jako že jsme soupeři nebo něco takového. My ale máme každý jiný směr, myslím tedy, že náš vztah bude korektní jako doposud. Neviděl bych tam žádný problém. Jsme dospělí lidé a problémy pražského regionu a celorepublikové se navzájem neprolínají. Takže bych v tom opravdu neviděl žádný problém.

LN: Tvrdíte, že jste jako pražský delegát volil Pavla Béma. Jak tedy můžete krýt záda Mirku Topolánkovi, na kterém Bém nenechal nit suchou a který reprezentuje zcela jiné názory na směřování ODS než primátor Prahy?
Jedna věc samozřejmě je, jak jsme hlasovali v Praze, jaké jsme měli usnesení, která vždy držíme. Druhou věcí je, že jsem praktický člověk. A pokud jsem do toho šel stím, že budu druhým mužem po Mirku Topolánkovi, tak to není proto, že bych si s ním nerozuměl nebo ho chtěl nějakým způsobem vyvažovat či ho omezovat. Prostě skončila jedna volba, nastavuje se nový směr, jdeme dál a k tomuto bych se nevracel.


Celý rozhovor
s novým místopředsedou ODS
si přečtěte v pondělním vydání deníku  • 90Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.