Úterý 30. května 2023, svátek má Ferdinand
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kdo je Antonín Franc? Z řidiče bosse Chvalovského kapitánem průmyslu a majitelem Slavie.

Proč vlastník klubu sedí jen v představenstvu? Proč není v dozorčí radě? A jak se z něj stal podnikatel a finančník? Kde všude stínuje Petra Sisáka?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

Bojler

ENIC
Je dobré, že se snažíte rozkrýt co se dá, nicméně v případě Slavie je základní chybou předpoklad majoritního balíku akcií v rukách ENICu. Pokud má dosahovat podíl ENICu aktuálně cca 16 procent a odečteme-li navýšení za těch cca 620 milionů, dostáváme se k zajímavým podílům před VH. Z nich je jasné, že zhruba 60% vlastnil jiný subjekt než ENIC. Jestli v tom jede Rosen se Sisákem dohromady přes jednu společnost a nebo vlastnil každý nějakou část z tohoto balíku, toť otázka. Na valné hromadě v lednu 2008 bylo přítomno cca 61%, což tuhle hypotézu podporuje. ENIC by neměl být majoritním vlastníkem také kvůli konfliktu s uefou, která má restrikce pro účast více klubů s jedním vlastníkem.Jednoduše řečeno, ENIC se mohl lacino zbavit cca 60% akcií už někdy v roce 2006 s tím, že si sliboval od nových vlastníků splacení půjček (a tím vlastně dosažení rozumné prodejní ceny).Pro mě je aktuálně nejvíc zajímavé pozadí ESIDE, která podle všeho stojí za ENICem a ten v ní tedy má většinu a nebo spřízněné vlastníky. Roztržka byla možná už před otevřením stadionu (např. kolotoč s poplatky za vydání permanentky) a sám Doležal prokecl, že ESIDE a Slavia nemá stejnou vlastnickou strukturu.
0/0
22.4.2011 11:49
Foto

Murdoch

Ohledně navýšení
Ohledně navýšení předpokládám, že nemáte pravdu. Enic mohl část svých akcií z více než 90% balíku zaparkovat u nějaké pokoutné firmy, aby oficiálně naplnili klauzule UEFY, čehož pak využili Sisákovci a navýšení provedli bez nich. Druhá možnost, jak mohla být VH usnášeníschopná, jsou prostě cinknuté plné moci, která byla někde taky zmiňována. Každopádně k navýšení došlo a nikolivě ve prospěch ENICu, což je klasická sisákovština - stejně chtěl vypudit z Viachemu Babeje Kmece - navýšením jmění o 250 mil. vymyšlenou pohledávku jakési záhadné firmy z britských Panenských ostrovů...  Co se e-side týče, je velice pravděpodobné, že za ní stojí Sisákovci, akorát o tom chudák Kuka neví. Jejich klasický manévr - prokecnutí, které ve skutečnosti bylo cílené:-) Nebo myslíte, že pokud by e-side patřila Enicu, že by vůči Slavii, která jí dlůží přes 110 mil., nezvolili poněkud razantnější postup? Tím by ji drželi přece v šachu?! Sám Kuka se nechal slyšet, že pohledávky za Slavií mají, ale v této těžké době jí problémy dělat nechtějí... Stejnou strategii zvolil Sisák u krachujícího Oleofinu - nahlásil přes spřízněné firmy pohledávky vůči Oleofinu, chtěl prosadit moratorium a když to nevyšlo, sedí zástupci jeho firem ve věřitelském výboru firmy, kterou dovedl k bankrotu... A myslíte si, že Sisákova Key Investments by zajišťovala pro jakousi dceřinku úhlavního nepřítele ENIC získávání finančních prostředků prodejem jejich dluhopisů???
0/0
22.4.2011 14:07
Foto

Bojler

I kdyby eside byla ENICu,
I kdyby eside byla ENICu, stejně nemůže drastický postup uplatňovat, protože je na Slavii fakticky životně závislá. Ale bohužel můžeme jenom vymýšlet teorie. S tím držením přes nějakou společnost můžete mít pravdu, já v to ale věřím míň než první variantě.
0/0
22.4.2011 18:00
Foto

Murdoch

Právěže ta myšlenka, že
Právěže ta myšlenka, že e-side patří Enicu je od základu úplně mylná. Key Investments e-side prokazatelně zajišťuje financování - a vzhledem k tomu, že už víme, že zajšťovali/zajišťují peníze jen pro Sisákův konglomerát, tak je zřejmé, komu asi tak e-side patří. V případě Spolchemie také všichni popírali Sisákovo vlastnictví firmy Viachemu a odkazavali na kanadsko-českou firmu Euro capital alliance. Akorát Pitr řekl na férovku, že Spolchemie patří Sisákovi. Sisák totiž se svou minulostí 2x pravomocně odsouzeného za hospodářskou kriminalitu radši nikde nefiguruje sám. Až po letech nastrčil do jedné z firem kolem Spolku svého otce... Kdyby e-side patřila Enicu, těžko by jejich představitelé projevovali tolik benevolence k lidem, kteří jim ukradli sesterskou společnost a vrátit jí nechtějí, byť jsou na sobě navzájem životně závislé. Minimálně by na Slavii tlačili přes insolvenční řízení apod:-).  Má spekulace je taková, že pokud se Sisákovci neprokázali zfalšovanými plnými mocemi - a i to se běžně děje - tak využili toho, že si Enic vybral naprosto nešťastně partnera pro zaparkování cca 30-40% podílu akcií ve Slávii. V této souvislosti, pokud je mi známo, exekuci na depozitář cenných papírů v majetku Key Investmentu podala firma Enic. Ale je to pouhá spekulace:-)
0/0
23.4.2011 9:35
Foto

Longbowman

Děkuji za investigativní článek
Děkuji za články na České Pozici, které jsou zajímavé, investigativní a snaží se věcem přijít na kloub. V těchto dnech je to můj nejoblíbenější informační zdroj. Držím Vám palce!
0/0
21.4.2011 14:14
Foto

Murdoch

Dovoluji si přidat malý
Dovoluji si přidat malý střípek do mozaiky. Pan Franc není jediným osobním šoférem, v němž třímají manažerské vlohy nebo má pod palcem poměrně velký majetek, ehm ehm, vlastně poměrně velké závazky:-) V Sisákově další firmě Setuze a Oleofinu, momentálně jsou obě již v úpadku, vystupuje jako vlastník pan Chocholouš, svého času osobní řidič pana Procházky. Ano, onoho Procházky, který ruku v ruce se Sisákem přivedl Spolchemii na pokraj krachu.  Pan Procházka je vůbec zajímavý manažer, sice je dál uveden jako statutár v některých Sisákových společnostech, ale na dotazy novinářů odpovídá, že "není v obraze". Zdá se, že mu v Toskánsku vydlabali mozek dočista do čista:-) Jinak ta informace z dubna 2010 je zajímavá - oni klucí Sisákovic potřebovali refinancovat skupinu kolem Setuzy a Oleofinu, ale když ministr zemědělství Šebesta dle Kalouska tu "neskutečnou prasárnu" s dluhopisy Oleofinu zatrhl, tak se obrátili na kamarády ze strany modrého ptáka:-) Nepochybuji, že zadarmo to před volební kampaní nedělali... Zdravím, palec nahoru, opět skvělý článek. 
0/0
21.4.2011 13:24