Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Koná se první kolo voleb ředitele ČT. A dovolí poslanci držitelům zbraní bránit Česko?

Události

  6:37
Poslanci budou jednat o ústavní novele dovolující držitelům zbraní zasáhnout na obranu Česka. Velkým zastáncem této změny je ministr vnitra Milan Chovanec. Proběhne první kolo volby ředitele České televize, o funkci má zájem 12 uchazečů včetně současného šéfa Petra Dvořáka. Americký prezident Donald Trump se setká s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Ve středu pokračuje řádná schůze sněmovny. Poslanci by měli schvalovat mimo jiné novelu kybernetického zákona, možnost zrychleného čerpání rodičovského příspěvku a stanovení hranice důchodového věku. Největší rozruch ale zřejmě vzbudí návrh novely ústavního zákona o bezpečnosti, jenž by dal majitelům legálně držených zbraní právo zasáhnout k zajištění bezpečnosti Česka.

Krátce po poledni vystoupí k tomuto tématu zastánce ústavní změny ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), předseda Výboru pro bezpečnost Roman Váňa (ČSSD) a experti ministerstva vnitra a zástupci odborné střelecké veřejnosti.

Rada České televize bude mít na programu první kolo volby nového generálního ředitele. Do výběrového řízení na funkci generálního ředitele se přihlásilo 12 zájemců. Je mezi nimi i současný ředitel Petr Dvořák, který televizi vede od podzimu 2011. O post se uchází i bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák nebo bývalý ředitel televize Prima Martin Konrád.

Dalšími zájemci o místo, kteří do pondělí podali platnou přihlášku, jsou Alena Dlabačová, Gabriela Froňková Dousková, Tomáš Kopečný, Daniel Petruška, Jiří František Potužník, Radoslav Štědroň, Milan Vacek, Stanislav Vaněk, Petr Vinklář.

Uskuteční se schůzka prezidenta USA Donalda Trumpa a generálního tajemníka NATO Jense Stoltenberga. Trump už během své předvolební kampaně vyvolal mezi členskými státy nejistotu, když prohlásil, že Amerika Evropu opustí, pokud evropské státy NATO nebudou spravedlivě přispívat na společnou obranu zemí Aliance. Mnohé státy, mezi nimi i Česká republika, totiž neplní závazek vydávat nejméně dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu.

V kritice pokračuje i po zvolení do funkce a trvá na zvýšení podílu peněz, které na obranu dávají některé země Aliance.

Evropská komise se na své pravidelné schůzi bude zabývat děním v Maďarsku v souvislosti se zákonem mířícím na Středoevropskou univerzitu (CEU). Politickou diskusi povede na žádost předsedy komise Jeana-Clauda Junckera.

Parlament v Budapešti totiž schválil zákon omezující působení zahraničních vzdělávacích zařízení v zemi. Podle kritiků je norma namířena proti Středoevropské univerzitě (CEU), kterou v roce 1991 založil americký miliardář maďarského původu George Soros, kritik nynější maďarské vlády Viktora Orbána. Na obranu CEU následně protestovaly v Maďarsku tisíce lidí.

Začínají jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol. Koná se první termín pro čtyřleté obory, druhý je 19. dubna. Na víceletých gymnáziích se zkoušky konají 18. a 20. dubna.

Zájemci o studium budou v celé zemi skládat totožný test z češtiny a matematiky. Podle ministerstva školství tak školy získají srovnání pro hodnocení uchazečů. Část odborníků se však obává, že povinné zkoušky budou mít neblahý vliv na výuku základních škol. Jednotné přijímací zkoušky se v předchozích dvou letech konaly zkušebně, letos poprvé se už jimi musí ředitelé středních škol při hodnocení uchazečů řídit.

Před vrchním soudem stane osmatřicetiletý Pavel Radziszewski, kterého brněnský krajský soud potrestal za vraždu těhotné přítelkyně v Kalech na Brněnsku 20 lety vězení.

Podle státního zástupce Radziszewski ženu svázal a opakovaně ji tři hodiny dusil rukama, lůžkovinami, poté i potravinářskou fólie. Při tom ji „vyslýchal“, například kvůli domnělé nevěře. Znalci se přiklánějí k tomu, že bezprostřední příčinou smrti bylo vdechnutí smotku fólií napěchovaného do úst. Mrtvou ženu Radziszewski nechal na posteli a poté tělo uložil do objemného vaku. Její smrt sám oznámil policii za několik dní.

Další soud bude znovu projednávat případ Vietnamce, který nastražil v Praze bombu do manželčina auta. Původně dostal osm let vězení. Rozsudek zrušil Nejvyšší soud. Manželka po detonaci utrpěla popáleniny na obličeji a tržné rány na nohou, v nemocnici strávila měsíc. Vůz explodoval 22. dubna 2015 dopoledne na parkovišti mezi panelovými domy v Milánské ulici. Parkoviště leží na trase, kudy chodí děti do nedaleké školy a školky.

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...