130 let

Diskuze

Když soudci začnou dělat politiku aneb Jak uvěznit Berlusconiho

Příliš „nezávislá“ justice může představovat pro demokracii stejný problém jako příliš „závislá“. Ponaučí se česká společnost od italské?

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Dank

16. 10. 2012 21:57
Soudni moc a dluhova krize?
Pane Kuciku, zaver Vaseho clanku je zcela absurdni. Opravdu verite tomu, ze dluhova krize a vysoke zadluzeni Italie je dusledkem prilisne moci soudu a zatoceni s korupci obrich rozmeru?Z vaseho clanku plyne ponauceni, ze bychom se de facto meli vyvarovat boje s korupci, abychom nahodou neznicili stavajici stranicky establishment u nas, protoze to by pak mohlo vest az k dluhove krizi...Ohledne Berlusconiho uz odepsal jasne Hector, tam neni co dodat. Snad jen, ze promlceni Berlusconiho pripadu (b) bylo take hlavne diky zkraceni promlceci lhuty, tj.  zmene zakonu v prubehu procesu (a).Jinak co se tyce kasty soudcu, co se neochotne meni a je neefektivni - v tom je rozhodne (nejen) v Italii problem, ale rozhodne bych si nevybral jako priklad zrovna Berlusconiho...
0 0
možnosti
Foto

Vit.Kucik

17. 10. 2012 15:36
Ne, to máte pravdu - říkat,
Ne, to máte pravdu - říkat, že soudní moci vyplývá dluhová krize by bylo opravdu absurdní. Tak jednoduché a přímočaré to není. Jmenoval jsem jen některé milníky, které se překvapivě vyskytují v mnoha různých evropských demokraciích, které na první pohled nemají spolu nic společného. Vazby a souvislosti mezi těmito milníky jsou nepřímé, komplikované, nejasné, ovšem tím není dáno, že nejsou. Je třeba zvláštní, jak jak podobné jsou problémy ohledně nezávislosti a pomalosti justice v určité fázi společnenského vývoje v Itálii a v Čechách (to snad i sám připouštíte), to samé lze nalézt u veřejného mínění ohledně korupce, politické legitimity, apod. V některých případech to vypadá, že společenský vývoj západních demokracií o několik let předchází ten český - to by mohlo být pro Čechy zajímavé. Co se týká Berlusconiho - jeho kauz se dá napočítat cca 30-40 (podle toho, jak je počítáte), tj. nelze je šmahem hodit do dvou přihrádek promlčených lhůt nebo "změněných" zákonů. Každý má svo osobitou historii, Berlusconi je liška mazaná, mimořádnému tlaku se brání i mimořádnými prostředky, za mezinárodní právní týmy už zaplatil desítky milionů dolarů. Nicméně uvádět ho jako příklad zaujatého soudního tlaku je zcela namístě - žádná jiná osoba není pod tak detailním drobnohledem a na žádné jiné osobě se ty příklady tak masívně nekoncentrují. Jen uvažte - znáte někoho jiného v demokratické společnosti, na kom by vězelo několik desítek žalob a žádný rozsudek?
0 0
možnosti
Foto

Vit.Kucik

7. 10. 2012 10:11
Hector: Ano, vše co uvádíte proti Berlusconimu ...
... jsou typické argumenty jeho oponentů. Vesměs levicových. Já jsem je nastínil jen letmo a spíše dal prostor argumentům jeho příznivců, protože jsou méně známy. Argumentačně není z toho dilematu cesta ven, je na každém čtenáři, aby si udělal svůj úsudek, podle svého založení a svých preferencí...
0 0
možnosti

Hector

7. 10. 2012 10:50
Vy povazujete stredoprave Corsera ci La Repubblicu za levicove?
No potes panbuch. Korupce je pravicova a jeji kritika levicova?  To, ze Berlusconi menil zakony ve svuj prospech tak, aby nemol byt odsouzen je vec nazoru? Ze korumpoval svedky je vec nazoru nebo jen vymysl rudych soudu? Zatimco ti, ktere korumpoval byli odsouzeni soud s B. skoncil kvuli promlceni. To je veci nazoru? Ci prilis samostatnych soudu?  Za zpolitizovany se snad da jeste povazovat pripad Ruby, resp. ta jeho cast, kde je B. obvinovan, zcela neudrzitelne,  ze zneuziti, ale i zde je korupce prokazana. To, vazeny pane, nejsou veci politickych (ci sexualnich) preferenci a orientace, ale jak vy rikate "sveho zalozeni": bud nekdo schvaluje korupci anebo se domniva, ze demokracie je soutezi idei a ne zavodu, kdo vic ukradne. Vy obhajujete prvni pristup.Stejne tak byste mohl obhajovat Bossiho, ze jeho levicovi nepratele jej  z nedostatku jinych duvodu vini z korupce a kradeze a tvrdit, ze jde jen o zalezitost politicke orientace.Podotykam, ze nejsem pritelem nazoru, ktery svaluje vsechny tezkosti Italie na Berlusconiho, dokonce si myslim, ze jako predseda vlady byl kompetentnejsi nez Monti (anebo Prodi).
0 0
možnosti

Hector

7. 10. 2012 8:42
Pane Kučíku, máte to trochu pomotané.
Berlusconi nebyl zatím nikdy odsouzen, protožea/ si upravil příslušné zákony v době procesub/ proces trval tak dlouho, ze skutek byl promlcenc/ uplatil svědkyhovořit proto o tom, že Berlusconi nebyl zatím nikdy odsouzen je dukazem zaujatosti soudcu proti Berlusconimu a pravici je přinšjmenším zavádějící.V Itálii již delší dobu žádná levice není (proč se asi představitel "levice" Renzi obrací k pravicovým voličům?). Hovořit proto o rudé justici je nesmysl. Jen proto, že je souzen Berlusconi? Ostatně Berlusconi byl v mnohém levější než "levice".Tvrdit, že důkazem levicovosti justice je případ Di Pietra je už uplná pitomost. To, že někdo skončí v justici a dá se na politiku je zcela normální jev.A poučení pro Česko je také zcela zavádějící, žádné není: V Česku je justice jednoduše zcela zkorumpovaná. 
0 0
možnosti