8. prosince 2008 20:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus 'posvětil' novou stranu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 143Diskuse
Václav Klaus dostal při odchodu z kongresu kytici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Václav Klaus dostal při odchodu z kongresu kytici. | foto: Jakub HněvkovskýLidové noviny

PRAHA Občanské demokraty čeká krátce po zlomovém kongresu, kdy stranu definitivně opustil Václav Klaus, bitva o pravicové voliče. Prezidentův externí poradce a šéf Klausova think-tanku CEP Petr Mach skutečně potvrdil, že zakládá novou stranu. Jak se bude jmenovat, kdo přesně v ní bude a jak se do dění zapojí další lidé z Klausova okolí, Mach zatím tají.

Oznámit podrobnosti hodlá „v řádu dnů či týdnů“. O svém záměru ovšem Mach už s Klausem hovořil.

"O možnosti prezidentova vstupu jsme nemluvili. Já jsem panu prezidentovi pouze oznámil záměr iniciovat založení nové strany, chtěl jsem ho s tím seznámit. Řekl bych, že to přijal vlídně,“ sdělil Mach.Klaus přitom už před kongresem ODS uvedl, že by novou pravicovou euroskeptickou stranu přivítal. „Takovou stranu bych považoval za strašně potřebnou. Něco takového bych určitě podpořil,“ prohlásil. Včera Klaus nechtěl diskusi s Machem příliš komentovat. „Ví, že se o tom uvažuje, ale zatím neslyšel, že by to pokročilo,“ vzkázal pouze Klausův mluvčí Radim Ochvat.

Mach tvrdí, že jeho strana bude při eurovolbách spolupracovat s euroskeptickým hnutím Libertas Ira Declana Ganleyho. Podle Macha nechce z ODS „nikoho aktivně lámat“, ale někteří „současní poslanci se zajímají o vznik nové strany“. Například Aleně Páralové prý „přes třicet lidí poslalo SMS a maily, že vystupují z ODS a kdy bude ta nová strana“. Ona sama se prý ještě musí rozmyslet. Podobně mluví i další.

Politolog Jan Kubáček z Fakulty sociálních věd Karlovy Univerzity odhadl v Radiožurnálu potenciál strany „kolem pěti šesti procent maximálně“.  Petr Mach si ovšem myslí na mnohem víc. I šéf ODS Mirek Topolánek už před kongresem připustil, že se strany „typu Unie svobody pod pláštíkem CEP“ obává, „protože může chtít vybrat nejen některé lidi, ale i obsah politiky ODS“.
  • 143Diskuse
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče
Facebook OSVĚDČENO: Výlety, které zabaví děti a neunaví rodiče

Zavřené školky a letní prázdniny si žádají jediné – vyrazit na nezapomenutelný rodinný výlet, zabavit děti a neunavit rodiče. Jaké jsou naše tipy na výlety po Čechách?

Najdete na Lidovky.cz