27. prosince 2008 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klaus znemožnil zrušení nemocnice

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 108Diskuse
Úrazová nemocnice v Brně | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úrazová nemocnice v Brně | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Úrazová nemocnice v Brně bude s největší pravděpodobností dále fungovat. Prezident Václav Klaus podepsal zákon o přechodu nemocnice ze správy státu pod kontrolu města. Oznámil to Klausův mluvčí Radim Ochvat. Cílem zákona bylo znemožnit plánované zrušení nemocnice, které prosazoval ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS).

Představitelé města a kraje v čele se sociálními demokraty se zrušením nesouhlasili.

Ministr Julínek plánoval útlum činnosti Úrazové nemocnice a převod traumacentra do Fakultní nemocnice Brno asi rok a půl. Důvodem je například zastaralost budov nemocnice v centru města. Plán vyvolal nesouhlas jihomoravských politiků, části odborníků i většiny zaměstnanců Úrazové nemocnice. Ti tvrdí, že Brno potřebuje dvě traumacentra. Argumentovali též tím, že Úrazová nemocnice má špičkový tým odborníků, který by kvůli zrušení musel být rozprášen.

Město chce nemocnici převzít brzy po Novém roce, právní náležitosti podle náměstka primátora Daniela Rychnovského (KDU-ČSL) nejsou dořešeny. Převod nemocnice vstoupí v platnost první den nového kalendářního měsíce po vyhlášení zákona.

Rychnovský ocenil to, že díky podpisu prezidenta pominula dlouhá nejistota a vyjasnila se budoucnost nemocnice. "Teď musíme co nejdříve udělat inventarizaci, abychom věděli, s čím můžeme počítat a s čím ne, jak jsme na tom obecně s majetkem. Musíme také zjistit, kolik máme od Nového roku zaměstnanců," řekl Rychnovský. Část vybavení nemocnice totiž byla v posledních týdnech převedena do nového traumacentra ve Fakultní nemocnici, část zaměstnanců ohlásila odchod.

Spokojen je i jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). "Jsem připraven jako hejtman k další pomoci a spolupráci kraje a města na rozvoji Úrazové nemocnice v nadcházejícím období," řekl ČTK Hašek.

Čtyři ředitelé za rok a půl
Zákon o převodu nemocnice ze správy státu do rukou města prosadili v Poslanecké sněmovně především zákonodárci za ČSSD, Senát normu bez projednávání postoupil prezidentovi. Podle Julínka je zákon vadný a problematický. Ministr již dříve oznámil, že navrhne Ústavnímu soudu zrušení normy.

Úrazová nemocnice v posledních měsících trpí nejistotou a změnami ve vedení. Za poslední rok a půl se vystřídali čtyři ředitelé. Těsně před Vánoci rezignoval po necelém měsíci ředitel František Jimramovský. Důvodem byl údajný nátlak a vyhrožování odpůrců změn v nemocnici. Odboráři ale odmítli, že by jemu nebo dokonce jeho rodině jakkoli vyhrožovali. Vedení se po Jimramovském ujal ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus, který tak řídí obě zařízení.

Kraus podle všeho z funkce brzy odejde. "Hned 5. ledna zasedá Rada města Brna, kde už možná pověříme vedením nemocnice někoho jiného," uvedl Rychnovský.

Představitelé města kritizují způsob, jakým bývalý ředitel Jimramovský vyvedl část majetku do Fakultní nemocnice Brno. Pokud se obě zdravotnická zařízení nyní nějak nedohodnou, hrozí městu, že bude muset nakoupit novou techniku za desítky milionů korun. Město také musí v příštích dnech zjistit, zda Všeobecná zdravotní pojišťovna uzavřela s Úrazovou nemocnicí kontrakt na příští rok.

Lidovky.cz, ČTK
  • 108Diskuse