22. prosince 2014 13:00, aktualizováno  17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

KLDR hrozí tvrdým útokem na Bílý dům, ‚semeniště terorismu‘

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Ovace pro Kim Čong-una. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ovace pro Kim Čong-una. | foto: Reuters

SOUL Severní Korea pohrozila útoky na Bílý dům, Pentagon a další americké cíle kvůli tomu, že Spojené státy obvinily Pchjongjang z hackerského útoku na filmové studio Sony Pictures. To vyrobilo snímek zesměšňující vůdce KLDR Kim Čong-una. Americký prezident Barack Obama podle KLDR „lehkomyslně“ šíří fámy o kybernetickém útoku na společnost Sony zorganizovaném Severní Koreou.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v podání americké komedie The Interview.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un v podání americké komedie The Interview.

Agentura AP připomněla, že podobná agresivní rétorika je pro severokorejskou propagandu v dobách napjatých vztahů s Washingtonem typická. Dlouhé prohlášení mocné severokorejské komise národní obrany ale ukazuje, jak citlivý bod zasáhl film studia Sony The Interview, jehož děj se točí kolem fiktivního atentátu na Kima.

Teroristické útoky na kina

Spojené státy již dříve obvinily z hackerského útoku Severní Koreu. Hackeři kromě toho, že na několik dní ochromili stránky Sony a zpřístupnili veřejnosti tajné materiály firmy, rovněž pohrozili teroristickými útoky na kina, která snímek o Kimovi promítnou. Studio Sony Pictures pak zrušilo uvedení filmu do kin, které bylo plánováno na čtvrtek 25. prosince.

Severní Korea v reakci uvedla, že ví, jak dokázat, že nemá se zmíněným hackerským útokem co do činění, a navrhla společné vyšetřování se Spojenými státy.

Severokorejská komise národní obrany varovala, že tamní armáda, která má asi 1,2 milionu vojáků, je připravena využít proti USA všechny typy války. V čele komise stojí diktátor Kim.

K TÉMATU:

„Naše nejtvrdší protiakce bude směle namířena proti Bílému domu, Pentagonu a celé americké pevnině, která je semeništěm terorismu. Tyto útoky daleko předčí ‚symetrickou protiakci‘, kterou vyhlásil Obama,“ konstatovala komise v prohlášení, z něhož citovala severokorejská tisková agentura KCNA.

Vítězství vyděračů

Rozhodnutí filmové společnosti Sony Pictures zrušit uvedení kontroverzního snímku do kin poté, co kina z obav o bezpečnost odmítla The Interview promítat, kritizovali američtí představitelé jako prohru svobody slova a vítězství vyděračů. Sony Pictures následně uvedlo, že se pokusí pro film najít jinou cestu, aby se dostal k divákům. Nyní filmové studio sdělilo, že v úvahu připadá například zveřejnění na video portálu YouTube či zařazení do elektronické výpůjční a prodejní služby videa na vyžádání. Konečné rozhodnutí ale ještě nepadlo.

„Ten film bych natočil znovu a opět z těch samých důvodů, kvůli kterým jsme ho udělali,“ prohlásil šéf Sony Pictures Michael Lynton. „Je to veselá komedie a politická satira. S vědomím toho, co se nyní děje, bychom ale možná pár věcí udělalo jinak,“ dodal.

KIM PŘIJEDE, POTVRDILA MOSKVA

  • Ruská vláda v pondělí potvrdila pozvání severokorejského vůdce k návštěvě Ruska. Kim Čong-un má v úmyslu přijet v květnu 2015 na oslavy 70. výročí konce druhé světové války, řekl v Moskvě novinářům zahraničně politický poradce Kremlu Jurij Ušakov.
  • Rusko k oslavám konce války tradičně zve nejvyšší představitele protihitlerovské koalice, ale například i Německa a Japonska. Pro mladého vůdce KLDR by to měla být první zahraniční cesta od roku 2011, kdy se ujal moci ve svém izolovaném komunistické státě.
  • Podle dřívějších spekulací japonského tisku se Kim pravděpodobně setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Japonský list Asahi šimbun napsal, že Severní Korea podporuje Rusko v ukrajinském konfliktu a Moskva potřebuje spolupráci Pchjongjangu pro zvýšení vývozu zemního plynu do Jižní Koreje.

Více čtěte zde: Kim Čong-un míří za Putinem. Budou utužovat vztahy, píší Japonci

Lidovky.cz, ČTK
  • 4Diskuse