Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

KLDR zatkla amerického studenta: Agent Washingtonu škodil naší zemi

USA

  9:20aktualizováno  12:40
PCHJONGJANG - Severní Korea v pátek oznámila, že zadržela amerického univerzitního studenta, kterého podezírá z protistátních činů. Podle KLDR je napojen na vládu Spojených států.

Kim čong-un hovoří k sevekorejskému národu (ilustrační snímek). foto: Reuters

Severokorejská tisková agentura KCNA uvedla, že student jménem Otto Frederick Warmbier vstoupil do země jako turista. Byl prý „přistižen, jak páchá nepřátelské aktivity“ s cílem narušit jednotu mezi Severokorejci. Jeho aktivity byly „tolerovány a řízeny americkou vládou“, dodala KCNA.

Agentura Reuters napsala, že Warmbier je studentem Virginské univerzity, jak vyplývá z internetových stránek této školy. Gareth Johnson z čínské cestovní kanceláře Young Pioneer Tours potvrdil, že Warmbier se účastnil jednoho ze zájezdů kanceláře a byl 2. ledna zadržen v KLDR.

Rozhovor s vězněnými Američany? KLDR má strach, říká expert

„Jsme v kontaktu s Ottovou rodinou, americkým ministerstvem zahraničí a švédskou ambasádou v Pchjongjangu a děláme vše pro to, abychom zajistili jeho propuštění,“ řekl Johnson agentuře Reuters. Švédské velvyslanectví reprezentuje americké zájmy v Severní Koreji.

Usmívající se Kenneth Bae.
Matthew Miller, jeden z Američanů zadržovaných v KLDR.

Snahy o zpřísnění sankcí

Oznámení severokorejských úřadů přichází v době, kdy Spojené státy, Jižní Korea a další země usilují o zpřísnění mezinárodních sankcí vůči KLDR kvůli jejímu nedávnému jadernému testu. Jak upozornila agentura AP, izolovaná Severní Korea často zatýká cizince v časech zvýšeného napětí s okolním světem, aby si tímto způsobem vymohla ústupky.

Počátkem ledna americká televize CNN informovala, že Severní Korea zadržuje jiného amerického občana, kterého viní ze špionáže ve prospěch Jižní Koreje. Zadrženého tehdy identifikovala jako dvaašedesátiletého Američana korejského původu Kim Dong Chula.

Dva roky vězení byla muka, říká rodina Američana propuštěného z KLDR

Trest za roztrhané vízum

V listopadu 2014 propustila KLDR Američany Kennetha Baeho a Matthewa Millera, které do té doby věznila. Šestačtyřicetiletý misionář Bae byl v Severní Koreji odsouzen na 15 let za „pokus o svržení severokorejské vlády“. Čtyřiadvacetiletý Miller si odpykával šestiletý trest za to, že po příletu do Severní Koreje roztrhal své vízum a požádal o azyl. Podle soudu měl Miller v úmyslu nechat se zadržet a zažít na vlastní kůži život ve vězení, aby pak mohl podat zprávu o porušování lidských práv v KLDR.

Loni v prosinci soud v KLDR poslal na doživotí do vězení kanadského pastora presbyteriánské církve za protistátní činnost.

Vydat diktátora

Zmocněnec OSN pro lidská práva v KLDR Marzuki Darusman v pátek uvdl, že za poslední dva roky se stav v oblasti lidských práv v Severní Koreji nijak nezlepšil a svět proto musí podpořit trestní stíhání severokorejského diktátora Kim Čong-una a dalších členů vlády v Pchjongjangu.

K TÉMATU:

Vyšetřovatelé Spojených národů vydali v únoru 2014 zprávu, v níž uvedli, že zločiny páchané komunistickým režimem v Severní Koreji jsou srovnatelné s nacismem, apartheidem a zločiny kambodžských Rudých Khmerů. Zpráva upozorňuje na rozsáhlé politické represe v KLDR, včetně poprav a internací v táborech nucených prací s odhadovanými 80.000 až 120.000 politickými vězni. Upozorňuje také na perzekuce na základě náboženství, rasy a pohlaví, zotročování obyvatelstva, systematické mučení vězňů a sexuální násilí páchané na severokorejském obyvatelstvu.

Zvláštní zpravodaj OSN pro KLDR Darusman v pátek prohlásil, že od vydání zprávy před dvěma lety se v Severní Koreji prakticky nic nezměnilo. Darusman si rovněž postěžoval, že za šest let jeho působení ve funkci zvláštního zpravodaje OSN pro KLDR se mu nikdy nepodařilo získat povolení k návštěvě této země, navzdory opakovaným žádostem.

Kim Čong-un.
Kim Čong-un s armádními důstojníky.

„Kromě pokračujícího politického tlaku na KLDR s cílem prosadit zlepšení situace v oblasti lidských práv je také nyní nezbytné pohnat k trestní odpovědnosti severokorejské vedení,“ řekl Darusman v japonské metropoli Tokiu, kde se k diskusím o porušování lidských práv v KLDR setkal s místními policejními a právními experty i s příbuznými Japonců, kteří byli před několika desetiletími uneseni do Severní Koreje.

Severní Korea zprávu vyšetřovatelů OSN kritizovala jako nedůvěryhodnou. Poukázala především na to, že se zakládá na informacích a rozhovorech shromážděných mimo KLDR a nejsou v ní informace z první ruky.

Autor:

Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO
Slož puzzle a vyhraj jedinečné dárky od značky BEBELO

Každý den po celý tento týden můžete vyhrávat jedinečné dárky od značky BEBELO.