17. prosince 2008 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Knihou roku je Lexikon české literatury

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Lidové noviny vyhlásily výsledky letošního ročníku prestižní ankety Kniha roku. Vítězem se stal čtyřdílný Lexikon české literatury od kolektivu autorů, který vydalo nakladatelství Academia. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidové noviny vyhlásily výsledky letošního ročníku prestižní ankety Kniha roku. Vítězem se stal čtyřdílný Lexikon české literatury od kolektivu autorů, který vydalo nakladatelství Academia. |

Prestižní anketa Kniha roku vyšla v Lidových novinách poprvé před 80 lety. Podrobné výsledky letošního ročníku vycházejí ve čtvrtek 18. prosince ve speciální příloze Lidových novin.

Lidové noviny vyhlásily výsledky letošního ročníku prestižní ankety Kniha roku. Vítězem se stal čtyřdílný Lexikon české literatury od kolektivu autorů, který vydalo nakladatelství Academia. O druhé a třetí místo se dělí román Tomáše Změškala Milostný dopis klínovým písmem a kniha Cormaca McCarthyho Cesta. Čtvrté místo obsadil autobiografický román Terezy Boučkové Rok kohouta.  O výsledcích rozhodlo více než 150 předních osobností českého kulturního života.

Ve speciální příloze, která výjde v LN 18. prosince, 
spisovatel  a dramatik Pavel Kohout píše o knize 
 Rok kohouta své dcery Terezy Boučkové a prezident
Václav Klaus o svém oblíbeném americkém   
autorovi Cormacu McCarthym. 


Ve speciální příloze Lidových noviny přinášejí kompletní výsledky ankety, odpovědi respondentů a recenze vítězných titulů. Za zvláštní zmínku stojí dva pozoruhodné texty. Spisovatel a dramatik Pavel Kohout v příloze píše o knize Rok kohouta své dcery Terezy Boučkové. Prezident Václav Klaus o svém oblíbeném americkém autorovi Cormacu McCarthym.

Cyril a Metoděj

Od vzniku ankety Kniha roku - jíž se tradičně účastní přední čeští spisovatelé, redaktoři, překladatelé, vědci a politici - v roce 1928 uplynulo 80 let. Anketa byla přerušena v době nacistické okupace a po roce 1952. Lidové noviny ji obnovily v roce 1991. 

Letošní Kniha roku vychází v týdnu, kdy Lidové noviny slaví 115. výročí svého založení. První číslo LN vyšlo 16. 12. 1893 v Brně.

  • 3Diskuse