Středa 7. prosince 2022, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Diskuse k článku

Kolem Dobešova projektu za půl miliardy krouží šibal Elfmark. Jsou to jen fámy?

Za Asociaci krajů byl k debatě o projektu DV TECH pozván Miroslav Elfmark, muž podezřelý z korupčního jednání ve fondech EU.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Foto

John Dear

Ta rovnice je triviální a výsledek = nebetyčná korupce
Asociace krajů = Michal Hašek (ČSSD) = zastřená a banální korupce (výhra auta v tombole atd.) Hospodářská komora = "pohrobci" Jaromíra Drábka (TOP 09) a Vladimíra Šišky = obrovská profesionální korupce, viz nový nevysoutěžený a přitom nefungující informační systém pro úřady práce Výsledek = nebetyčná korupce--------------------------------------- A ještě mě rozesmívá, jak se dovolávají Švýcarska. Jenže tam už by byli všichni dávno v teplácích !!!!!
0/0
13.3.2012 10:45
Foto

Emma2

Elfmark ten projekt udajne
Elfmark ten projekt udajne sam napsal. Ze ho mel v "ruce" se da zjistit, je na to celkem jednoduchy trik... Kazdopadne, kdyz sami priznali toto v tiskovem prohlaseni - "Projekt DV TECH je tzv. Individuálním projektem národním (IPn) a je připravován primárně Hospodářskou komorou a Asociací krajů, které oslovily ministerstvo školství se žádostí o spolupráci v uvedené oblasti." - tak se da predpokladat, ze probihala pracovni jednani o projektu primo na MSMT. Z nich jiste existuji zapisy a prezencni listiny. Pokud s tim Elfmark nema nic spolecneho, tak na nich urcite nebude... Problem ovsem je, ze ho tam udajne vic lidi videlo. Kazdopadne ten projekt sam o sobe neni dobry, jako vetsina nynejsich projektu MSMT je predrazeny a primarne vybavi HK a AK.  HK je vubec pracka verejnych penez. Starsi projekt za asi 1mld Kc - Institut trhu prace, ktery skoncil bez jakekoliv udrzitelnosti, je toho zarnym prikladem. MSMT by melo hlavne diskutovat s min. prumyslu a min. prace o tom, jake jsou skutecne potreby na trhu prace a ne ze si HK a AK prinesou projekt a Dobes jim slibi penize, ktere mu nepatri. Do nej se strcilo, co jim prislo pod ruku, ale neni v tom zadny system. Krome toho MSMT samo pripravuje projekt UNIV 3 take za temer 0.5 mld., ktery ma podobne cile a a jednotlive programy dalsiho vzdelavani se tak muzou prekryvat. Coz je samozrejme dvoji financovani, a to neni dle pravidel strukturalnich fondu mozne, takze to nakonec ESF vubec nemusi zaplatit.
0/0
15.2.2012 9:30
Foto

M25a28r86t64i60n 96R44y44c80h91l49í43k

Díky Emmo,
jako vždy, za Váš věcný a doplňující komentář. Slyšel jsem podobnou verzi jako Vy, ale píši to jen sem - jako názor a mimo článek ;-) Hezký večer, rmt
0/0
15.2.2012 18:13
Foto

Emma2

Jestli teď "šibal" (což je
Jestli teď "šibal" (což je tedy velmi mírně a slušně řečeno vzhledem ke škodám, které už napáchal) pracuje pro AK, kterou teď ovládají sociální demokrati, tak by bylo docela zajímavé vědět, co si myslí Marcel Chládek.
0/0
19.2.2012 23:53
Foto

Astroman

Drancování
Dá se vůbec drancování veřejných financí zastavit? Je zde něco špatně a obávám se, že je to zastupitelská demokracie. O korupci již 20 let píše, ale v podstatě se nic neděje. Je to beznaděj a zoufalství a nejde jen o školství!
0/0
12.2.2012 21:26
Foto

D75a40l31i32b44o97r 20S98t85y14s 3890400851441

Udržitelnost
Od roku 2005, kdy jsme měli projekt 6. RP na propagaci vědy, udržujeme mezinárodní letní školy pro vysokoškoláky i středoškoláky řetězem různých projektů i z vlastních zdrojů. Stejně tak plníme (či jsme splnili) udržitelnost různý projektů PHARE, ESF, ERDF, INTERREG. Základem je žádat peníze na to, co skutečně chcete dlouhodobě dělat.Totéž spolupracující gymnázium.Ovšem souhlasím, že texty výzev se s potřebami skutečných aktérů vzdělávání a výzkumu občas dost míjejí.
0/0
12.2.2012 18:51
Foto

V57í41t 19P36á53t67e85k 8446801819527

Moc děkuji za reakci,
to, co píšete, Vás velmi ctí a hodně doufám, že je Vás takových co nejvíc.Myslím si ale, že když se k zabezpečení udržitelnosti (a vůbec smysluplnosti vynakládaných peněz) musí používat "řetězy různých projektů" a podobné věci, je to sice doklad zodpovědnosti a moudrého i chytrého plánování těch některých předkladatelů projektů, kteří to tak dělají, a lze jim jen přát, aby jim to "procházelo", ale přesto je to podle mě z obecného pohledu špatně. Protože je to zároveň doklad nekoncepčnosti a vůbec nesprávnosti financování a vůbec plánování i řízení, minimálně na úrovni MŠMT. Jestli, resp. nakolik i "výš", to budeme brzy mít příležitost si ověřit.Jinými slovy, udržitelnost by měla fungovat zásluhou tohoto plánování a řízení a nikoli jemu navzdory...A neznám jiný základní způsob, jak ji systematicky zabezpečit, než rozumné plánování průběžného financování.
0/0
12.2.2012 20:14
Foto

D78a24l18i53b54o43r 35S83t64y31s 3340740561601

Málokde v dnešním světě je to jinak
A to i v mnoha nadnárodních společnostech. I tam se řetězí vnitropodnikové projekty, které se musí obhájit. Proto si firmy financují spin-offy, které mohou pracovat invenčně a koncepčně.Školství a (například) důchody, nebo třeba běžný chod firmy, zatěžují dlouhodobě a nelze u nich zaznamenat žádné úspěchy, které se promítnou ve výsledcích voleb či okamžitém zvýšení cen akcií. Takže nejspíš takový je světa běh - nebo alespoň já se tím utěšuji.Pokud jde o strukturální fondy, tak tam já vidím největší problém v tom, že na sebe vážou obrovské množství kvalifikované pracovní síly. Tím myslím lidi, kteří například umí jazyky a kterých je zoufale potřeba ve školách a ve firmách. Navíc tito lidé byli často staženi z  venkova na jehož podporu strukturální fondy jsou určeny.  Kdo z čtenářů ví, že až 10% nákladů je určeno na tzv. technickou pomoc, neboli administraci, která se z vetší části odehrává v Praze.( Jeden z důsledků: Není pravda, že Praha z fondů nemůže čerpat. Dost možná, že právě ona na nich nejvíce vydělá, protože se tam stáhla kvalifikovaná pracovní síla, a až se uvolní, bude k dispozici pro ekonomiku. A to okamžitě, protože technická pomoc nemá rozsáhlou udržitelnost a nevyžaduje specializaci, právě naopak, při administraci různých projektů získáte nebývalý přehled.  )Ale nevím co s tím. Tak se snažím alespoň rozumně fondy využívat.   
0/0
13.2.2012 23:38
Foto

V16í39t 42P47á39t23e95k 8346731629857

"Potíže s udržitelností" jsou velmi shovívavé hodnocení.
Měl jsem "tu čest" seznámit se s velkou částí projektů MŠMT, které mají údajně sloužit ke zlepšení vzdělávání (bohužel podstatná část je stále ještě utajována, ale pozitivní překvapení z jejich odtajnění fakt nečekám) a moje souhrnné hodnocení je takovéto:Většina těch peněz (které notabene bylo napřed třeba "natisknout"), bude působit asi tak, jako kdyby je v Bernankeho duchu shazovali z vrtulníku.I když nejdřív odečtu peníze, které mají být odkloněny do médií za skutečným účelem pofinancování nejbližších volebních kampaní, jsou pořád ty zbývající ve srovnání s náklady soukromého sektoru na vytvoření produktů, odpovídajících deklarovaným "výstupům", minimálně o řád vyšší.Udržitelnost efektů je zcela nulová. Je (zjevně úmyslně) naprosto ignorováno, že školství a vzdělávání, včetně zabezpečování jeho hmotných i personálních podmínek,  je "běh na dlouhou trať" a že jednorázové vytvoření vzdělávacích materiálů, jednorázové vybavení nějakých učeben nebo jednorázové vyškolení nějaké množiny lidí, jednorázové motivování kohokoli...  je v jeho prostředí obzvlášť neúčinné. Všechno jsou to věci, které vyžadují průběžné financování a průběžnou aktivitu.Ano, existují místa, kam lze i ve vzdělávání zacílit jednorázové dotace. Výzkum, který naše poznání o vzdělávání opravdu zase o kus posune. Pilotáž nových postupů, které návazně budou "uplatitelné" z průběžného financování. Sem tam vyrovnání handicapů - ale jen takových, k jejichž odstranění stačí to jedno "postrčení"; takových věru není mnoho.Ale průběžné, dlouhodobě plánované financování je condicio sine qua non. A teď tvrdé setkání s realitou - například v regionálním školství (zhruba řečeno MŠ, ZŠ, SŠ): Takzvané přímé ONIV (ostatní neinvestiční výdaje), což jsou ve skutečnosti VŠECHNY neinvestiční výdaje kromě personálních, tj. právě ty, které by měly zajistit tu "udržitelnost" efektů z miliard, vynakládaných z evropských fondů na jednorázové projekty, byly od roku 2007 postupně SNÍŽENY o zhruba 75 %!!! (Konkrétně z cca 1,5 mld na cca 0,4 mld Kč / rok; k tomu by měl být ještě započten negativní efekt růstu snížené sazby DPH.)
0/0
12.2.2012 18:43